Svátek má

Eliška
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Veletrh pracovních příležitostí na ČZU vám může změnit budoucnost

Letošní Veletrh pracovních příležitostí ČZU se koná 23. února 2023. Numerologové by možná vsadili na toto datum svou teorií čísel, ale tuto událost by si neměl nechat ujít žádný student České zemědělské univerzity v Praze, protože nikoliv vsadí, ale přímo ovlivní svou budoucnost.

Na první dojem by se mohlo zdát, že Veletrh pracovních příležitostí je především o tom najít si práci, podívat se, jaké jsou možnosti na trhu práce, kdo by o mě jako uchazeče mohl mít zájem a jaké se na mě kladou požadavky.

Jedná se ovšem jen o dílčí část. Podle Mgr. Přemysla Gubaniho, vedoucího Kariérního centra ČZU, jde na veletrhu především o to, aby si studenti kromě získání informací vyzkoušeli své měkké dovednosti v praxi. Právě na měkké dovednosti se dnes totiž společnosti primárně zaměřují. Firmy chtějí znát, jaký daný člověk je, jaké jsou jeho přednosti i nedostatky. Zajímá je, jak je odvážný, aktivní, zvídavý, tvořivý, důvěryhodný a pokorný a schopný se dále rozvíjet.

Říkáme proto, že Veletrh pracovních příležitostí je takové workoutové hřiště pro mladé lidi, kteří si mohou zcela bezpečně vyzkoušet různé polohy své pracovní osobnosti. Mohou si vyzkoušet činnosti, kterých se třeba bojí: představit se a říct svou ´elevator pitch´ (v krátkosti kdo jsem a co dělám), položit dvě až tři otázky. Přitom si studenti mohou otestovat, jak na ně představitelé společností a náboráři reagují, a pak si zhodnotit, co se povedlo a co zase méně, jak by se příště mohli zeptat lépe. A takovou šanci mají u 40 až 50 náborářů, často i vedoucích týmů,” říká Přemysl Gubani.

Podle teorie je veletrh plánovaná náhodná událost, při které víme, co se zhruba bude dít, ale nevíme, jaký bude mít tato událost výstup. Může jít o stovky náhodných setkání, při nichž se můžeme posunout ve svém myšlení. Přemysl Gubani pokračuje: „Náhodné události jsou nesmírně důležité, protože zhruba 70 až 90 % lidí uvádí, že jejich kariéru významným způsobem ovlivnila náhodná událost. Může to být sociální nebo pracovní zkušenost, náhodné vystavení se pracovní zkušenosti, která byla zajímavá, nebo popostrčení od druhého člověka. Takže studenti na veletrhu mohou svou kariéru nastartovat, změnit vidění světa, změnit představu o své budoucí kariéře. Děje se to tím, že se dostanou do kontaktu s představiteli společností, kteří je mohou ovlivnit, popostrčit, motivovat a potvrdit nebo vyvrátit jejich představu.”

Veletrh pracovních příležitostí organizuje Kariérní centrum ČZU, Provozně ekonomická fakulta a Technická fakulta. Koná se tedy na těchto fakultách a také v Kruhové hale ČZU.

Během veletrhu se běžně prostorné chodby před přednáškovými místnostmi na fakultách a v Kruhové hale změní na pomyslné tržiště se stoly a stánky jednotlivých firem a společností. Záleží pak na odvaze a sebevědomí každého studenta, který buď společnost osloví, nebo bude nervózně přešlapovat na místě a bude osloven aktivním náborářem.

I z toho důvodu Kariérní centrum ČZU otevřelo přípravné kurzy. Konají se prezenčně i online, v českém i anglickém jazyce a studenta mají připravit na to, jaké si nastavit pro veletrh cíle, jaké pokládat otázky, jak si zhotovit svou „elevator pitch“, zkontrolovat svůj životopis a mnoho dalšího. Více informací naleznete zde.

Na Veletrhu pracovních příležitostí se letos bude prezentovat kolem 80 společností, firem, státních orgánů i neziskové organizace. Mezi nimi například: Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo zahraničních věcí, Armáda ČR, Agentura ochrany přírody a krajiny, Státní fond životního prostředí ČR, Charita Česká republika i velké společnosti jako banky, Agrofert, IKEA nebo Kaufland.

V době před pandemií covidu-19 byla návštěvnost veletrhu jen v Kruhové hale mezi 1200 a 1500 studenty. „Vloni přišlo okolo 870 studentů. Letos doufám, že návštěvnost stoupne opět, jako tomu bylo před pandemií. Pro každého studenta je důležité už jen na veletrh přijít, udělat ten krok. I když se nebude pouštět do žádné konverzace, může jen pozorovat jiné studenty, jak to dělají oni. Dřív nebo později odvahu sebere. Veletrh je bezpečné prostředí s minimálními následky. Nejhorší, co se může stát, je, že student něco pokazí, tak si počká hodinu a zkusí to znovu, protože je téměř garantované, že si to nikdo nebude pamatovat. Nebo se zadaří, udělá dojem a otevřou se mu nové možnosti v kariéře. Může to tak být pro studenta malé vítězství. A právě v životě, zvláště v tom kariérním, nejde o to zaměřovat se na velká vítězství, ale na tisíc malých kroků, které nás dovedou k cíli. Navíc ve světě, kdy už i pohovory mnohdy probíhají online, máme šanci osobního kontaktu, který ten online nenahradí. Veletrh pracovních příležitostí je proto velká šance pro všechny studenty ČZU jakéhokoliv ročníku,” uzavírá Přemysl Gubani.

Věra Klimšová

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content