Svátek má

Rudolf
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Záchrana antilopy Derbyho je na dobré cestě

Vědci z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze se po dvou a půl letech dostali do Senegalu. Antilopám Derbyho, na jejichž záchraně pracují, se daří.

Přes dva roky nebylo kvůli pandemii možné, aby se vědci ze spolku Derbianus Conservation vypravili na své výzkumné cesty do Senegalu. Díky aktivitě vědců, peněžní pomoci z Česka, ale i místním dobrovolníkům se ale výzkum ani záchrana antilop nepozastavily.

Sběr trusu, pozorování či identifikace mláďat. To je jen malá část z práce, kterou vědci z Fakulty tropického zemědělství dělají pro záchranu kriticky ohroženého západního poddruhu antilopy Derbyho. „Od roku 2003 jsme v Senegalu trávili vždy přibližně jeden, dva měsíce ročně. Poslední dva a půl roku se tam ale nikdo z našeho týmu kvůli pandemii nemohl dostat. Naštěstí se podařilo vyškolit místní průvodce, kteří částečně naši práci pokryli. Velmi nám to pomohlo,“ popisuje situaci docentka Karolína Brandlová, předsedkyně spolku Derbianus Conservation.

Na začátku roku 2020 se totiž podařilo uskutečnit v rezervacích Fathala a Bandia v Senegalu, kde antilopa žije a probíhá také výzkum, vzdělávací seminář. „Průvodci díky tomu byli schopni provádět například identifikaci mláďat, nafotit je a určit, kdo ke komu patří. Nicméně nám stále chybí řada dat z pozorování,“ vysvětluje Karolína Brandlová. Během letošního roku snad již situace dovolí chybějící data doplnit a vědci se zaměří na odebírání genetického materiálu pomocí bioptických střel. A u toho musí být přítomni fyzicky. „Podařilo se nám naučit místní řadu činností, což je, myslím, naprosto stěžejní,“ dodává vědkyně.

Finančními dary pomohli i Češi

Podle dostupných informací to vypadá, že se v současné době antilopám daří. „Ročně bývá přibližně 20 mláďat. V Bandii jich je letos přibližně 21, ve Fathale budou určitě další. Přesné informace nyní ještě nemáme,“ uvedla Karolína Brandlová.

Situaci velmi pomohlo i zapojení i českých přispěvatelů. Díky sbírce, která stále probíhá prostřednictvím platformy Darujme.cz, se podařilo vybrat mnohonásobně více peněz, než bylo obvyklé v předchozích letech. „Naši příznivci byli opravdu štědří. I díky jejich darům mohly rezervace v době pandemie nadále normálně fungovat. Část roku totiž kvůli pandemii musely být zavřené a neměly tak finance z turismu. Peníze ze sbírky putovaly na přikrmování antilop. Jsme za to moc vděční,“ nastiňuje vědkyně. Přikrmovat antilopy je nezbytné zejména v období sucha kvůli nedostatku přirozené potravy, ale také z důvodu managementu kontroly. Když jsou totiž zvířata naučená chodit na konkrétní místo v určitou dobu, mnohem snadněji mohou vědci zjišťovat, kolik jich je či zda jsou v pořádku.

V době pandemie se navíc podařilo uskutečnit i akce na podporu antilop v České republice, které se pořádají s pomocí spřízněných zoologických zahrad. Proběhly tak Dny s antilopou nebo například Safari běh pro antilopu ve Dvoře Králové, který byl velmi úspěšný.

Sběrem „bobků“ k novým poznatkům

Samotný spolek pak menší pauzy ve výzkumných cestách využil v mnoha ohledech. Svou filozofii rozšířil na celou západní Afriku. „Derbianus nyní oficiálně podporuje studentské práce v tomto regionu, místní organizace, které působí v ochraně antilop západoafrické savany, a spolupracujeme a rozšiřujeme své kontakty s univerzitami,“ vyjmenovala vědkyně. Cílem je začlenit téma ochrany velkých zvířat do tamějšího vzdělávacího systému od malých dětí až po univerzity.

Do budoucna se pak spolek snaží rozjet projekt zaměřený na sběr trusu zvířat žijících v národním parku Niokolo Koba. Cílem je ve spolupráci s místními organizacemi sbírat „bobky“ a následně je využívat v genetických analýzách. „Zahajujeme spolupráci s laboratoří v Dakaru. Je to velký projekt, budeme školit rangery, aby věděli, jak sběr provádět, uchovávat vzorky a transportovat je. Dozvíme se díky analýzám mnohé z toho, co ještě nevíme o zvířatech, která dosud žijí ve volné přírodě,“ popisuje Karolína Brandlová. Vědci zároveň analyzují data z fotopastí, stanovují populační strukturu antilop a věnovat se budou i  modelům vývoje. „Zajímat nás bude například, jak by mohly populaci ovlivnit výměny zvířat mezi národním parkem a rezervacemi a podobně,“ uzavírá předsedkyně spolku Derbianus Conservation docentka Karolína Brandlová.

 


Derbianus Conservation je tým odborníků, vědců a studentů převážně z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Spolek s více než dvacetiletou zkušeností se zaměřuje zejména na největší antilopu světa, západní poddruh antilopy Derbyho. Tým poskytuje vědecké podklady  pro rozhodování v oblasti ochrany přírody, buduje kapacity pro ochranu antilop a poskytuje podporu pro projekty v terénu. Usiluje o ochranu antilop a ekosystémů.

Antilopa Derbyho

Západní poddruh antilopy Derbyho je jeden z nejohroženějších druhů zvířat na světě. Jeho početnost se pohybuje pod hranicí 200 kusů a je tak na prahu dlouhodobé životaschopnosti. Antilopu Derbyho ohrožuje především ztráta životního prostředí, konkurence s hospodářskými zvířaty a pytláctví. V současné době žije nejkrásnější antilopa na světě v přírodě pouze v národním parku Niokolo Koba na jihovýchodě Senegalu. V lidské péči žije jen několik desítek jedinců v rezervacích Bandia a Fathala na západě Senegalu.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content