Pozemek o rozloze 550 m2 sdílí botanická zahrada s Demonstračním a experimentálním pracovištěm Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Právě zde probíhá demonstrační a experimentální pěstování méně známých subtropických jednoletých užitkových rostlin.
Polní plocha také poskytuje prostor pro praktickou výuku. Studenti FTZ zde během týdenní praxe získají povědomí o tom, jak se rostliny pěstují v podmínkách volné půdy, jaké postupy a technologie je nutné dodržovat a jaké užitkové subtropické rostliny můžeme pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Osvojí si mechanizovanou/manuální práci, která vždy není úplně snadná.
Tato plocha je zároveň užitečným místem, které lze využít k pěstování dalších užitkových rostlin, na něž v areálu zahrady nezbývá prostor. Tím napomáhá udržet a rozšiřovat zdejší sbírku. Pole také vytváří podmínky pro řešení bakalářských, diplomových a dizertačních prací studentů FTZ či vědeckých prací.
A jaké rostliny se na experimentálním políčku pěstují? Mnohaletou tradici v pěstování zde měly andské okopaniny (jakon, ullucus, topinambur). Najdeme tu subtropické obilniny (prosovité) i pseudoobilniny (čirok, pohanka), dále také rostliny z čeledi Fabaceae (fazole, cizrna, lupina), len, ricinus, černuchu, léčivé a aromatické jednoleté rostliny a mnoho dalších. Skladba je opravdu rozmanitá, jak se každý může přesvědčit na fotografiích nebo nejlépe na vlastní oči při návštěvě políčka.
Zdislava Procházková










Podobné články
Aktuální výzvy digitálního věku, bezpečnost na internetu a vliv online světa na společnost byly tématem první ze série neformálních debat, kterou Česká zemědělská univerzita v Praze uspořádala v pondělí 24. března 2025 ve své aule. Se zástupci mladé generace přišli
Česká zemědělská univerzita v Praze bude ve dnech 29. a 30. května hostit 24. ročník mezinárodní konference pro doktorandy a mladé vědce BioPhys Spring 2025. Setkání, které po oba dny začíná v 9:00, pořádá ČZU společně s Agrofyzikálním institutem Polské