Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Za vůněmi subtropů do Botanické zahrady ČZU

Máte-li rádi vůni jasmínu, jistě byste si v těchto dnech přišli na své v subtropickém skleníku Botanické zahrady ČZU. Nadprůměrné jarní teploty nenechaly v klidu ani zdejší citrusy. Pomerančovníky jsou doslova obaleny květy a omamná vůně připomínající jasmín se šíří všude kolem. A k tomu zde větrají, jak to jen jde, aby nalákali dovnitř včely, nepostradatelné opylovače.

Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU je jedinou zahradou v republice specializovanou výhradně na užitkové rostliny tropů a subtropů. Na skleníkové ploše téměř 1400 m2 zde pěstují rostliny sloužící k přímé spotřebě (ovoce, zeleninu, luskoviny, okopaniny), dále jsou tu tropické a subtropické obiloviny a textilní, technické, léčivé a aromatické rostliny. Ve sbírkách se nacházejí také rostliny kořeninové a harmonizující.

A čím se tato sbírka liší od ostatních botanických zahrad? Na tehdejším Institutu tropického a subtropického zemědělství (ITSZ) studovali pouze zahraniční studenti z rozvojových zemí celého světa, jejichž studium bylo zaměřeno na zemědělství a lesnictví tropů a subtropů. Skleníky botanické zahrady sloužily pro výuku těchto studentů, a tomu odpovídala i skladba rostlin. Sbírka i nadále slouží především studentům tropického zemědělství.

Velkou část sbírky přivezli pedagogičtí a vědečtí pracovníci ze svých služebních cest po celém světě. Většina citrusů byla dovezena z Krymu tehdejším ředitelem ITSZ profesorem Františkem Pospíšilem. Dalším zdrojem semen byla vědecká pracoviště z celého světa, hlavně genové banky, a výměnný program Index Seminum. Postupem času tak vznikla specializovaná kolekce užitkových rostlin z celého světa. V současné době má zahrada ve sbírce dva tisíce tropických a subtropických druhů rostlin.

Botanickou zahradu můžete navštívit od pondělí do čtvrtka mezi 8. a 15. hodinou a v pátek mezi 8. a 13. hodinou, nejlépe po předchozí domluvě. Veřejnosti jsou přístupné subtropický a tropický skleník. Jednotlivci bez průvodce vstupné neplatí. Hromadným exkurzím v ideálním počtu do 15 osob je na požádání poskytován průvodce (cena za průvodcovskou službu je 300 Kč).

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content