Osázení skleníku byla týmová práce. Podíleli se ní vědečtí, pedagogičtí, techničtí i manuální pracovníci. A tak se zrodila ojedinělá a nejkomplexnější sbírka užitkových rostlin, dodnes unikátní v České republice i v Evropě. Na ploše 250 m2 najdete cca 110 druhů užitkových tropických rostlin, které se pěstují ve volné půdě. Jsou to rostliny určené k přímé konzumaci, skupiny pochutin, koření, léčivých rostlin, textilní plodiny, obiloviny, okopaniny. Mezi zástupce jednotlivých skupin patří například banánovníky, mangovníky, ananasy, mučenky, vanilka, kakaovník, kávovník, skořicovník, pepřovníky a mnoho dalších. Rostlinný genofond tohoto skleníku se používá pro výuku studentů, výměnu rostlinného materiálu s ostatními botanickými zahradami i jako matečnice užitkových rostlin, které se používají pro vědeckou práci a diplomové práce.
Postupem času však skleník začal být nevyhovující, a to jak malým prostorem pro růst rostlin, tak i z hlediska bezpečnostního. Díky usilovné snaze pana Ing. Hlaváče (tehdejšího vedoucího Botanické zahrady FTZ) a podpoře ČZU v roce 2013 proběhla jeho rekonstrukce. Kvůli omezeným finančním prostředkům však byl pouze přesklen.
Tropický skleník je technologicky zastaralý a ani po rekonstrukci nevyhovuje rostlinám a návštěvníkům. Stále však má co nabídnout a je potěšující, že ho ročně navštíví více než 3000 lidí z různých koutů světa. Skleník plní také terapeutickou a sociální funkci. Mnozí si sem chodí takzvaně vyčistit hlavu a občas sem zavítají zahraniční studenti, kterým je teskno po domově a tady se alespoň částečně přenesou do své domoviny. Pojďte s námi nahlédnout dovnitř…
Zdislava Procházková












Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly