Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Za hranice komfortní zóny – cestovatelský příběh s Tiimiakatemií

Objevování nových míst, poznávání jiných kultur, vystupování z komfortní zóny, setkávání s milými lidmi, učení se a spousta zábavy. To vše nás činí šťastnými. Stačí se nebát, udělat první krok a vycestovat. A můžeme potvrdit, že to stojí za to. Vzpomínky a cestovatelské zkušenosti jsou bohatstvím, které nám už nikdy nikdo nevezme. Je to něco, co si budeme celý život pamatovat a co nám vyčaruje úsměv na tváři vždy, když se zpětně ohlédneme. Právě první Tiimiakatemia vznikla ve Finsku s myšlenkou: „Pojďme dělat marketing a vydělat si na společné cestování po světě.“ A toho jsme se také drželi, rozhodli jsme se podnikat a dostat se až za polární kruh.

Přípravy začaly již v říjnu. Probíhalo domlouvání programu s jednotkami Tiimiakatemia ve Finsku, shánění ubytování, dopravy, sponzorů a finančních prostředků, a také tvorba marketingového plánu. Nebylo to snadné, ale nakonec se dne 13. 1. 2024 sešlo třiadvacet teampreneurů z prvního až třetího ročníku se zavazadly všeho druhu na autobusové zastávce v Praze, připraveni na třítýdenní dobrodružství ve Finsku.

Ano, sraz na autobusové zastávce byl kvůli tomu, že jsme cestovali autobusem. Letět letadlem zvládne každý, ale kdo vydrží 37 hodin s bolavými zády, ospalýma očima a neskutečným vedrem kvůli nefunkční klimatizaci? No, do takového dobrodružství bych se také nepustila, ale naše cesta byla zároveň takzvaný Learning circus (specialita našeho oboru), který zakazuje cestu letadlem, a proto byl autobus jednoznačnou volbou.

Do Finska jsme dorazili lehce rozlámaní, avšak natěšení a zvědaví, co nového se naučíme od místních Tiimiakatemia teampreneurů. Naší první zastávkou bylo Tampere, kde jsme se zúčastnili workshopu s autorem knihy Friend Leadership, prošli čtyřdenním programem ve škole a zúčastnili se Hackathlonu (akce, při níž programátoři ve spolupráci s grafiky a webdesignéry intenzivně pracují na zadaném softwarovém projektu – pozn. red.) pro finskou firmu. Navštívili jsme místní start-up hub Platform 6 a nakonec jsme si vyzkoušeli finskou saunu, otužování v jezeře a karaoke. Po náročném týdnu jsme odjížděli plní energie. Nyní máme nové přátele, inspiraci pro zlepšení našeho studijního programu a nápady na nové projekty. Proto únavu vůbec necítíme.

Druhý týden jsme zažili možná ještě více zábavy. V Tiimiakatemia Jyväskylä jsme strávili pět dní a teampreneuři nás přijali jako rodinu. Každé ráno ve škole jsme s nimi pili kávu, povídali si o životě a navzájem se inspirovali. Ve volném čase jsme bruslili na jezeře a navštěvovali místní podniky. Poslední den programu jsme se účastnili Hackathlonu pro City Council Jyväskylä, který bude finančně ohodnocen na základě naší úspěšnosti. Při loučení s dalšími skvělými přáteli dokonce některým z nás skoro ukápla slzička, ale bylo na čase vyrazit dál.

Navštívili jsme také Helsinky a Rovaniemi. Projeli jsme se na čtyřpatrovém trajektu z Tallinnu, jezdili na sněžných skútrech, dělali sněhové koule, učili se finská slova a kulturu, ale hlavně jsme zažili spoustu legrace a strávili čas s úžasnými lidmi.

Teď už všichni sedíme v autobusu a blížíme se domů. Nechce se nám odjíždět, ale všechno jednou končí, aby mohlo přijít něco nového. Vezeme si s sebou hlavy plné nápadů a inspirace, jak věci zlepšit nebo dělat jinak a lépe. Jsme unavení, ale zároveň plní života a naděje. Místa i lidé nám prostě přirostli k srdci. Víme však, že až se v budoucnu budeme k těmto vzpomínkám vracet, znovu nás zaplaví pocit štěstí. Přesně proto to všechno stálo za to.

Jo, a tu polární záři jsme viděli. Stačilo k tomu jen trochu víry.

Zuzana Piknerová


Tiimiakatemia neboli Týmová akademie je vzdělávací program, který má kořeny ve finském městě Jyväskylä. Získal řadu národních ocenění za inovativní metody učení, rozvoj podnikání i pokles nezaměstnanosti. Rozšířil se po celém světě a dorazil i do Česka, konkrétně na Českou zemědělskou univerzitu. Tiimiakatemia Prague / Inovativní podnikání je profesně zaměřený studijní program na Provozně ekonomické fakultě ČZU. A funguje to.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content