Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Urbanizace ochuzuje ptačí společenstva i snižováním evoluční jedinečnosti druhů

Urbanizace mění ptačí společenstva. Obecně snižuje počet druhů a současně zvyšuje jejich funkční příbuznost, což vede k biotické homogenizaci neboli k zvyšování podobnosti ekologických společenstev. Také může negativně ovlivnit fylogenetickou diverzitu společenstev druhů a potenciálně snížit jejich evoluční odlišnost.

Tým Federica Morelliho z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze při výzkumu ptačích společenstev v sedmnácti evropských městech, publikovaném v časopise iScience, zjistil významný pokles evoluční jedinečnosti v městských oblastech s vysokou hustotou zástavby ve srovnání s oblastmi s nízkou a střední hustotou. Celkově vzato městská ptačí společenstva z hustě urbanizovaných míst, například městských center, podporovala o jeden milion let kratší evoluční historii než ptačí komunity z městských oblastí s nízkou hustotou zástavby.

Vědci dospěli k závěru, že městské plánování musí fungovat v součinnosti s ochranářskou biologií a ekologickými studiemi, abychom lépe porozuměli mechanismům, které lákají více jedinečných druhů do měst, což následně zvyšuje celkovou odolnost ptačích komunit.

Citace: Morelli, F., Reif, J., Díaz, M., Tryjanowski, P., Ibánez-Álamo, J. D., Suhonen, J., … & Benedetti, Y. (2024). Dense city centers support less evolutionary unique bird communities than sparser urban areas. Iscience, 27(2).

https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(24)00166-4?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2589004224001664%3Fshowall%3Dtrue

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content