Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Víme, jak skladovat brambory, aby dlouho vydržely

Konec plýtvání díky využití biologicky aktivních látek rostlinného původu při skladování potravin. Takové je dnešní hlavní téma expozice České zemědělské univerzity v Praze na Zemi živitelce. Hitem dne je pak třívrstvý pytel na brambory, umožňující jejich dlouhodobé uchovávání za pokojové teploty. Návštěvníkům vše názorně předvádí a vysvětluje dr. Matěj Božik z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Výzkum týmu Matěje Božika na katedře kvality a bezpečnosti potravin je zaměřen na přírodní látky, zejména na silice. Na Zemi živitelce názorně předvádí, jak se silice získávají. „Máme tu ukázku aparátu na destilaci silic, pak malou poznávačku silic uzavřených v prachovnicích, kdy návštěvníci mohou přiřazovat názvy rostlin, ze kterých ta silice pochází, a potom ještě v malých vzorkovnicích vzorky koření, ze kterého konkrétní silice pochází,“ popisuje Matěj Božik svoji vědeckou kuchyni.

Rozhodně ale nezapomíná na ukázku aplikovaného výzkumu, a to je pytel Zembag. Ten vznikl ve spolupráci ČZU a její spin-off společnosti Terpenix a slouží ke skladování brambor. „Je to několikavrstvý pytel a v něm je speciální stabilizovaná kmínová silice, která efektivně brání klíčení brambor. Pro porovnání zde máme vystaveny brambory, které byly šest měsíců skladované v Zembagu, a ty, které byly v běžných pokojových podmínkách. Rozdíl je evidentní.“

Spin-off firma ČZU Terpenix má svůj internetový obchod s doménou www.osetreno.cz. Ten se se v hlavní soutěži E-shop roku 2021 umístil jako třetí nejlepší. Porota ocenila důraz na udržitelnost a ekologii, charakteristický pro všechny jeho produkty. Největším hitem této firmy zůstává Zembag – designový pytel z jutoviny, který pojme 5 nebo 10 kg brambor a je zárukou jejich dlouhodobé dobré kondice. Zatím funguje jen na brambory, ale už rok běží projekt BioStore na vývoj dalších podobných systémů. „Funguje to velmi jednoduše. Inspirovali jsme se původními pěstiteli brambor, Jihoameričany, kteří používali podobný systém, jenže ne ve formě pytle, ale tzv. krechtování. Jednoduše zakopávali brambory pod zem s bylinkami, které měly podobně účinné látky jako náš kmín. Takový systém funguje i v našem pytli, který zabraňuje přístupu světla, aby brambory nezezelenaly, uchovává dostatečnou vlhkost vzduchu, aby nevysychaly, a zároveň zabraňuje klíčení díky kmínové silici. Máme tu i pokusy delší než dvanáct měsíců, kdy brambory byly ještě v relativně dobrém stavu,“ vysvětluje další z týmu docent Pavel Klouček.

Taková věc by rozhodně mohla být užitečná i pro skladování jiných potravin, a tak už je ve vývoji další produkt. „Zembag vznikl z potřeby zamezit plýtvání potravinami, ale vidíme, kam je možné směřovat dál. Zaměřujeme se na hlavní potraviny nebo produkty, které doma nejvíc trpí, protože nemají ty správné podmínky. Ze zeleniny je další na řadě česnek a cibule, kterých se skladuje relativně velké množství, a většinou ne moc dobře. Nebo jablka, ta se tradičně v domácnostech uskladňují špatně,“ upozorňuje docent Pavel Klouček.

Lenka Prokopová

Foto: Michal Benda

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content