Při slavnostním vyhlášení vítězů soutěže rektor ČZU Petr Sklenička všechny po roce přivítal na univerzitní půdě. „Jak se ukazuje, spolupráce, kterou jsme tady před pár lety navázali při hodnocení nejlepších vín, krásně funguje a věřím, že poběží dál,“ zdůraznil. Další z hostů, primátor Prahy Bohuslav Svoboda, neskrýval potěšení, že se může zúčastnit něčeho, co mu připadá smysluplné: „Víno mám velmi rád, trochu mu rozumím a vnímám ho jako součást kultivace našeho života. Všichni víme, že Praha kdysi bývala velkou vinařskou oblastí, a já doufám, že tradice našich předků, kteří tomu rozuměli, platí i dnes. Víno potřebuje počasí, dobrou půdu, ale hlavně dobré vinaře. Přeji vám všem mnoho úspěchů ve vaší práci a vašemu vínu přeji, aby bylo vynikající, voňavé, chutné a jiskrné.“
K tomuto přání předseda Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský přidal exkurz do oblasti blahodárných účinků vína za pomoci slavných osobností: „Víno pro nás vinaře zdaleka není jenom nápoj, podle Pastera ten nejzdravější nápoj. Víno podle Egypťana Sinuheta dokáže oblažit naše játra, je to ten nejstarší kulturní nápoj. Zdá se, že prožíváme období renesance vinařství v české zemi, vzniká tu mnoho nových vinařství. Pro mě to je důkaz, že víno se skutečně stává součástí našeho života,“ připustil Stanislav Rudolfský a připomněl i duchovní rozměr tohoto nápoje: „Víno patří k naší křesťanské tradici. Jsem moc rád, že máme na zástavě světce knížete Václava, protože to je pro nás velký závazek pokračovat v jeho práci. Víno našima rukama vzdělávat a zároveň při jeho popíjení upírat své myšlenky tam nahoru.“
Po chvalozpěvech na produkty českých vinařů došlo na jejich oceňování. Hned na úvod ředitel Národní soutěže vín Štěpán Weitosch poděkoval bývalému řediteli Vinařského fondu Jaroslavu Machovcovi za celoživotní přínos k rozvoji českého vinařství. K předávání ocenění nejlepším produktům českého vinařství byli přizváni i další hosté slavnostního večera: nový ředitel Vinařského fondu Zbyněk Vičar, zástupce Evropského řádu rytířů vína Ludvík Šlancar, vedoucí oddělení pro víno na Ministerstvu zemědělství Hana Routová a starostové Mělníka a Litoměřic Tomáš Martinec a Radko Lowy.
Celkem 121 soutěžních vín posuzovali 1. srpna 2023 v prostorách sklepního hospodářství České zemědělské univerzity v Chloumku u Mělníka odborníci z celé české vinařské oblasti. Odborným garantem soutěže byl Jiří Čábelka, za Národní vinařské centrum Petr Gondáš a národní sommelier Klára Kolárová. Hodnocená vína obdržela celkem 13 velkých zlatých, 27 zlatých a tři stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo z vinařské oblasti Čechy nominováno 99 vín. Ta budou spolu s ostatními postupujícími víny z oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici ve Valticích. Právě tam si mezi stovku nejlepších vín v republice probojovalo vloni cestu Rulandské bílé 2019 z Vinařství ČZU.
O vinařství, které Česká zemědělská univerzita provozuje jako své výzkumné a studijní středisko již od 90. let minulého století, se stará ředitel Národní soutěže vín Štěpán Weitosch. Univerzitě dělá dobré jméno špičkovou kvalitou svých výpěstků, ale i řadou ocenění v národních soutěžích i v zahraničí. Letos se v klání českých vinařů probojoval na zlatou pozici s nejlepší kolekcí vín s ohodnocením 88,3 bodů z celkem devíti dodaných vzorků vín. Další medaile sklízel za jakostní šumivá vína.
„Naše vinařství má dlouhou tradici a zdejší vína se těší skvělé pověsti u nás i za hranicemi,“ říká rektor ČZU Petr Sklenička a připomíná: „Síň slávy ve vinařské usedlosti v Chloumku je zaplněna nejrůznějšími cenami, ale to nejcennější je, že zde naši studenti mohou najít vzor hodný následování. Přeji vinařství v Chloumku hodně úspěchů.“
Lenka Prokopová / Foto: Petr Zmek
Výsledky a vítězové kategorií národní soutěže vín oblast Čechy
Vinařství Bettina Lobkowicz
-
Šampion Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy
-
Dvě zlaté medaile za Tramím 21 selection a Ryzlink rýnský 21
-
Zvláštní cena Cechu českých vinařů za nejvýše hodnocený Ryzlink rýnský výstavy
Česká zemědělská univerzita, Vinařství ČZU
-
Vítěz kategorie G jakostní vína šumivá za Emeritus 2020, dále pět velkých zlatých medailí za Emeritus 20, Rulandské bílé 20, Rulandské bílé 21, Ryzlink rýnský 20, Ryzlink rýnský 19, 2 zlaté medaile za Ryzlink rýnský 17 a Rulandské bílé 21
-
Ocenění za nejlepší kolekci vín v soutěži – cena starosty Města Mělníka Ing. Tomáše Martince, Ph.D.
Vinařství David Chocholatý Mělník
-
Cena starosty města Litoměřice Ing. Radka Löwyho
-
Vítěz kategorie D růžová vína a klarety za Rulandské modré 22 klaret
-
Jedna zlatá medaile
Vinařství Luděk Vondrák Mělník
-
Dvě velké zlaté medaile za Rulandské modré 21 VOC a Rulandské šedé 22, 3 zlaté medaile za sekt Ryzlink rýnský 20, Ryzlink rýnský 22, Tramín červený 20, jedna stříbrná medaile za Svatovavřinecké 19
-
Kategorie B bílá vína polosuchá Rulandské šedé 22
-
Cena primátora hl. m. Prahy doc. Bohuslava Svobody
-
Vítěz kategorie E červená vína suchá. Rulandské modré 21 VOC
Podobné články
Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos putuje do rukou Fakulty životního prostředí ČZU v Praze za budovu nazvanou Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstrující principy udržitelného rozvoje je v provozu od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr
V Aule České zemědělské univerzity bude od 11. do 25. listopadu 2024 k vidění výstava Střípky revoluce věnovaná 35. výročí počátku konce totalitního režimu.