Svátek má

Taťána
1°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
1°C
Broken clouds
Středa
73%
04:46
Min: -1°C
995
17:29
Max: 10°C
S 2 m/s

V soutěži univerzitních týmů z celého světa Solar Decathlon 2022 jsou dvě studentky ČZU v Praze

Dva zástupce má letos Česká zemědělská univerzita v Praze v prestižní mezinárodní soutěži univerzitních týmů Solar Decathlon zaměřené na udržitelnou, efektivní a inovativní výstavbu využívající obnovitelné zdroje energie. Součástí českého soutěžního týmu jsou studentky katedry zahradní a krajinářské architektury Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů Eliška Dvořáková a Barbora Kacerovská.

Úkolem studentského týmu je navrhnout, zrealizovat a uvést do provozu objekt co nejšetrnější k životnímu prostředí, který využívá inovativní technologie a obnovitelné zdroje energie.

Finále se koná na přelomu května a června 2022 v německém Wuppertalu za účasti 16 univerzitních týmů z celého světa.

V roce 2013 se český univerzitní tým zastřešený Fakultou architektury ČVUT umístil se svým projektem Air House na 3. místě. Po tomto vynikajícím úspěchu letošní účast studentů z České republiky zastřešuje Fakulta Stavební ČVUT v Praze za podpory Univerzitního výzkumného centra energeticky efektivních budov UCEEB.

Studentský tým složený z řady studentů a podporovaný odborníky z mnoha oborů a několika fakult převážně z ČVUT, ale i dalších univerzit včetně ČZU v Praze, připravuje mnoho měsíců realizaci soutěžního objektu v reálných rozměrech. Návrh je zaměřen na problematiku dostupného kvalitního, environmentálně udržitelného bydlení pro studenty vysokých škol v měřítku jednotlivého objektu i v širších urbanistických souvislostech. Projekt je navržen pro celkovou přestavbu a nástavbu studentských kolejí Univerzity Karlovy Na Větrníku a fyzicky byl zrealizován v menším rozsahu takzvané demonstrační jednotky nazvané FIRST Life přibližně o velikosti bytu 1+1 ve výzkumném centru UCEEB. Následně bude převezen na místo finále soutěže v Německu, kde bude v průběhu několika týdnů podrobně zkoumán soutěžní porotou a také představen veřejnosti. Po vyhlášení výsledků soutěže v druhé polovině června bude soutěžní objekt českého týmu jako jeden z několika vybraných zúčastněných projektů podstupovat tříletý monitoring a vědecké zhodnocení jeho provozu.

Studentky České zemědělské univerzity mají na starosti integraci vegetace do konstrukcí objektu. Jde především o vegetační plochy střech a fasádní zeleň, které zajišťují pro soutěžní objekt řadu nejen estetických funkcí, ale podílí se mimo jiné také na dosažení kvalitního a exaktně měřitelného prostředí pro život obyvatel stavby v exteriéru i interiéru.  Tento úkol zahrnuje projekční přípravu, návrh a organizaci dodávky, fyzickou realizaci a osazení rostlinného sortimentu s montáží souvisejícího materiálu a konstrukcí včetně veškerých technických, provozních a estetických náležitostí ve spolupráci s dalšími zúčastněnými obory ostatních vysokých škol.

Slavnostního zahájení montáže demonstrační jednotky ve výzkumném centru UCEEB za účasti novinářů a mnoha partnerů soutěže z akademické i komerční sféry včetně rektora ČVUT se 30. března zúčastnili společně se studentkami za podporující složky ČZU prorektorka ČZU pro rozvoj a udržitelnost prof. Ing. Eva Vlková, Ph.D., Ing. arch. Martin Augustin, Ph.D. z katedry zahradní a krajinné tvorby FAPPZ ČZU a Ing. Tereza Hnátková, Ph.D. z katedry aplikované ekologie FŽP ČZU, která rozhodující měrou zajišťuje dodávku a realizaci vegetačních prvků. Významnou podporou účasti studentek ČZU v soutěži přispěl také proděkan FAPPZ pro vědu, výzkum a doktorské studium doc. Josef Hakl, Ph.D., a Demonstrační a experimentální pracoviště FAPPZ s doc. Ing. Miroslavem Jursíkem, Ph.D.

Slavnostní představení jednotky před převozem na místo finále soutěže proběhlo 5. května ve výzkumném centru UCEEB opět za účasti studentů a partnerů soutěže. Za ČZU se tentokrát zúčastnil děkan mateřské fakulty obou studentek FAPPZ prof. Ing. Josef Soukup, CSc., proděkan pro kvalitu tvůrčí a vzdělávací činnosti FAPPZ prof. Ing. Lukáš Kalous, Ph.D. a Ing.arch. Martin Augustin, Ph.D. z KZKA FAPPZ.

Zdroj: FAPPZ

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content