Existuje řada možností, jak nárazům předejít, zejména prostřednictvím správně vytvořených a umístěných polepů. Siluety dravců jsou v praxi bohužel naprosto neefektivní, naopak sítě menších bodů tvořící optickou bariéru ptáci registrují. Aby byla ochrana účinná, je nutné ji dělat komplexně a co nejprofesionálněji. Proto ČZU zahájila monitoring uhynulých ptáků v suchdolském kampusu. Zapojit se můžete i vy!
Nález mrtvého ptáka lze nahlásit prostřednictvím emailu vozabulova@fzp.czu.cz s připojenou fotografií, nebo lépe prostřednictvím krátkého online formuláře, který svým chytrým telefonem načtete pomocí QR kódu na letácích v areálu ČZU nebo vyplníte zde: https://arcg.is/1XXOOP0.
Získaná data umožní identifikovat nejkritičtější plochy v kampusu a pracovat na jejich zabezpečení. Děkujeme.
Více informací o problematice nárazu ptáků do skel naleznete také na stránkách České společnosti ornitologické https://www.birdlife.cz/ptaci-a-skla/.

Podobné články
Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok. Po stovkách předjednání v regionu to 25. srpna 2023 oznámil ministr Petr Hladík.
Mořské želvy čelí mnoha hrozbám, jako jsou například ztráta životního prostředí, znečištění moří a oceánů, nadměrný rybolov nebo klimatická změna. Jednu z největších však zejména v oblasti Indo-Pacifiku představuje ilegální lov za účelem konzumace a obchodu. To způsobilo, že jsou