Na uvedeném satelitním snímku je zasažená plocha vyznačena žlutě (zdroj: akademický přístup FLD ČZU do databáze Planet Labs PBC). Pomocí blízké infračervené spektrometrie (NIR) jsou červeně vyznačeny živé lesy. Stát nezůstaly pouze ikony národního parku, tedy Pravčická brána a zámeček Sokolí hnízdo, ale také některé lesy, a to zejména listnaté, uvnitř tohoto ohromného požářiště. Podle dat získaných z měření vědců z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze v posledních 4 letech, bylo více než dvě třetiny této oblasti před požárem tvořeno smrkovými soušemi po kůrovci. Děkujeme všem hasičům a kolegům, kteří v tak náročném terénu a nyní už i v tak rozsáhlé oblasti bojují s tímto živlem.
Za Fakultu lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze Ing. Radim Löwe, Ph.D.
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled