Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Zapojte se do soutěže o titul Táta blech / Máma blech

Sehnat dostatek blech ze psů a koček pro potřeby výzkumu původců bartonelózy, jemuž se v současné době věnuje tým z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU, není zdaleka tak snadné, jak by se mohlo zdát. Mají-li vědci objektivně posoudit frekvenci výskytu bartonel, potřebují blech stovky.

A právě tady je prostor pro zapojení amatérských výzkumníků z řad studentů a zaměstnanců ČZU, jejich rodin, přátel a sousedů, ale i široké veřejnosti. Pomozte nashromáždit dostatek materiálu. Staňte se parazitologem ze záliby a zapojte se do soutěže o titul Táta blech / Máma blech. Soutěžní lhůta končí 31. října 2024 ve 24:00.

V podstatě je to jednoduché: stačí sesbírat blechy z domácích mazlíčků, u kterých by se vyskytly. Nachytané blechy v malé čisté epruvetě nebo malém čistém zip-sáčku je třeba ideálně hned po odchycení dodat (spolu se základními informacemi o zdroji) na katedru veterinárních disciplín (budova FAPPZ C, kontakty níže), kde budou blechy uloženy v mrazáku před dalším výzkumem, tedy vlastní kultivací a detekcí bartonel. Pokud není možné blechy dodat hned (ideálně živé, do 24 hodin), je lepší je zamrazit a další postup dohodnout s námi. Náruživější lovce v případě zájmu vybavíme sáčky nebo epruvetami.

A teď to hlavní: První tři nejúspěšnější lovci budou odměněni drobnými dary od sponzorů kampaně. Absolutní vítěz pak díky velkorysé sponzorské podpoře „veterinárního“ pivovaru Krum získá poukaz na degustační návštěvu pivovaru pro tři až čtyři osoby. Pivovar Krum v Moravském Krumlově vznikl jako naplnění jednoho z mnoha snů pivomilce, gourmeta a sládka MVDr. Radka Nedopila (více viz www.pivokrum.cz). Pivo se z blech vařit asi nedá a jeho konzumace k omezení dopadu bartonelózy zřejmě nepřispěje, ale podporou naší soutěže sládek dr. Nedopil dělá pro výzkum bartonelózy maximum. Zbytek je na vás!

Kontakt pro dodávky blech:

MVDr. Ondřej Daněk, Ph.D., daneko@af.czu.cz, +420 773 490 003
Prof. MVDr. David Modrý, Ph.D., modry@af.czu.cz, +420 724 334 808

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content