Existuje řada možností, jak nárazům předejít, zejména prostřednictvím správně vytvořených a umístěných polepů. Siluety dravců jsou v praxi bohužel naprosto neefektivní, naopak sítě menších bodů tvořící optickou bariéru ptáci registrují. Aby byla ochrana účinná, je nutné ji dělat komplexně a co nejprofesionálněji. Proto ČZU zahájila monitoring uhynulých ptáků v suchdolském kampusu. Zapojit se můžete i vy!
Nález mrtvého ptáka lze nahlásit prostřednictvím emailu vozabulova@fzp.czu.cz s připojenou fotografií, nebo lépe prostřednictvím krátkého online formuláře, který svým chytrým telefonem načtete pomocí QR kódu na letácích v areálu ČZU nebo vyplníte zde: https://arcg.is/1XXOOP0.
Získaná data umožní identifikovat nejkritičtější plochy v kampusu a pracovat na jejich zabezpečení. Děkujeme.
Více informací o problematice nárazu ptáků do skel naleznete také na stránkách České společnosti ornitologické https://www.birdlife.cz/ptaci-a-skla/.
Podobné články
Jednou z efektivních cest, jak podpořit opylovače i další bezobratlé živočichy žijící v zemědělské krajině, je zakládání nektarodárných biopásů. Entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze se společně se zemědělci z firmy VIN AGRO, s.r.o., problematice biopásů věnují dlouhodobě
Členové Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství se každoročně vydávají na botanické expedice. Cílem jejich expedičního putování bývají převážně subtropické a okrajově tropické oblasti, které korespondují se specializací univerzitní botanické zahrady na užitkové rostliny tropů a subtropů. Jak vybírají konkrétní destinaci