Svátek má

Soňa
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Voda a její neustálá proměna: Mezinárodní workshop katedry zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity

„Voda a její neustálá proměna“ – takové bylo téma mezinárodního workshopu, který se konal v bavorském Schönsee a Dietersbergu. Třetí ročník vzájemné spolupráce poskytl studentům ČZU možnost konfrontovat se s názory svých kolegů z Německa a Francie. Vznikl tak soubor netradičních intervencí v podobě land artových projektů v krajině.

„Voda jako hrozba i přítel, bez kterého nemůžeme být.“ Vše, co se s tímto tématem spojuje, je v současnosti velice aktuální i v rovinách hospodaření s vodou i zadržováním vody v krajině. Poetika a estetická hodnota spojená s funkcí vody je široké téma, ke kterému lze přistupovat zcela individuálně. Byla tedy otevřenou výzvou pro studenty našich škol s možností vytvoření projektů zaměřených na subjektivní lyriku spojenou s vodní hladinou i tokem vody v krajině. Lokalita v oblasti Schönsee – Dietersberg byla pro nás zcela ideální. V samotném Schönsee je veliká vodní plocha a řeka Ascha, kde se také instalovalo několik projektů. Měli jsme možnost vytvářet land artové projekty na hladině vody anebo v její bezprostřední blízkosti. Na březích vodních ploch, vodních toků i v přilehlé krajině. Schopnost identifikovat se s procesem vody, reagovat na její funkci v krajině. Pracovat s optickým klamem a reflexí vodní plochy. Zachytit pohyb, pracovat se spodní projekcí světla i prouděním vzduchu. To vše bylo tématem našich koncepcí a projektů. Vznikla tak řada různých realizací, instalací, intervencí i v současnosti jedno rozpracované video „Zpívající voda“.

Účastníky za katedru zahradní a krajinné architektury byli Veronika Syřišťová, Anička Součková, Tereza Nidetzká, Sandra Landfeldová, Anežka Rüklová, Barbora Jonášová, Markéta Holmanová, Vojtěch Hnízdil a akademický sochař Aleš Hnízdil.

Ve svém projektu „Cesty vody“ Veronika Syřišťová a Anička Součková odkazují na fenomén napřimování vodních toků a jeho důsledky z druhé poloviny 20. století v ČR v konfrontaci s meandrujícím tokem řeky Ascha. Barbora Jonášová a Markéta Holmanová vytvořily společně několik projektů s názvy „Zrcadlení,“ „Vodohra,“ „Pítka,“ „Verše psané na vodu“. Uplatňují tak svůj smysl pro poetiku a malebnost krajiny. Anežka Rüklová vytvořila pozoruhodný, kontraverzní projekt „Přežijí?“, který upoutal velikou pozornost. A jak by se líbilo vám, kdyby vás odstřihli? Instalace infuzních setů v porostu popadaných stromů působí na první pohled zcela nepatřičně, ale současně jako výkřik a silné ekologické gesto. Stejně tak Sandra Landfeldová ve svém projektu „Voda na příděl“ akcentuje obdobné ekologické téma. Vojtěch Hnízdil vytvořil pomocí kamenů, kovových sítí, konstrukcí a spirál objekt, který zobrazuje paralelní dopadání těles na vodní hladinu, a je tak hravou instalací přímo v korytu řeky. Tereza Nidetzká ve spolupráci s doc. Alešem Hnízdilem uplatňuje svoje hlasové nadání ve video projektu „Zpívající voda.“ Doc. Aleš Hnízdil vytvořil dva projekty – „Když padá modré z nebe“ a „Osa prázdnoty a vertikální princip vody“, kdy existence všeho živého je podmíněna přítomností vody, a tak je vlastně tento vertikální princip podmínkou života.

Také projekty studentů z Německa a Francie stojí za pozornost a jsou obohacením celého workshopu nahlížení na téma vody. Tři projekty odCécile Agustoni, Cosimy Grünn a Jakoba Bergera se dotýkají toku řeky Ascha a všímají si tří krajinných oblastí, kudy protéká. Studentky z Francie Philippine Denies, Sterenn Kerloeguen a Mathilde Dalle Mese chápou vodu jako zdroj znovuzrození a vnímají její nepostradatelnou funkci v procesu, ve kterém se na první́ pohled může zdát, že jde o neživý́ stav nahromaděného mrtvého dřeva. Ve skutečnosti však ukrývá́ četné́ formy života, jako jsou mechy nebo houby, a voda jim tak dává nový život.

doc. Aleš Hnízdil

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content