„Odborná veřejnost se shoduje, že účinky probiotických mikroorganismů musí být ověřovány klinickými studiemi a kvalitu probiotických potravin je nutné důsledně kontrolovat. I v řadách odborné veřejnosti, ale zejména mezi konzumenty, panuje celá řada mýtů a nejasností ohledně správného významu pojmů probiotika, prebiotika a další biotika. Proto jsou osvěta a vzdělávání v této oblasti nezbytností,“ zdůrazňuje prorektorka ČZU prof. Eva Vlková.
Jako hlavní řečnice na sympoziu vystoupila profesorka Clarissa Schwab Ph.D. z Department of Biological and Chemical Engineering at Aarhus University v Dánsku s přednáškou Let’s not forget the ocean – novel prebiotics for intestinal microbes. Poukázala mimo jiné na zajímavou možnost využití mořských řas jako zdroje prebiotik. Po fermentaci oligosacharidů řas střevní mikrobiotou dochází k uvolnění fukózy, což je jeden z hlavních monomerů oligosacharidů mateřského mléka. Právě fukóza může působit jako vhodný selektivní prebiotický substrát.
Dalším klíčovým řečníkem byl držitel dvou ocenění Ceny Neuron za výzkum v oblasti biologie Mgr. Martin Schwarzer, Ph.D., z Laboratoře gnotobiologie Mikrobiologického ústavu AV ČR, v.v.i., Nový Hrádek s přednáškou Podávání bakterie Latiplantibacillus platarumWJL podporuje růst chronicky podvyživených mladých myší. Seznámil posluchače s tím, jak může specifický kmen Lactiplantibacillus plantarum (LpWJL) ovlivnit postnatální růst a zmírnit nepříznivé účinky chronické podvýživy bezmikrobních myší, pokud je o něj obohacen střevní mikrobiom. Suplementace definovaných postbiotik nebo probiotika v kombinaci s renutričními strategiemi by mohla zmírnit dlouhodobé následky podvýživy, která stále více postihuje děti mladší pěti let v zemích s nízkými a středními příjmy.
Výbor Společnosti pro probiotika a prebiotika udělil Cenu Danone za nejlepší původní vědeckou publikaci autorů do 35 let MUDr. Jakubovi Hurychovi, Ph.D., z Ústavu lékařské mikrobiologie a Pediatrické kliniky, 2. LF UK a FN Motol za práci Effects of Lactiplantibacillus plantarum and Lacticaseibacillus paracasei supplementation on the single-cell fecal parasitome in children with celiac disease autoimmunity: a randomized, double-blind placebo-controlled clinical trial publikovanou v časopise Parasites & Vectors.
Sympozia se účastnilo 156 vědkyň, vědců a studujících. Bylo zde prezentováno 14 přednášek a šest posterů z oblasti využití probiotik a prebiotik pro úpravu střevního mikrobiomu lidí a zvířat vedoucí ke zlepšení zdravotního stavu hostitele. Nechyběly ani příspěvky zaměřené na legislativní problematiku a metody stanovení probiotik. Na stránkách společnosti je možné zhlédnout sborník a fotografie ze sympozia https://probiotika-prebiotika.cz/18-sympozium-2024/. Sympozium se uskutečnilo za podpory Poradní komise https://probiotika-prebiotika.cz/produkty/.
Šárka Musilová
Foto: Petr Zmek
Podobné články
Členové Botanické zahrady Fakulty tropického zemědělství se každoročně vydávají na botanické expedice. Cílem jejich expedičního putování bývají převážně subtropické a okrajově tropické oblasti, které korespondují se specializací univerzitní botanické zahrady na užitkové rostliny tropů a subtropů. Jak vybírají konkrétní destinaci
Docent Lukáš Trakal z katedry geoenvironmentálních věd Fakulty životního prostředí ČZU v Praze převzal 24. listopadu 2024 prestižní ocenění Česká hlava – Cena Ministra životního prostředí.
Výsledky vyhlásili 22. listopadu 2024 zástupci ústavu Česká hlava PROJEKT, který pomáhá vědcům a