Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Studie Terezy Švejcarové je článkem roku 2020 časopisu IBIS

Ornitologická studie doktorandky na katedře ekologie FŽP Terezy Švejcarové a jejího mezinárodního týmu zvítězila v soutěži Best Early Career Researcher (ECR). Stala se článkem roku 2020 odborného časopisu IBIS.

Časopis Britské ornitologické unie, založený v roce 1859, uveřejnil v roce 2020 celkem 48 článků, jejichž autory byli mladí vědci na počátku kariéry. Na názoru veřejnosti pak v online hlasování ponechali, který ze čtyř vybraných článků zvítězí.

Studie pod názvem Genomic and morphological data help uncover extinction-in-progress of an unsustainably traded hill myna radiation se zabývá ohroženým špačkovitým ptákem loskutákem velkým (Gracula robusta), žijícím na ostrovech podél západního pobřeží Sumatry. Loskuták je pro svou schopnost věrného napodobování lidské řeči mimořádně oblíbeným subjektem obchodu se zpěvnými ptáky, který je v Indonésii masově rozšířený. Taxonomicky málo prostudované ostrovní populace jsou tak vlivem ilegálního obchodu na pokraji vymření.

Skupina vědců se zaměřila na genetické a morfologické porovnání populací z různých ostrovů i na jejich historické propojení s pevninou Sumatry. Zjistili, že jeden z loskutáků (taxon miotera) z ostrova Simeulue se, podobně jako kriticky ohrožený loskuták z ostrova Nias, výrazně liší od běžné populace. Navíc loskuták z ostrova Simeulue v přírodě před několika lety zcela vyhynul, jeho záchrana v rámci stávajících chovů v zajetí by tak měla být prioritou. „Odlišit od sebe velmi podobné taxony loskutáků je klíčové pro jejich ochranu i účinné vymáhání práva. Obchod s loskutáky je velmi komplexní, jeho rozsah byl dosud pouze odhadován, v navazující práci se zaměřujeme právě na jeho monitoring,” vysvětluje Tereza Švejcarová.

Tomáš Jůnek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content