Svátek má

Květoslava
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Studentská komora Rady vysokých škol očekává nové zástupce z České zemědělské univerzity

„Studentská komora Rady vysokých škol prosazuje zájmy vysokoškolských studentů na národní i mezinárodní úrovni, usiluje o spolupráci mezi studenty a vyučujícími a o rozvoj akademického prostředí. Mezi Studentskou komorou, českou vládou a orgány veřejné správy probíhá i určitý dialog,“ vysvětluje Pavel Brož, současný zástupce České zemědělské univerzity v tomto orgánu a student doktorského programu na Technické fakultě ČZU.

Rada vysokých škol (RVŠ) byla založena v roce 1990. Od té doby byli její součástí i studenti českých vysokých škol, zatím pouze jako delegáti. V roce 1992 pak vznikla Studentská komora (SK) a od roku 1995 se zastupující studenti SK stali také plnoprávnými členy RVŠ.

Pavlovi i jeho kolegyni Karolíně Mahlerové aktuálně končí mandát v Akademickém senátu ČZU, z jehož studentských řad se jmenují dva zástupci do SK RVŠ. Pavel tak apeluje na studenty ČZU, aby nejen kandidovali do Akademického senátu, ale aby také usilovali o zástupnictví v SK RVŠ: „Je to opravdu skvělá zkušenost, kdy člověk může do něčeho zasáhnout a přidat k tomu část sebe. Studenti nejen poznají, jak to v jednotlivých orgánech funguje, ale rovněž se seznámí s mnoha lidmi různých oborů a poznají i další kampusy vysokých škol. Má tak určité srovnání a mnoho kontaktů do budoucna.”

Při zasedáních SK RVŠ, které se konají každé dva měsíce a vždy na jiné vysoké škole, se sejdou zástupci studentů mnoha českých vysokých škol. Od mediků, přes ekonomy, přírodovědce až po umělce.  Společně pak řeší palčivé otázky a problémy studentů jednotlivých VŠ.

Konkrétní sněm SK RVŠ vypadá tak, že se zástupci sejdou a v plénu pod vedením Ing. Michala Farníka, který je zvoleným předsedou, proběhne takzvané kolečko, kdy každý zástupce VŠ přednese konkrétní problémy a také novinky ze své vysoké školy. O tom všem se následně diskutuje. „Pak nastává pracovní část, kdy ve skupinách vytváříme dokumenty a podklady z diskuse z jednotlivých částí SK RVŠ. Ty se dále předkládají Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy i jednotlivým politikům.“

V minulém období SK RVŠ například ve spojení s energetickou krizí řešila i zdražování kolejného, kdy zástupci několik měsíců diskutovali s vedením vysokých škol o různých cenách kolejného v různých částech České republiky. „Bylo smutné vidět velké rozdíly mezi jednotlivými akademickými obcemi. V některých případech mi přišlo, že chtěli na kolejném na studentech vydělat, zatímco jinde zdražili jen o nutnou část tak, aby to pro studenty bylo únosné. Tady byla dobře vidět rozdílnost chování jednotlivých vysokých škol k jejich studentům.“

SK RVŠ je rozdělena do různých částí. Pavel Brož, který se věnoval části pro doktorské studium, řešil i chystanou reformu terciárního vzdělávání, týkající se výše stipendií nebo zahrnutí doktorského studia do nároku na mateřskou. Doktorské studium se totiž zatím do nároku na mateřskou nezapočítává.

Pokud jste studujícími na ČZU a chcete mít i vy šanci ovlivňovat a rozvíjet akademické prostředí, neváhejte kandidovat do Akademického senátu ČZU. Třeba to budete právě vy, kdo bude zastupovat v dalším období ČZU v SK RVŠ. „Jak jsem zmiňoval, jedná se o mimořádnou zkušenost i skvělé osobní zážitky. A vzhledem k tomu, že se na zasedáních střídají dva zástupci, tolik času ze studia vám to nezabere. Stojí to za to,” dodává na závěr Pavel Brož.

Věra Klimšová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content