Přípravy začaly již v říjnu. Probíhalo domlouvání programu s jednotkami Tiimiakatemia ve Finsku, shánění ubytování, dopravy, sponzorů a finančních prostředků, a také tvorba marketingového plánu. Nebylo to snadné, ale nakonec se dne 13. 1. 2024 sešlo třiadvacet teampreneurů z prvního až třetího ročníku se zavazadly všeho druhu na autobusové zastávce v Praze, připraveni na třítýdenní dobrodružství ve Finsku.
Ano, sraz na autobusové zastávce byl kvůli tomu, že jsme cestovali autobusem. Letět letadlem zvládne každý, ale kdo vydrží 37 hodin s bolavými zády, ospalýma očima a neskutečným vedrem kvůli nefunkční klimatizaci? No, do takového dobrodružství bych se také nepustila, ale naše cesta byla zároveň takzvaný Learning circus (specialita našeho oboru), který zakazuje cestu letadlem, a proto byl autobus jednoznačnou volbou.
Do Finska jsme dorazili lehce rozlámaní, avšak natěšení a zvědaví, co nového se naučíme od místních Tiimiakatemia teampreneurů. Naší první zastávkou bylo Tampere, kde jsme se zúčastnili workshopu s autorem knihy Friend Leadership, prošli čtyřdenním programem ve škole a zúčastnili se Hackathlonu (akce, při níž programátoři ve spolupráci s grafiky a webdesignéry intenzivně pracují na zadaném softwarovém projektu – pozn. red.) pro finskou firmu. Navštívili jsme místní start-up hub Platform 6 a nakonec jsme si vyzkoušeli finskou saunu, otužování v jezeře a karaoke. Po náročném týdnu jsme odjížděli plní energie. Nyní máme nové přátele, inspiraci pro zlepšení našeho studijního programu a nápady na nové projekty. Proto únavu vůbec necítíme.
Druhý týden jsme zažili možná ještě více zábavy. V Tiimiakatemia Jyväskylä jsme strávili pět dní a teampreneuři nás přijali jako rodinu. Každé ráno ve škole jsme s nimi pili kávu, povídali si o životě a navzájem se inspirovali. Ve volném čase jsme bruslili na jezeře a navštěvovali místní podniky. Poslední den programu jsme se účastnili Hackathlonu pro City Council Jyväskylä, který bude finančně ohodnocen na základě naší úspěšnosti. Při loučení s dalšími skvělými přáteli dokonce některým z nás skoro ukápla slzička, ale bylo na čase vyrazit dál.
Navštívili jsme také Helsinky a Rovaniemi. Projeli jsme se na čtyřpatrovém trajektu z Tallinnu, jezdili na sněžných skútrech, dělali sněhové koule, učili se finská slova a kulturu, ale hlavně jsme zažili spoustu legrace a strávili čas s úžasnými lidmi.
Teď už všichni sedíme v autobusu a blížíme se domů. Nechce se nám odjíždět, ale všechno jednou končí, aby mohlo přijít něco nového. Vezeme si s sebou hlavy plné nápadů a inspirace, jak věci zlepšit nebo dělat jinak a lépe. Jsme unavení, ale zároveň plní života a naděje. Místa i lidé nám prostě přirostli k srdci. Víme však, že až se v budoucnu budeme k těmto vzpomínkám vracet, znovu nás zaplaví pocit štěstí. Přesně proto to všechno stálo za to.
Jo, a tu polární záři jsme viděli. Stačilo k tomu jen trochu víry.
Zuzana Piknerová
Tiimiakatemia neboli Týmová akademie je vzdělávací program, který má kořeny ve finském městě Jyväskylä. Získal řadu národních ocenění za inovativní metody učení, rozvoj podnikání i pokles nezaměstnanosti. Rozšířil se po celém světě a dorazil i do Česka, konkrétně na Českou zemědělskou univerzitu. Tiimiakatemia Prague / Inovativní podnikání je profesně zaměřený studijní program na Provozně ekonomické fakultě ČZU. A funguje to.
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled