Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Ve vedrech trpí žízní i zvířata ve městech

Ptáci a zvířata žijící volně ve městech trpí ve vedru, které nyní panuje i v Česku, žízní. Můžeme jim pomoci tím, že v zahradách, parcích nebo vnitroblocích umožníme ptákům, včelám, ježkům, zajícům, veverkám a dalším přístup k vodě. Stačí umístit někde mělké misky s vodou nebo dát do bazénů či jezírek plovoucí prkna, aby se pohodlně napili a neutopili, uvádí na svém webu Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

Nedostatek vody nutí zvířata včetně hmyzu pít z různých zdrojů. Například bazénky a jezírka s kolmými stěnami nebo i poloprázdné konve a kbelíky však pro ně představují nebezpečí a mohou se v nich i utopit.

Ptáci se za tropických dnů potýkají i s dalším problémem, a to jsou rozžhavené hnízdní dutiny. Záchranné stanice denně přijímají desítky ptáčat, která kvůli tomu předčasně opustila hnízda. Nejvíc trpí rorýsi v dutinách pod rozpálenými střechami domů. Když vedro nemohou vydržet, tlačí se u vletového otvoru a často vypadnou ven. Takových rorýsků záchranné stanice přijaly za poslední dva dny na 50 a spolu s nimi desítky stejně postižených mláďat vlaštovek, jiřiček, vrabců, veverek a netopýrů.

Zdroj: Věda a výzkum

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content