Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

VědaFest 2024 na téma Věda vzdělává

Že věda může být nejen poučná, ale i zábavná, jsme se mohli už podvanácté přesvědčit na VědaFestu, který ve středu 19. června 2024 proměnil dejvický „Kulaťák“ v jednu velkou laboratoř pod širým nebem s více než stovkou expozic. Česká zemědělská univerzita tu tradičně má své významné zastoupení a ani letos nezklamala.

Festival vědy a vzdělávání slouží jako platforma pro setkávání vědců, odborníků a veřejnosti už od roku 2011. Jeho cílem je popularizovat vědu a techniku prostřednictvím interaktivních workshopů, přednášek, experimentů a dalších aktivit. Zaměřen je na širokou veřejnost a přináší informace a zábavu pro všechny věkové skupiny. Program zahrnuje různorodá témata z oblasti vědy od biologie a chemie po fyziku, matematiku, informatiku a ekonomii.

Kouzlo oblíbeného svátku vědy spočívá v tom, že se každý může na chvíli stát vědcem a zakusit vzrušující moment objevování a poznávání. Tak například katedra ochrany rostlin Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů pojala svůj stánek v duchu tématu Bez zdravých rostlin nejsou ani zdravé potraviny a krmiva. Návštěvníci si tak mohli vyzkoušet různé aktivity spojené s poznáváním chorob a škůdců rostlin a naučit se, jak rostlinám pomáhat. Třeba zjistit, co bolí řepu cukrovou, vyizolovat si DNA z jahody pomocí chemikálií, které má každý doma, případně vyzkoušet účinky výluhů z rostlin, jež daly základ nejpoužívanějším insekticidům… Anebo si chytit svého hmyzáka za pomoci prostředků pro monitoring škůdců, jako jsou síťky, smýkadla, lepové desky či Mörickeho misky.

Les očima vědců zprostředkovala Fakulta lesnická a dřevařská. Také představila aplikaci „Klíšťapka“ předpovídající početnost klíšťat, díky níž můžeme vkročit do lesa bez obav. Dozvěděli jsme se něco o nových postupech a metodách, které pomáhají lesníkům pěstovat odolnější a stabilnější lesy a bránit se tak důsledkům změn klimatu, jako jsou sucho, vichřice a především škůdci. A nechyběly tu aktivity z lesní pedagogiky.

Tým studentské formule z Technické fakulty umožnil blízké setkání s projektem CULS Prague Formula Racing, který je zapojen do mezinárodní inženýrské soutěže Formula Student. Studenti ochotně odpovídali na otázky o návrhu, vývoji, konstrukci a výrobě celého závodního monopostu. Zájemci dostali příležitost nechat si změřit reakční dobu, což je jedna z klíčových vlastností pilota závodní formule.

V dnešní době, kdy se svět ekonomie a financí zdá být složitý a nedostupný, přinesla Provozně ekonomická fakulta jedinečnou příležitost proniknout do této fascinující říše skrze zábavnou interaktivní deskovou hru. Hra o Ekonomii: Objevte svět financí na hrací desce provází základními ekonomickými pojmy, marketingovými strategiemi a dalšími aspekty, které jsou klíčové pro pochopení fungování moderních ekonomik. Expozice byla navržena tak, aby účastníkům poskytla praktické znalosti pomocí hry a zábavy.

Třebaže se tropy zdají být vzdálené, nic není nemožné… Tím se řídili autoři letošní expozice Fakulty tropického zemědělství umožňující poznání fascinujících krás tropických oblastí a jejich skrytých pokladů. Představila se zde laboratoř etnobotaniky a etnofarmakologie, která zkoumá léčivé rostliny používané v tradičních medicínských systémech a účinky silic léčivých rostlin. A naskytla se možnost seznámení s aktivitami spolku Antelope Conservation, zabývajícího se ochranou biologické rozmanitosti s důrazem na záchranu antilop v západoafrické savaně.

Text: Lenka Prokopová / Foto: Tereza Nezbedová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content