Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Z premiéry tradice. První dožínky v novodobé historii Statků ČZU v Lánech se vydařily

Dožínky mají v českém venkovském prostředí letitou tradici. Nyní se na ni rozhodli navázat i v Lánech, kde má Česká zemědělská univerzita své statky. Lánský zemědělský podnik se rozhodně má čím pochlubit a premiérové dožínky se staly skvělou příležitostí, jak prezentovat výsledky obětavé práce všech, kteří se starají o jeho prosperitu. Spokojenost návštěvníků je pro organizátory motivací do budoucna.

„Vracíme se k tradicím, které k zemědělství patří. Dlouho se tu nic nedělalo a veřejnost nás vnímá jen jako škodiče, kteří dělají na silnicích nepořádek, pořád se po nás musí uklízet… Řekli jsme si, že je třeba se veřejnosti otevřít a ukázat, co zemědělství obnáší,“ uvedl ředitel Statků ČZU v Lánech Ing.Jiří Zajíček.

Brány Statků byly pro veřejnost otevřeny po celý den. Dvě hodiny po poledni začal oficiální program, který si nenechaly ujít zejména rodiny s dětmi. Návštěvníci mohli obdivovat zemědělskou techniku, zájem ale budila hlavně zvířata, kterým patřila centrální část zemědělského dvora. Organizátoři vystavili telata s popisem jejich plemene, data narození a s dalšími detaily, pak také kůzlata a nechyběla tu ukázka výstavních krav, které Statky ČZU pravidelně reprezentují na přehlídkách a výstavách hospodářských zvířat v rámci České republiky. Jak to na takových výstavách vypadá, se mohli všichni na vlastní oči přesvědčit při předvádění zvířat zaměstnanci lánského podniku.

„Jsem moc rád, že našim návštěvníkům můžeme představit velice úspěšné reprezentantky plemene Jersey a holštýnského plemene. Jerseyka je letošní grandšampionkou a vítězkou v soutěži o nejlepší vemeno v Národní soutěži hospodářských zvířat v Brně. Holštýnka byla druhá v prvotelkách na výstavě Hadačka Kralovice 2023 letos v červnu,“ je na své chovanky hrdý hlavní zootechnik Ivo Ždánský. A velkou atrakcí pro malé i velké byly také antilopy, během dožínek se návštěvníci mohli podívat i do zázemí jejich chovného ustájení a informace o podrobnostech ze života chovu antilop si vzali na starost odborníci Fakulty tropického zemědělství.

Jednou z nejdůležitějších součástí programu bylo předání dožínkového věnce. U tradiční ceremonie na pódiu nemohl chybět rektor České zemědělské univerzity v Praze prof. Petr Sklenička, který svým kolegům ze Statků ČZU vyjádřil podporu: „Letošní rok nebyl jednoduchý. Kromě nepříznivého počasí museli zemědělci čelit zdražování vstupů, například hnojiv, energií a podobně. I přesto se vše podařilo a děkuji za to vedení a všem zaměstnancům Statků ČZU.“ Přítomným návštěvníkům také připomněl, že kromě obvyklé zemědělské činnosti jsou v podniku vzděláváni studenti a je zde prováděn výzkum.

Kromě předávání dožínkového věnce se na pódiu odehrával pestrý program, jehož součástí byly kapela Staročeští pardálové, vystoupení dětí ze ZUŠ Nové Strašecí a ZUŠ Stochov, své dovednosti předvedla i děvčata z Aerobic Team Lány.

A co by to bylo za slavnost bez dobrého jídla a pití? Česká zemědělská univerzita je rozsahem svých činností soběstačná i tomto směru. Návštěvníci tak mohli ochutnat nebo si koupit vína z Vinařství ČZU, pivo Jeník ze studentského pivovaru  v Suchdole, ale také zvěřinu nebo koláče – o to se postaral další univerzitní podnik, Lesy ČZU.  Mezi produkty jednotlivých univerzitních pracovišť byl i merch ČZU shopu, který nabízí produkty reprezentující značku univerzity.

Dožínky na statcích ČZU v Lánech nebyly jen oslavou sklizně a připomínkou důležité role zemědělství a tradičních hodnot, ale i příležitostí k plnění tzv. třetí roli univerzity, a tou je seznámit širokou veřejnost se svými projekty. Fakulta životního prostředí představila výrobu ekologických popelníků a bot barefoot a pro děti připravila program na téma třídění odpadů. Taje lesa zase odhalila Fakulta lesnická a dřevařská.

Karla Mráčková

Statky ČZU jsou významným zemědělským podnikem hospodařícím na 2800 hektarech zemědělské půdy a přibližně 90 hektarech půdy nezemědělské. Hlavními pěstovanými komoditami jsou olejniny, obiloviny, luskoviny, jeteloviny a kukuřice na siláž, která je produkována pro výrobu vlastních objemných krmiv. Ročně se vyrobí přibližně 9000 tun obilovin 2000 tun řepky. Tento podnik vznikl v roce 1960 z původního statku kanceláře prezidenta Československé republiky v Lánech. Základem bývalého statku Kanceláře prezidenta bylo hospodářství Lány o výměře 240 hektarů zemědělské půdy a poplužní dvůr Ploskov o výměře 100 hektarů zemědělské půdy. Tyto dva celky vznikly kolem roku 1850 a byly součástí křivoklátského panství, které do roku 1921 vlastnila rodina Fürstenbergů a v roce 1921 byly prodány nově vzniklému Československému státu. Zámek Lány a přilehlé lesy slouží i nyní jako odpočinkové sídlo prezidenta republiky. Statky ČZU v současné době hospodaří na 2800 hektarů zemědělské půdy a cca 90 hektarů tvoří půda nezemědělská. Přibližně 58 % výměry je půda univerzitní a zbývající část je pronajata od soukromých vlastníků.  Významnou je také živočisšná výroba – na dvou stěžejních farmách Statky ČZU chovají dvě plemena dojného skotu. Na farmě Ruda 550 dojnic holštýnského plemene a na farmě Požáry 190 dojnci jerseyského plemene. Zajímavostí je fakt, že Statky ČZU zajišťují genovou rezervu plemene skotu Česká červinka.
Hlavním úkolem Statků ČZU je zabezpečit činnost univerzity v praktických podmínkách. Realizuje se zde odborná a praktická výuka studentů ČZU v Praze, ostatních zemědělských škol a odborné veřejnosti. Dále podnik vytváří zázemí pro výzkumnou a pedagogickou práci fakult, institutů a kateder ČZU v Praze.

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content