Svátek má

Naděžda
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Víte, jak si světlušky hledají partnery?

Dosud se věřilo, že u nočních světlušek bioluminiscence zcela nahradila feromony a světlušky tedy na rozdíl od většiny hmyzu komunikují světlem. Vědci z Fakulty životního prostředí ČZU Martin Novák a Pavel Jakubec dokázali, že to není tak úplně pravda a že feromony stále hrají určitou roli při hledání partnera. Toto zjištění mění dosavadní zažité představy o světluškách a v zásadě přepisuje učebnice.

„Studovali jsme to na naší nejhojnější světlušce menší. Ta má létající svítící samečky, kteří hledají nelétavé svítící samičky. Vlastně je to nejspíš tak, že se na větší vzdálenost hledají pomocí feromonů a až světlo navádí samečky jako letadlo na přesné místo příletu (samičku) 😊. Je dost možné, že feromony budou hrát roli u všech světlušek s tímhle typem létavých/nelétavých dospělců, ne-li u všech světlušek vůbec,“ vysvětluje Martin Novák, který se profesně zabývá forenzní etymologiií a světlušky jsou jeho velkou láskou a dlouhodobým předmětem zájmu. Je tváří projektu Praha hledá světlušky, zaměřeného na monitorování tohoto pozoruhodného hmyzu na území hlavního města.

Podle Martina Nováka a jeho kolegy Pavla Jakubce, s nímž výzkum světlušek pod hlavičkou České zemědělské univerzity provádí, to má význam především z hlediska pochopení vývoje bioluminiscence u světlušek – z evolučního hlediska a pro fylogenezi. Bioluminiscence se údajně měla několikrát v průběhu evoluce u světlušek vyvinout a zaniknout nezávisle na sobě. „Trochu kritizujeme dosavadní práce na toto téma, protože při sestavování těch stromů vědci používali morfologické znaky, které měly indikovat, jestli světlušky používají feromony nebo světlo. My jsme prokázali, že to nemusí být jednoznačné, nebo to neodhadli dobře. Ostatně u nás také žije denní světluška, která je schopná bioluminiscence, ale komunikuje prokazatelně pomocí feromonů (světluška krátkokřídlá). Takže tam třeba můžeme sledovat nějaké probíhající přepínání módů komunikace. Ty práce asi bude potřeba přehodnotit a přepracovat a možná jim evoluční vztahy a linie pak vyjdou jinak,“ uzavírá Martin Novák.

Více v článku Martina Nováka a Pavla Jakubce publikovaném v těchto dnech v časopise Zoological Journal of the Linnean Society.

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content