Svátek má

Aneta
16°C
Overcast clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
16°C
Overcast clouds
Úterý
90.1395%
03:13
Min: 14°C
991
18:45
Max: 18°C
SSW 1 m/s

Vývoj a výroba ochranných masek nejen na Covid-19

ProLab Technické fakulty ČZU v Praze zareagoval na úplném začátku koronavirové krize návrhem několika typů ochranných masek, které bylo možno vytvořit s pomocí běžné 3D tiskárny. Data se veřejně sdílela a zároveň byla podnícena veřejná diskuse mezi technicky zdatnou mládeží o dalších možných optimalizacích. Projekt se nečekaně dobře rozšířil a oslovil zhruba 40 tisíc uživatelů sociálních sítí. Vznikla velká skupina dobrovolníků, kteří začali tyto masky dle návrhu Technické fakulty vyrábět a zadarmo distribuovat mezi záchranné složky ČR. To způsobilo, že se k nám během velmi krátké doby dostalo hodně zpětných vazeb, které pomohly v dalším vývoji.
Na tyto zkušenosti v ProLabu TF navázali při projektu TAČR Covid-19. Vývojáři vycházeli z úspěšného konceptu tištěných masek a vyrobili pokročilou verzi masky vakuovým odléváním silikonové gumy. Tato verze je funkčním vzorkem a slouží jako mezifáze vývoje ke vstřikolisové verzi. Jsou vyrobeny dvě velikosti L a XL. Odlévací formy jsou vytištěny z ABS filamentu s následným vyhlazovacím postprocesingem. ProLab nyní připravuje výrobní dokumentaci ke vstřikolisové formě, následně vyrobí vlastní duralovou formu pro malou ověřovací sérii.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Kontaktní informace

Česká zemědělská univerzita v Praze

Kamýcká 129

165 00 Praha – Suchdol

IČO: 60460709

DIČ: CZ60460709

ID datové schránky ČZU: 3hdj9cb

Tel. ústředna: +420 224 381 111

Materiály umístěné na tomto webu mohou být publikovány pouze se souhlasem ČZU. Informace o zpracování a ochraně osobních údajů na ČZU v Praze.
© 2021 Česká zemědělská univerzita v Praze – Všechna práva vyhrazena

Skip to content