Pane profesore, jak vnímáte toto významné ocenění své pedagogické a vědecké činnosti z profesního hlediska?
Je to další milník na mojí vědecké cestě, zhodnocení výsledků mých, ale i celého mého výzkumného týmu. Je to také ocenění mých dlouhodobých pedagogických aktivit a snah zapojit do studijních plánů ekologických oborů syntézu toho, co považuji za důležité a co se snažím přenést na další generace studentů.
A co přináší zisk profesury vám osobně?
Dobrý pocit zadostiučinění, ale i určitých závazků do budoucna. Pozici, ve které mohu působit na širší spektrum lidí v rámci naší univerzity i mimo ni. Mohu lépe ovlivnit třeba širší vědeckou komunitu, ale i neprofesionální zájemce o hmyz a entomologii v rámci České entomologické společnosti.
Jakými prioritami se ve své práci na univerzitě řídíte a co je pro vás absolutní prioritou?
Pokouším se okolo sebe budovat tým českých i mezinárodních spolupracovníků a společně s nimi zkoumat problémy, které nám připadají důležité. Snažím se své mladší kolegy ale také podporovat v hledání jejich vlastní cesty ve vědě i v osobním životě. Myslím, že úkolem každého vědce v mé pozici je i předat znalosti dalším generacím a vychovat si své nástupce. Při výuce se snažím působit na studenty tím, že se v nich snažím zapálit zvědavost a předávat znalosti v širších souvislostech. I při výuce na vysoké škole je podle mne zásadní osobní nasazení pedagoga, které často strhne zájem i u méně motivovaných studentů, ale také trpělivost a určitý nadhled nad celým pedagogickým procesem.
Čemu se chcete ve své vědecké a pedagogické kariéře věnovat v blízké budoucnosti?
Dlouhodobě se snažím spojit výzkum systematického studia diverzity a fylogeneze nekrofágních brouků s aplikovanými disciplínami, třeba forenzní entomologií. Za klíčovou považuji spolupráci s dalšími entomology v mezinárodním kontextu. Tento typ práce je často během na dlouhou trať a projekty se dokončují až po letech důkladné a pečlivé práce. Často je důležitá také náhoda. A štěstí přeje připraveným!
Jak nejraději relaxujete a co vás nabíjí?
Rád cestuji sám či se svojí rodinou. Poznávat nové kraje přináší nové úhly pohledu do života. A rád s kolegy a kamarády hraju a zpívám, ale na to mám čím dál méně času.
Co byste si vybral, kdybyste si mohl splnit tři přání?
Samozřejmě si přeji klidnou mysl a zdraví pro sebe i svoji rodinu. Rád bych potkával další generace studentů, kteří budou hledat poznání v souvislostech. V širším pohledu bych si přál, aby byla ve vědecké komunitě i při hodnocení vědeckých aktivit systematická biologie více oceňována. Spolu s ohrožením některých druhů organismů se stávají ohroženými i ti vědci, kteří je zkoumají. Taxonomie jako disciplína pomalu vymírá, i když tvoří jeden ze základních kamenů poznání pro ostatní biologické a ekologické disciplíny a pro ochranu přírody.
Ptala se: Lenka Prokopová

Podobné články
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 se na České zemědělské univerzitě v Praze uskutečnil 12. ročník Konference akademických senátorek a senátorů (KAS), kterou pořádala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s ČZU. Setkání přilákalo více než
Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze vnímá závažnost situace týkající se studentky doktorského programu „Ochrana lesů a myslivost“, která byla na Slovensku odsouzena v souvislosti s nelegálním odstřelem chráněného živočicha.