Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU je jedinou zahradou v republice specializovanou výhradně na užitkové rostliny tropů a subtropů. Na skleníkové ploše téměř 1400 m2 zde pěstují rostliny sloužící k přímé spotřebě (ovoce, zeleninu, luskoviny, okopaniny), dále jsou tu tropické a subtropické obiloviny a textilní, technické, léčivé a aromatické rostliny. Ve sbírkách se nacházejí také rostliny kořeninové a harmonizující.
A čím se tato sbírka liší od ostatních botanických zahrad? Na tehdejším Institutu tropického a subtropického zemědělství (ITSZ) studovali pouze zahraniční studenti z rozvojových zemí celého světa, jejichž studium bylo zaměřeno na zemědělství a lesnictví tropů a subtropů. Skleníky botanické zahrady sloužily pro výuku těchto studentů, a tomu odpovídala i skladba rostlin. Sbírka i nadále slouží především studentům tropického zemědělství.
Velkou část sbírky přivezli pedagogičtí a vědečtí pracovníci ze svých služebních cest po celém světě. Většina citrusů byla dovezena z Krymu tehdejším ředitelem ITSZ profesorem Františkem Pospíšilem. Dalším zdrojem semen byla vědecká pracoviště z celého světa, hlavně genové banky, a výměnný program Index Seminum. Postupem času tak vznikla specializovaná kolekce užitkových rostlin z celého světa. V současné době má zahrada ve sbírce dva tisíce tropických a subtropických druhů rostlin.
Botanickou zahradu můžete navštívit od pondělí do čtvrtka mezi 8. a 15. hodinou a v pátek mezi 8. a 13. hodinou, nejlépe po předchozí domluvě. Veřejnosti jsou přístupné subtropický a tropický skleník. Jednotlivci bez průvodce vstupné neplatí. Hromadným exkurzím v ideálním počtu do 15 osob je na požádání poskytován průvodce (cena za průvodcovskou službu je 300 Kč).
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled