Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

V Botanické zahradě České zemědělské univerzity najdeme i experimentální políčko

Že Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU obhospodařuje skleníky, polykarbonátové kryty, léčivé rostliny a venkovní plochu, je známo všem. Že je součástí zahrady i volné pole, už možná leckoho překvapí.

Pozemek o rozloze 550 m2 sdílí botanická zahrada s Demonstračním a experimentálním pracovištěm Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Právě zde probíhá demonstrační a experimentální pěstování méně známých subtropických jednoletých užitkových rostlin.

Polní plocha také poskytuje prostor pro praktickou výuku. Studenti FTZ zde během týdenní praxe získají povědomí o tom, jak se rostliny pěstují v podmínkách volné půdy, jaké postupy a technologie je nutné dodržovat a jaké užitkové subtropické rostliny můžeme pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Osvojí si mechanizovanou/manuální práci, která vždy není úplně snadná.

Tato plocha je zároveň užitečným místem, které lze využít k pěstování dalších užitkových rostlin, na něž v areálu zahrady nezbývá prostor. Tím napomáhá udržet a rozšiřovat zdejší sbírku. Pole také vytváří podmínky pro řešení bakalářských, diplomových a dizertačních prací studentů FTZ či vědeckých prací.

A jaké rostliny se na experimentálním políčku pěstují? Mnohaletou tradici v pěstování zde měly andské okopaniny (jakon, ullucus, topinambur). Najdeme tu subtropické obilniny (prosovité) i pseudoobilniny (čirok, pohanka), dále také rostliny z čeledi Fabaceae (fazole, cizrna, lupina), len, ricinus, černuchu, léčivé a aromatické jednoleté rostliny a mnoho dalších. Skladba je opravdu rozmanitá, jak se každý může přesvědčit na fotografiích nebo nejlépe na vlastní oči při návštěvě políčka.

Zdislava Procházková

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content