„Naše vinařství dělá univerzitě dlouhodobě velkou radost. Můžeme se pochlubit produkty, které šíří dobré jméno ČZU doma i v zahraničí, a to díky soustavné péči ředitele tohoto centra Štěpána Weitosche. Gratuluji dobrému správci vinohradu a přeji mnoho podobných úspěchů,“ komentuje významné ocenění rektor ČZU Petr Sklenička.
Zařazení do Salonu vín je tím největším oceněním na celonárodní úrovni, jaké se vinaři může dostat. Pro ředitele Vinařství ČZU Štěpána Weitosche to znamená především zúročení tvrdé práce a soustavné péče o univerzitní vinohrad.
„Je to obrovská radost. Mezi stovkou vín z celé republiky jsou v této elitní společnosti pouze tři vína z Vinařské oblasti Čechy, kromě nás ještě další dvě právě z Mělnické vinohradnické podoblasti. O to cennější tento úspěch je. Zároveň je potvrzením, že svoji práci dělám dobře, a také tou nejsilnější motivací,“ podotýká Štěpán Weitosch.
Série úspěchů produktů Vinařství ČZU je tedy završena zlatou medailí v Národní soutěži vín České republiky. Do Salonu vín byl Tramín kořenný 2023 nominován vloni v Národní soutěži vín Vinařské oblasti Čechy jako součást vítězné kolekce. Ta byla sestavena z deseti vín, jejichž průměr v hodnocení činil neuvěřitelných 88,03 bodů a obsahoval i dvě velké zlaté a pět zlatých medailí.
Loňský rok byl pro produkty z univerzitních vinic veleúspěšný. Kromě zlatých medailí a vítězné kolekce v Národní soutěži vín získalo Vinařství ČZU také v soutěži Král vín České republiky velkou zlatou medaili za Ryzlink rýnský 2019 PS. Završením vítězné řady je zlatá medaile pro Tramín kořenný ročník 2023 a jeho zařazení, jako jedno ze tří vín z Čech, do Salonu vín.
Lenka Prokopová
Vinařství ČZU v Chloumku u Mělníka je jedním z vinařících subjektů Mělnické vinohradnické podoblasti. Středisko patřící České zemědělské univerzitě v Praze produkuje hrozny a ovoce na výměře cca 20 ha půdy. Centrem, kde je soustředěna výroba vína, je historická budova zvaná Kartuziánský lis. Vinná réva se pěstuje na 12,86 ha vinice, k tomu je ještě 1,74 ha zahrady a 5,78 ha polí. Pracují zde stálí zaměstnanci, v období jarních prací a sklizně révy pracovníci sezónní.
Výroba vína probíhá klasicky, hrozny se zpracovávají co nejrychleji. Mošty kvasí při teplotě 18° C. Používají se ušlechtilé kmeny kvasinek. Vína zrají ve vyhlášeném ležáckém sklepě. Vyrábí se zde přírodní, odrůdová jakostní a přívlastková vína s minimální chemickou úpravou. V pěstování výrazně převažují bílé odrůdy nad modrými.
Podobné články
Fakulta tropického zemědělství ČZU a thajská Prince of Songkla University se dohodly na spuštění společného Double Degree magisterského programu v anglickém jazyce. Pod názvem „Agricultural Development – International Development and Agricultural Economics“ nabízí studentům jedinečnou příležitost čerpat z akademických a
Inovativní podnikání ukazuje, že české univerzity mohou být v čele vzdělávacích reforem. O tomto netradičním, přitom akreditovaném modelu výuky se mohl přesvědčit i prezident ČR Ing. Petr Pavel, M.A., při své návštěvě Provozně ekonomické fakulty, která se uskutečnila v úterý