Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Zahraniční poradci oceňují finanční dostupnost vzdělání na pražských univerzitách při udržení jeho vysoké úrovně

Čtrnáct zahraničních středoškolských poradců navštívilo ve dnech 10.–12. května 2023 šest univerzit konsorcia Study in Prague. Kromě České zemědělské univerzity zavítali na Univerzitu Karlovu, Vysokou školu ekonomickou, VŠCHT, ČVUT a AMU.

Cílem těchto setkání je ukázat poradcům z celého světa prostředí našich univerzit, seznámit je se vzdělávacím systémem vysokého školství a představit Prahu jako atraktivní prostředí pro studium. Česká zemědělská univerzita zaujala především šíří nabídky studijních programů v angličtině a také unikátním kampusem.

Zatímco institut středoškolských poradců je v zahraničí běžnou praxí, u nás se zatím teprve zavádí. Zejména v západní Evropě a v Severní Americe hrají poradci důležitou roli při výběru studia a budoucí vysokoškoláci jejich rady a doporučení považují za jeden z rozhodujících faktorů. Při svých cestách po světě tito experti zjišťují, jak je kde koncipovaná výuka, jaké vzdělávací i jiné možnosti mají zahraniční studenti, jaké je čekají výzvy a podobně.

Se stejným záměrem přijeli i do Prahy. Ve třech dnech navštívili univerzity konsorcia, podívali se, do jakého prostředí by jejich studenti šli, a vyslechli si prezentaci studijních programů vyučovaných v angličtině. Ocenili možnost setkání se zahraničními studenty českých univerzit, protože tak mohli nejlépe získat informace „přímo od pramene“.

Na ČZU v současné době studuje více než šest tisíc zahraničních studentů. Univerzita nabízí atraktivní studijní programy v angličtině prakticky ve všech oborech, jimž se jednotlivé fakulty věnují. Tímto směrem se chce ubírat i do budoucna a podobné návštěvy představují jednu z příležitostí, jak udržet krok se světem. Nutno podotknout, že už dnes má Česká zemědělská univerzita v zahraničí velmi dobré renomé.

Návštěva poradců v Suchdole se uskutečnila 11. května odpoledne a nemohla začít jinak než prohlídkou kampusu, jímž je provedli zástupci Oddělení mezinárodních vztahů, Odboru vnějších vztahů a zahraniční experti univerzity. Přidali se i zahraniční studenti ČZU, a tak se procházka stala cenným zdrojem předávání zkušeností. Hned poté byli studenti poradcům k dispozici pro další dotazy při panelové diskusi v aule, kde také proběhla prezentace bakalářských programů v angličtině. Poslední zastávkou na cestě kampusem byl nově otevřený Potravinářský pavilon.

S jakými dojmy zahraniční poradci kampus opouštěli, lze vypozorovat z jejich odpovědí v závěrečném dotazníku. „Pochvalovali si dobrou organizaci návštěvy na ČZU. Ptali jsme se jich, jestli naši univerzitu svým studentům doporučí a co se jim u nás líbí,“ říká Karolína Otcová z Odboru vnějších vztahů a dodává, že na prvním místě to je finanční dostupnost vzdělání při udržení jeho vysoké úrovně. „Američtí poradci také hodnotí jako velmi motivační náš systém, kdy si student hned na začátku vybere specializaci, té se pak věnuje a je v ní hodnocen. Na rozdíl od toho, v USA předchází výběru specializace obecnější studium, což klade důraz na komplexní úspěch ve všech předmětech. Dále oceňují technické vybavení laboratoří a dalších pracovišť naší univerzity,“ líčí postřehy zahraničních poradců Karolína Otcová.

K pozitivnímu hodnocení univerzity, na níž si díky velkému množství anglických programů může každý vybrat podle svého zaměření a ambicí, se připojuje i nadšení z Prahy jako skvělého studentského města, které je bezpečné a přátelské.

Mikuláš Josek z Oddělení mezinárodních vztahů k návštěvě poradců na České zemědělské univerzitě podotýká: „Zaznamenali jsme velmi dobré ohlasy a rozhodně chceme v této spolupráci pokračovat. Hned v červenci míříme do Miami na konferenci International Association for College Admission Counseling (IACAC). A na listopad plánujeme další setkání poradců v Praze. Už jsou spuštěny registrace a máme první přihlášené.“

 Záznam z návštěvy zahraničních poradců můžete vidět zde.

Lenka Prokopová /Karolína Otcová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content