„Cílem tohoto projektu je stručně řečeno klimatická transformace Karlovarského kraje založená na budování znalostní společnosti. Při bližším pohledu se jedná o celý systém opatření, která by měla pomoci vytvářet dobré podmínky pro život lidí v kraji i v podmínkách mnohem drsnějších klimatických podmínek v následujících dekádách. Nedílnou součástí projektu je spolupráce s cílovými skupinami a účinný transfer výsledků aplikovaného výzkumu do každodenní praxe,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička.
Projekt kombinuje několik výzkumných oblastí, které jsou nezbytné pro klimatickou proměnu kraje. Mezi hlavní řešené oblasti patří:
Regenerace krajiny
Obnova posttěžební krajiny, adaptace zemědělství a lesního hospodářství, ochrana biodiverzity, zvýšení sekvestrace uhlíku.
Chytré krajiny a chytrá sídla
Chytrá řešení pro bezpečná, odolná a udržitelná sídla. Plánování a realizace moderních sídel adaptovaných na klimatickou změnu, eliminujících tepelné ostrovy, racionálně hospodařících s pitnou i dešťovou vodou a efektivně využívajících obnovitelné zdroje energie.
Hydrologická bezpečnost regionu
Strategické a udržitelné využití existujících i potenciálních vodních zdrojů v kraji pro zajištění hydrologické bezpečnosti kraje.
„Ve městě Chodov vznikne volně přístupná lokalita s ukázkami nových a inovativních technologií podporujících adaptaci krajiny a ochranu životního prostředí. Půjde například o extenzivní zelené střechy, vertikální zelené stěny, chytré parkoviště, biotop pro retenci a vsak dešťových vod a další. V kraji rovněž nabídneme celou řadu vzdělávacích a osvětových akcí, kde se bude potkávat odborná i laická veřejnost,“ doplnil Petr Sklenička.
V Chodově záměr vybudování nového environmentálního centra přivítali. „Jsme rádi, že nové demonstrační centrum vznikne právě v našem městě. Pokračujeme tak v dlouhodobé strategii posilování spolupráce s univerzitou. Prvním krokem byla stále probíhající součinnost při zakládání technického lycea Avantech, toto je další krok,“ řekl starosta Chodova Patrik Pizinger.
Projekt Chytrá krajina 2030+ přinese pro kraj i další benefity. „V rámci uplatnění navrhovaných opatření vzniknou nová pracovní místa v odvětvích s vysokou přidanou hodnotou. Plány na využití posttěžební krajiny zvýší její tržní i mimoprodukční využití. Nově vzniklý Ústav pro environmentální studia v Karlových Varech významně přispěje k přípravě a založení plánované vysoké školy. To vše směřuje ke zvýšení kvality života v kraji,“ upřesnil Sklenička.
Realizace projektu právě začala a bude probíhat do konce roku 2027.
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled