Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

V hořícím pekle dál stojí živé lesy – České Švýcarsko se nevzdává

Mraky se rozestoupily a k dispozici jsou tak nové satelitní snímky lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko. Vědci z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze na detailním infračerveném snímku vyznačili odhad rozsahu požáru (písmeno H značí Hřensko, písmeno M označuje vesnici Mezná). Lze tak potvrdit odhad generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, pana Vladimíra Vlčka, že se dne 28. července jednalo o plochu zhruba 1000 hektarů.

Na uvedeném satelitním snímku je zasažená plocha vyznačena žlutě (zdroj: akademický přístup FLD ČZU do databáze Planet Labs PBC). Pomocí blízké infračervené spektrometrie (NIR) jsou červeně vyznačeny živé lesy. Stát nezůstaly pouze ikony národního parku, tedy Pravčická brána a zámeček Sokolí hnízdo, ale také některé lesy, a to zejména listnaté, uvnitř tohoto ohromného požářiště. Podle dat získaných z měření vědců z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze v posledních 4 letech, bylo více než dvě třetiny této oblasti před požárem tvořeno smrkovými soušemi po kůrovci. Děkujeme všem hasičům a kolegům, kteří v tak náročném terénu a nyní už i v tak rozsáhlé oblasti bojují s tímto živlem.

Za Fakultu lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze Ing. Radim Löwe, Ph.D.

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content