Svátek má

Aleš
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Výstavou o českých plužinách a oceněním ekologické knihy Miloše Urbana oslavila ČZU v Praze Den Země

Pro Českou zemědělskou univerzitu je Den Země, který se na celé planetě každoročně připomíná 22. dubna, vždy něčím výjimečným. Letos se po covidové pauze opět konal v plné parádě. Slavnostní setkání na Fakultě životního prostředí se tak stalo příležitostí pro zahájení výstavy o historii českých polních systémů a došlo na tradiční udílení „ekologických“ cen, tentokrát pro román Miloše Urbana Hastrman.

Unikátní výstava Plužiny představuje historické polní systémy České republiky v jejich vývoji a poukazuje na jejich roli v současném světě. V atriu Fakulty životního prostředí bude k vidění až do konce září. Expozice je výsledkem pětileté spolupráce ČZU a Jihočeské univerzity na projektu Identifikace a ochrana dochovaných pozůstatků historických plužin, financovaném v rámci programu NAKI II Ministerstva kultury. Jeho odpovědným řešitelem byl rektor ČZU prof. Petr Sklenička, který nechyběl na vernisáži pořádané na oslavu Dne Země. Nechyběli tu ani děkan Fakulty životního prostředí ČZU prof. Vladimír Bejček, jeho kolegyně z Jihočeské univerzity prof. Hana Čantrůčková a další vzácní hosté.

Koncept výstavy a smysl projektu přiblížila doc. Kristina Janečková z ČZU: „Naším hlavním cílem bylo zmapování postupu plužin, jejich zhodnocení a vytvoření výstupů pro krajinné plánovače, aby nedocházelo k ničení těch nejcennějších systémů. Zkoumali jsme jejich funkce v krajině a zjišťovali, k čemu mohou být dnes dobré – kromě toho, že mají svoji historickou hodnotu. V neposlední řadě probíhal archeologický průzkum.“

Tento průzkum vedl doc. Jaromír Beneš z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pro potřeby projektu bylo vybráno pět lokalit plužinových polních systémů na různých místech České republiky: Valštejn, Rokštejn, Oblík, Malonín a Debrné. Na nich pak probíhaly terénní sondáže a koncentrovaný archeologický výzkum. Doc. Beneš vysvětluje, k čemu mj. dospěli: „Plužiny byly sofistikovaným stavebním systémem, byl to jeden z největších zásahů, který vůbec v české historii existuje. V každém z těch pěti případů byla vybudována jakási drenážní stavba, která oddělovala podloží od půdního typu, na to pak byly navršeny půdní prvky. Šlo tedy o ohromné přesuny materiálu, které zcela změnily tvářnost krajiny,“ zdůrazňuje doc. Beneš.

Archeologický průzkum také řešil datování, takže jednotlivé lokality jsou na výstavě seřazeny chronologicky.

A protože je zvykem v Den Země oceňovat mimořádné ekologické počiny, rozhodlo se pro letošní rok vedení Fakulty životního prostředí udělit cenu za literární dílo s environmentální tematikou. Získal ji spisovatel Miloš Urban za knihu Hastrman. Ta patří do hororové řady jeho tvorby mezi tzv. černé romány jako Sedmikostelí, Stín katedrály nebo Lord Mord.

K Hastrmanovi jeho autor při přebírání ceny podotkl: „Původní impulz byl zcela sentimentální. Z balkonu u České Lípy jsem koukal na horu Vlhošť, která v té knížce vystupuje, a tenkrát se řešil kopec Tlustec, který byl velice nehezky těžen. Tak jsem si řekl, co kdyby se tohle stalo téhle nádherné hoře, já za ni musím zabojovat. A já bojuju románem. Takže z toho vznikl tento ekologický nebo ekoteroristický text. Je to jediná knížka z mé produkce, která dostala literární ocenění, a teď mám ještě tuhle ekologickou cenu… Takže myslím, že bych měl zase napsat něco zemědělského…“

Na oslavě Dne Země se zcela ekologicky likvidovaly některé invazní druhy. V ochutnávce byly např. steaky z jelena siky, nutrie říční na grilu a také česnek podivný, nasbíraný v oboře Hvězda.

Lenka Prokopová / foto: Tomáš Jůnek

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content