Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Světová univerziáda v Číně je historickým úspěchem basketbalistů. Tři hráči „zlatého týmu“ jsou studenty ČZU

Letní světové univerzitní hry, které se v čínském Chengdu uskutečnily ve dnech 28. července až 8. srpna, vynesly české výpravě 12 medailí a krásné 14. místo v celkovém pořadí. Ze sečuánské metropole česká výprava odletěla s výbornou bilancí čtyř zlatých, tří stříbrných a pěti bronzových.

Je to solidní vizitka kvality našeho vysokoškolského sportu, který uspěl v obrovské světové konkurenci. Poprvé v historii oslavili zlatou medaili basketbalisté, kteří tak podtrhli vydařené vystoupení českých akademických sportovců. V medailovém pořadí předčila česká výprava některé sportovní velmoci jako například USA.

Česká zemědělská univerzita nominovala na hry osm sportovců v různých disciplínách. Tři z nich, pivot František Fuxa, křídlo Dalibor Vlk a rozehrávač Marek Vyroubal, mají svůj podíl na zisku historického zlata pro basketbalový tým českých univerzit. Naší výpravě dělal čest pátým místem i další student ČZU, diskař Michal Forejt.

Zlatý tým basketbalistů

 

O úctyhodnou bilanci dvanácti medailí pro české barvy se pětkrát postarali střelci a střelkyně (jedna zlatá, jedna stříbrná a tři bronzové). Zlato zajistil v rychlopalné pistoli na 25 metrů Matěj Rampula. Dvě medaile si z Chengdu odvezl Pavel Schejbal, který k individuálnímu bronzu ze vzduchové pistole na 10 metrů přidal stříbrnou ve střelbě dvojic ve stejné disciplíně se svojí sestrou, dvojčetem Veronikou Schejbalovou. Cenný kov vystřílel v Číně také Jiří Přívratský a tým střelkyň ve složení Veronika Blažíčková, Sára Karasová a Kateřina Štefánková.

Tři medaile, každou z jiného kovu, přidala nepočetná, ale o to úspěšnější atletická výprava. Jejich bilanci ozdobil zlatou medailí z královské disciplíny desetiboje Vilém Stráský, který dobře načasovou formu prokázal vylepšením svého maxima v některých disciplínách. Stříbro v náročných klimatických podmínkách závodu pak přidala Eliška Martínková na 20 kilometrů chůze. Kompletní sadu doplnila čtvrtkařka Barbora Malíková, která se kromě soupeřek musela vyrovnat s nepříjemným zraněním.

Z velice fyzicky náročného závodu pak získala zlato skifařka Anna Šantrůčková, která sympaticky přiznala, že pokud by byla trať jen o trochu delší, tak do cíle nedojela. Bronzová medaile sportovní gymnastky Dominiky Ponížilové na přeskoku v ostré konkurenci také vstupuje do historie českých účastí na univerziádách.

Tradičně úspěšný tenis nezaostal a Jan Jermář s Victorem Sklenkou ve čtyřhře došli v náročných podmínkách až do finále, ve kterém se utkali s elitní dvojicí z Tchaj-wanu a po bojovném výkonu oslavili zisk stříbrné medaile.

Samozřejmě, že úspěšná vystoupení se nehodnotí jenom přes medailový úspěch. Do této kategorie zapadá český plavecký rekord Ondřeje Gemova na 200 metrů motýlek, 4. místo Terezy Hrochové v půlmaratonu, dvě čtvrtá místa veslařských posádek, vítězství volejbalistů nad Íránem a další cenná umístění a výkony.

Úspěšné vystoupení české výpravy podtrhli svým zlatým triumfem basketbalisté. Také oni se dokázali vyrovnat s absencemi a s podporou celé výpravy v hledišti ve zcela zaplněné hale porazili Brazílii s výsledkem 69:67. Je to první zlatá medaile z týmového sportu z univerziády po dlouhých 30 letech, kdy slavili triumf čeští fotbalisté. Basketbalisté se tedy zapsali tučným písmem do historie univerzitního sportu.

 „Myslím, že tenhle tým určitě nebyl favoritem, neměli jsme nejlepší hráče. To jsme byli schopni vidět i v ostatních zápasech. Ale měli jsme nejlepší tým jako celek. Kohezní tým, který pracoval v útoku, v obraně, mimo hřiště, chtěl si přidávat. Jeden měsíc skvělý práce, byla to pro mě opravdu radost s nima pracovat. Ani nebudu hodnotit zápas, opět jsme to vyhráli jako tým.  Jsem plný emocí, jsem moc rád, že Česko také něco v basketbalu vyhrálo. Nevím, těžko se mi hledá víc slov. Opravdu jsem pyšný na celý tým, realizační tým. Povedla se nám velká věc,“ uvedl po finále dojatý trenér Luboš Bartoň.

Velká věc se určitě povedla také celé české výpravě.

Zdroj: ČAUS / foto: Martin Boška

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content