Budoucí krajináři prezentovali návrhy parků, veřejných prostranství, soukromých zahrad i krajinných struktur v různých měřítkách. Návštěvníci si mohli prohlédnout desítky originálních projektů od precizně zpracovaných výkresů a vizualizací přes fyzické modely až po interaktivní prezentace. Výstava je důkazem, že nová generace krajinářských architektů přemýšlí nejen esteticky, ale i udržitelně, funkčně a s respektem k místu.
Docent Matouš Jebavý na vernisáži výstavy
Výstavy semestrálních prací vždy připravuje spolu se studenty vedoucí katedry zahradní a krajinné architektury, autorizovaný krajinářský architekt docent Matouš Jebavý. Jaké bylo letošní téma?
Naši výstavu jsme pojali v tradičním formátu, tak jako v minulých semestrech. Koncept máme daný a snažíme se v něm pokračovat. Tradičně zde byly představeny výstupy jednotlivých ateliérů letního semestru 2024/2025 a také všechny úspěšně obhájené závěrečné bakalářské práce studentů akreditovaného studijního programu Krajinářská architektura. Témata prací byla zvolena vedoucími jednotlivých vyučovaných ateliérů a řeší různé oblasti tvorby v krajinářské architektuře, kterou máme v současnosti na FAPPZ akreditovanou v oblasti vzdělávání Architektura a urbanismus na deset let. Máme radost, že naši studenti získávají po absolvování magisterského stupně studia nově také titul Ing. arch.
Jak se studenti zadaných témat zhostili?
Kromě závěrečných bakalářských prací byly na výstavě představeny ateliéry bakalářského a magisterského stupně studia. Studenti se zpracování jednotlivých témat zhostili velmi dobře. Úvodním bakalářským ateliérem byl „Ateliér ZAN – Obecná a prostorová kompozice“, dále se tu představily „Ateliér B3 – Krajinářské stavby, terénní úpravy a vodní plochy“ a „Ateliér B5 – Dynamika v kompozici rostlin“. Z ateliérů magisterského studia se prezentovaly „Ateliér M3 – Park, areál rekreace“ a „Ateliér M5 – Kulturní krajina“.
Které z návrhů považujete za nejzajímavější?
Ateliéry jsou ve svých výstupech relativně vyrovnané. Zajímavá řešení například představili studenti a studentky v Ateliéru B5, kde se zabývali možným řešením vybraných prostorů univerzitního areálu. V Ateliéru M5 řešili téma kulturní krajiny z pohledu ideálního uspořádání krajiny vybraného katastru obce. V jedné z paralelek Ateliéru M3 řešili studenti a studentky prostor Švandrlíkova parku. Ve mnou vedeném Ateliéru M3 bylo zadáním řešení Velkého háje v Praze 4, který se rozkládá mezi sídlištěm Novodvorská, Jižní spojkou a budoucí stanicí metra Kačerov. Studenti a studentky v něm provázali oblast rekreačního pražského lesa s nově plánovanou výstavbu podél Jižní spojky.
Jak jste spokojen s přístupem studentů? Má úroveň prací stoupající tendenci?
Studenti přistupují k ateliérové tvorbě na naší katedře velmi zodpovědně. Výstupy jednotlivých ateliérů jsou tradičně na velmi dobré úrovni a inspirativně pojímají řešená témata jednotlivých ateliérů. A myslím, že mají stoupající tendenci. Těšíme se na to, že naši studenti a studentky budou také na dalších výstavách představovat zajímavá řešení v oblasti tvorby v krajinářské architektuře.
Rozhovor připravila: Lenka Prokopová
Foto: Petr Zmek
Podobné články
Moderní vzdělávací a výzkumné centrum zaměřené na tropické a subtropické užitkové rostliny. To je Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze, disponující unikátními skleníkovými expozicemi s bohatými sbírkami užitkových rostlin z celého světa. Zahrada zároveň slouží jako
Podle aktuální zprávy Copernicus Climate Change Service patřilo letošní jaro v severozápadní Evropě mezi nejsušší za poslední desetiletí. Květen byl navíc druhý nejteplejší v historii měření. V kombinaci s dlouhodobým nedostatkem srážek to způsobilo výrazný pokles půdní vlhkosti, průtoků a