Kouzlo okamžiku, atmosféra vzrušeného očekávání umocněná příchodem slavnostně oděného promočního kolegia, aula plná bývalých spolužáků. Koho z přítomných by tohle nepřeneslo o půl století zpět, kdy s lehkou nervozitou kráčel vstříc své budoucnosti? Toto déjà vu ve svém projevu ke zlatým absolventům nejlépe popsal první prorektor ČZU prof. Michal Lošťák. „Možná je dnešní promoce pro vás jakýmsi zvláštním druhem déjà vu. Zase tady sedíte a budou vám symbolicky předávány diplomy či pamětní listy. Jen mezi tím vším uběhlo nějakých 50 let. Za těch 50 let se z tehdejší Vysoké školy zemědělské stala mezinárodně uznávaná světová univerzita, která patří mezi pět procent nejlepších univerzit na světě… Rád bych vám všem poděkoval za to, že jste svými aktivitami výrazně přispěli k rozvoji naší alma mater. To, kde se nacházíme dnes, je i vaše zásluha,“ připomněl profesor Lošťák a poukázal na to, že jakkoliv užitečná může být člověku umělá inteligence, zkušenost lidského prožitku nikdy nenahradí: „Umělá inteligence jen zopakuje to, co je nejběžnější. S něčím úplně novým, co nikdo neočekává, přijít nemůže. Ona nenabídne ten prožitek, onu prožitou zkušenost, která generuje myšlenky zhmotněné ve slovech. Vy jste museli svou inteligenci kultivovat, vy jste prožívali úspěchy i neúspěchy, museli jste přicházet s neobvyklými řešeními, za kterými nebyly žádné algoritmické vzorce, třeba jak zvládnout zkoušku. Umělá inteligence jen papouškuje a opakuje… Přeji vám do budoucna co nejméně déjà vu zvláštního druhu a co nejvíce upřímných prožitků. Doufám, že jedním takovým bude i dnešní den. Umělá inteligence jej nepřipravila. Jsme za ním my všichni, kteří zde sedíme, ale i ti, kteří s námi někdy byli, a také ti, kteří s námi dnes ještě budou.“
„Naši kolegové absolvovali v roce 1973, v době tuhé normalizace, v šedi prázdných frází a hesel, bizardních nařízení, obklopeni železnou oponou, zatímco přijímací zkoušky na vysokou školu skládali v roce 1968, tedy v době vrcholícího nadějeplného pražského jara. Svoboda, se vším, co obnáší, jistě umocňovala euforii z čerstvé dospělosti a začínajícího studia, byla na dosah, bohužel jejímu uchopení a ukotvení ve společenském systému zabránily tanky ´spojenců´,“ zamýšlí se promotérka Zlatých promocí Karla Mráčková, absolventka Technické fakulty a mluvčí ČZU, a dodává: „Nemohu nezmínit, že tato mladá generace tehdy zažila nevídaný a totální zvrat, šok a zmařené naděje a myslím na to, jak to pro ně muselo být těžké. Proto jsem právě i za tyto naše zlaté absolventy tak ráda, že se, i když po dlouhých letech, nakonec pádu komunistického režimu dočkali, a to už natrvalo.“
V ten den, v sobotu 10. června, měli zlatí absolventi po slavnostní promoci před sebou ještě dlouhé odpoledne plné zábavy a nových zážitků uprostřed kampusu, který se od jejich studií znatelně proměnil. Kolem druhé hodiny je i ostatní návštěvníky přivítal rektor univerzity prof. Petr Sklenička. Připomněl, že krásnou tradici Zahradních slavností stojí za to udržovat zejména proto, že se zde potkávají absolventi, studenti a současní i bývalí zaměstnanci. Ale nejen oni… „Dnes tu jsou s námi partneři z naší městské části, ale i z radnice Prahy 6 a z Letiště Praha, což naznačuje, že se nechceme uzavírat. Uvědomujeme si, že existence univerzity a významného kampusu v této lokalitě není jen naše věc. Chceme sdílet všechny pozitivní i negativní stránky, které to nám všem přináší. Věřím, že v drtivé většině převažují ty pozitivní, a na tom chceme spolupráci stavět,“ zdůraznil Petr Sklenička.
Partnery univerzity a čestnými hosty Zahradní slavnosti byli míněni starostové Suchdola Petr Hejl a Prahy 6 Jakub Stárek, a také předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. Pro všechny návštěvníky slavnosti měli pár vřelých slov i děkani Technické fakulty Jiří Mašek, Fakulty agrobiologie, přírodních a potravinových zdrojů prof. Josef Soukup a Provozně ekonomické fakulty Tomáš Šubrt.
Na hlavním pódiu se za doprovodu moderátorů Karly Mráčkové, tiskové mluvčí ČZU, a jejího kolegy Petra Soviče střídali umělci různého zaměření. Nejen pamětníky potěšila formace ABBA World Revival, mladší ročníky zase zpěvák Rodan, vítěz Eurovision Song Contest v Liverpoolu. A na závěr si všichni užívali vystoupení písničkáře Michala Horáka.
Organizátoři Zahradní slavnosti myslí i na to, aby tu bylo pro každého něco. Zlatí absolventi se rádi vracejí do míst, kde se připravovali na budoucí kariéru, a tak i letos uvítali komentované prohlídky jednotlivých fakult. Pro tento den otevřela své brány mnohá další univerzitní pracoviště, mezi nimi nový Potravinářský pavilon, laboratoře Fakulty tropického zemědělství nebo výrobna studentského piva značky Suchdolský Jeník na Technické fakultě. Na technice zároveň připravili malou expozici historické zemědělské techniky a ukázku monopostů, jejichž výrobu si studenti předávají z generace na generaci. Tradičními lákadly byly i letos krajinářský skvost Libosad, v tuto dobu v záplavě růží všech barev a vůní, skleníky Botanické zahrady nebo přehlídka dravců včetně majestátního orla bělohlavého. Obrovský nafukovací hrad zabavil malé děti, ty větší si s chutí zastřílely z luku. I když Česká zemědělská univerzita nemá vlastní rozhlednu, skvělou alternativou byl úchvatný výhled na pražské panorama s Hradčany, Petřínem a pankráckými mrakodrapy na jedné straně a na České středohoří na druhé. Nabízí ho prosklené sedmé patro budovy Rektorátu a narozdíl od rozhleden je tato vyhlídka dostupná i výtahem.
Na své si přišli i milovníci dobrodružství. Cestovatel Tomáš Vaňourek patří ke slavným tvářím ČZU a jako její absolvent rád povyprávěl o své africké cestě po stopách Zikmunda a Hanzelky. Vedla z Tuniska přes Egypt, Súdán, Etiopii, Keňu a Jižní Súdán až do ostrovních rájů v Indickém oceánu. Skvělý tip na prahu prázdnin a dovolených…
Lenka Prokopová
Foto: Petr Zmek / Rob Kozich / Lenka Prokopová
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má