Tým Federica Morelliho z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze při výzkumu ptačích společenstev v sedmnácti evropských městech, publikovaném v časopise iScience, zjistil významný pokles evoluční jedinečnosti v městských oblastech s vysokou hustotou zástavby ve srovnání s oblastmi s nízkou a střední hustotou. Celkově vzato městská ptačí společenstva z hustě urbanizovaných míst, například městských center, podporovala o jeden milion let kratší evoluční historii než ptačí komunity z městských oblastí s nízkou hustotou zástavby.
Vědci dospěli k závěru, že městské plánování musí fungovat v součinnosti s ochranářskou biologií a ekologickými studiemi, abychom lépe porozuměli mechanismům, které lákají více jedinečných druhů do měst, což následně zvyšuje celkovou odolnost ptačích komunit.
Citace: Morelli, F., Reif, J., Díaz, M., Tryjanowski, P., Ibánez-Álamo, J. D., Suhonen, J., … & Benedetti, Y. (2024). Dense city centers support less evolutionary unique bird communities than sparser urban areas. Iscience, 27(2).
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled