Časopis Britské ornitologické unie, založený v roce 1859, uveřejnil v roce 2020 celkem 48 článků, jejichž autory byli mladí vědci na počátku kariéry. Na názoru veřejnosti pak v online hlasování ponechali, který ze čtyř vybraných článků zvítězí.
Studie pod názvem Genomic and morphological data help uncover extinction-in-progress of an unsustainably traded hill myna radiation se zabývá ohroženým špačkovitým ptákem loskutákem velkým (Gracula robusta), žijícím na ostrovech podél západního pobřeží Sumatry. Loskuták je pro svou schopnost věrného napodobování lidské řeči mimořádně oblíbeným subjektem obchodu se zpěvnými ptáky, který je v Indonésii masově rozšířený. Taxonomicky málo prostudované ostrovní populace jsou tak vlivem ilegálního obchodu na pokraji vymření.
Skupina vědců se zaměřila na genetické a morfologické porovnání populací z různých ostrovů i na jejich historické propojení s pevninou Sumatry. Zjistili, že jeden z loskutáků (taxon miotera) z ostrova Simeulue se, podobně jako kriticky ohrožený loskuták z ostrova Nias, výrazně liší od běžné populace. Navíc loskuták z ostrova Simeulue v přírodě před několika lety zcela vyhynul, jeho záchrana v rámci stávajících chovů v zajetí by tak měla být prioritou. „Odlišit od sebe velmi podobné taxony loskutáků je klíčové pro jejich ochranu i účinné vymáhání práva. Obchod s loskutáky je velmi komplexní, jeho rozsah byl dosud pouze odhadován, v navazující práci se zaměřujeme právě na jeho monitoring,” vysvětluje Tereza Švejcarová.
Tomáš Jůnek
Podobné články
Nové detaily o infiltraci vody do lesní půdy odhaluje článek týmu Lukáše Jačky a Romana Jurase z ČZU v Praze a týmu Martina Valtery z brněnské Mendelovy univerzity publikovaný v prestižním vědeckém časopise Catena.
Pro hmyz se na tuto otázku pokusil pomocí souhrnné analýzy dříve publikovaných dat odpovědět docent Tiit Teder z Týmu ekologie hmyzu Fakulty životního prostředí ČZU v Praze.