Svátek má

Věroslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Studenti ČZU v Tokiu vybojovali dvě z jedenácti českých medailí  

K medailové žatvě českých olympioniků na 32. letních olympijských hrách v Tokiu přispěli stříbrem a bronzem také oštěpař Jakub Vadlejch a rychlostní kanoista Josef Dostál. Po zimním triumfu biatlonistky Markéty Davidové je to letos další obrovský úspěch sportovců, jejichž alma mater je České zemědělská univerzita v Praze.

Letních her, které se v japonské metropoli konaly od 23. července do 8. srpna 2021, se zúčastnilo devět sportovců a absolventů ČZU.  Dva z nich si do Prahy přivezli cennou trofej.  

Jakub Vadlejch, vicemistr světa z Londýna 2017, patří mezi nejlepší oštěpaře světa. V Tokiu po napínavém souboji vybojoval stříbro. Byla to právě ta jedenáctá medaile pro český tým a Jakub Vadlejch se při závěrečném ceremoniálu ujal čestného úkolu nést národní vlajku. „Je neskutečné, že se to sešlo právě teď a tady. Cítil jsem se skvěle a jsem rád, že to vyšlo,“ řekl student Provozně ekonomické fakulty těsně po vítězném závodě.  

Další PEFák, osmadvacetiletý rychlostní kanoista Josef Dostál, si z Tokia přivezl bronz na deblkajaku v závodě na tisíc metrů. Spolu s Radkem Šloufem se tak postaral o devátou českou medaili. Pro Radka Šloufa to byla premiéra, zatímco Josef Dostál už má čtyři olympijské medaile.  

Česká zemědělská univerzita v Praze má v řadách studentů vrcholové sportovce, mistry světa, olympioniky, ligové hráče. „Z úspěchu našich studentů na olympiádě v Tokiu mám obrovskou radost, ale musím ocenit i ostatní, kteří tentokrát na medaile nedosáhli. Účast na tak prestižní sportovní akci je v každém případě dobrou vizitkou pro naši univerzitu. Snažíme se sportujícím studentům vytvořit podmínky, aby dobře zvládali náročný trénink i studijní povinnosti, což mnohdy není jednoduché,“ říká rektor ČZU v Praze Petr Sklenička.  

 

Jakub Vadlejch v rozhovoru pro Živou univerzitu 

Stříbro z Tokia je po londýnském triumfu v roce 2017 vaším dalším skvělým úspěchem. Co pro vás olympijská medaile znamená? 

Olympijská medaile pro mě znamená splněný sen. V posledních pěti letech jsem za tím tvrdě šel a opravdu se to povedlo. Jsem za to moc rád. 

Tato olympiáda byla poněkud výjimečná. Jaký dojem si z ní odvážíte? 

Ano, byla to olympiáda plná restrikcí, zákazů a povinností. Myslím si ale, že Japonci vše zvládli na jedničku, jak po stránce organizační, tak po stránce zabezpečení. Přesto ale kvůli absenci diváků olympijská atmosféra utrpěla. Diváci pro nás sportovce znamenají velkou podporu a motivaci, takže doufám, že na té další olympiádě v Paříži bude vše zase při starém. 

Jak náročná byla příprava na tak významnou sportovní událost? 

Příprava na Letní olympijské hry v Tokiu byla podobná těm na jiné světové či evropské šampionáty. Pracoval jsem jak na fyzické stránce, tak na psychické. Měl jsem kolem sebe tým nejlepších lidí, který má na mém úspěchu obrovský podíl. 

Po olympiádě jste hned odjel na další závody. Jaké máte letos ještě sportovní plány? 

Závodit plánuji do 9. září, kdy je finále Diamantové ligy v Curychu. Mezitím mě čekají další dva závody Diamantové ligy v Lausanne a v Paříži. Poté se už těším na zaslouženou dovolenou. 

Během studií na ČZU jste se věnoval vrcholovému sportu. Jak náročné bylo skloubit sportovní přípravu a studium? 

Máme časově velmi náročnou přípravu, a tak jsem byl vždy nucen studium prodlužovat či přerušovat. Stále ještě nemám dokončeného bakaláře, ale doufám, že se tak stane v brzké době. 

Jak byste zhodnotil podmínky, jaké mají sportující studenti na ČZU? 

Budu mluvit za sebe. Já mám ty nejlepší zkušenosti. Všichni kantoři byli rozumní a velmi vstřícní. Až jsem si říkal, že si to nezasloužím. 

Chcete se v budoucnu věnovat profesi ekonoma, nebo máte jiné plány? 

Myslím si, že ekonomické základy jsou dobře využitelné téměř v jakékoli profesi. Ještě ale nemám přesně definovaný směr, kterým bych se chtěl vydat. 

Co byste vzkázal mladým lidem, kteří ve vás vidí vzor a chtěli by se mu alespoň přiblížit? 

To je poměrně těžká otázka. Mluvím z vlastní zkušenosti. Vždy jsem se rozhodoval srdcem a šel za svým snem. Někdy to je poměrně riskantní krok, ale věřil jsem mu.  Všechno je o silné vůli a motivaci na sobě pracovat, ať už člověk dělá cokoliv. Na konečném výsledku je to vždy vidět. 

 

Josef Dostál v rozhovoru pro Živou univerzitu  

Medaile z Tokia je další ze série vašich olympijských trofejí. Co pro vás právě tato znamená? 

Že se dá i po nevydařeném závodě sebrat ze dna a během několika hodin předvést znovu výkon na pokraji sil. Průběhu závodu si vážím a dlouho na něj budu vzpomínat, protože souhra v posádce byla výjimečná a závod byl perfektně takticky zvládnutý. 

Jaký dojem si z letošní olympiády odnášíte? 

Dost smíšený. Zdánlivý nezdar na singlkajaku a poté „zmrtvýchvstání“ na deblu okořeněné medailí na krku. Jako profesionální sportovec z malého sportu jsem rád, že olympiáda vůbec proběhla. Samozřejmě atmosféra nedosahovala kvalit předchozích OH Londýna a Ria, ale zato organizačně sveškerými proticovidovými opatřeními byla Japonci zvládnuta výborně. 

Jak se vám dařilo skloubit přípravy na olympiádu se studiem na ČZU? 

Kvůli OH jsem musel přerušit studium, do kterého se opět s chutí pustím. 

Jak byste zhodnotil podmínky, jaké mají sportující studenti na ČZU? 

Obecně bych řekl, že kombinované studium na ČZU dosahuje vysokých kvalit, a jsem moc rád, že vedení vychází vstříc sportovcům s občasným posouváním termínů kvůli kolizi se sportovními soutěžemi. 

Jak vidíte svoji budoucnost z hlediska sportovního a profesního? 

Rád bych ještě reprezentoval Českou republiku alespoň na dvou LOH v Paříži a Los Angeles. A co se týká profesního života, nějaké nápady, kam se posunout po sportovní kariéře, mám. Ať už se týkají práce spojené s kanoistikou, dabingu nebo práce v oblasti marketingu firem. 

Co byste vzkázal mladým lidem, kteří ve vás vidí vzor a chtěli by se mu alespoň přiblížit? 

Rád bych jim vzkázal, že úspěch nepřichází přes noc. Že svědomitou prací po malých krocích a vytrvalostí se dají dokázat obrovské věci vjakékoliv profesi. 

 

Text: Lenka Prokopová 

 

Na olympiádě v Tokiu reprezentovali ČR tito studenti nebo absolventi ČZU: 

Špotáková Barbora (abs.) – atletika hod oštěpem 

Vadlejch Jakub (PEF) – atletika hod oštěpem 

Müller Vít (TF) – atletika 400 m překážek a štafeta 4x400m 

Krsek Matěj (FAPPZ) – atletika štafeta 4x400m 

Antošová Lenka (abs.) – veslování 

Fleissnerová Kristýna (abs.) – veslování 

Dostál Josef (PEF) – rychlostní kanoistika 

Petr Nymburský (abs.) – malorážka 

Kozubek Matěj (FŽP) – dálkové plavání 

 

Foto: ČT sport/ČTV a TV Barrandov  

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content