Svátek má

Věroslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Stromky z univerzitních lesů jsou zdravé a krásné

V lesích České zemědělské univerzity v Kostelci nad Černými lesy vypěstují ročně kolem dvou tisíc vánočních stromků. Některé pocházejí ze čtyř plantáží v okolí Prahy, zhruba polovina z nich je z lesních prořezávek. O tom, jak vybrat ten správný, jak vyzrát na podvodníky a jak se o stromeček starat, aby nám doma vydržel co nejdéle, se dozvíme v rozhovoru s ředitelem Lesů ČZU Zdeňkem Macháčkem.

Stromky vypěstované v lesích patřících ČZU prodáváte pod heslem Vánoční stromky z univerzitních lesů. Znamená to, že je vypěstovali sami studenti?

Studenti se samozřejmě podílejí na pěstování vánočních stromků, stejně jako se podílejí na všech našich činnostech.

Jaký je rozdíl mezi pěstováním vánočních stromečků a ostatních stromků z lesních školek, které se pak sázejí do lesů?

V lesních školkách pěstujeme sadební materiál, který převážně skončí v lesních výsadbách, a část toho materiálu právě putuje do plantáží vánočních stromků, kde je rozesadíme v potřebném sponu tak, aby mohly narůst do krásného vánočního stromku.

Na trhu jsou vidět stromečky, které nejsou úplně kvalitní, přesto se prodávají pod heslem „extra kvalita“. Jak poznat opravdu kvalitní vánoční stromek?   

Kvalitní vánoční stromek poznáte podle toho, že není zapařený, je dostatečně vlhký a větve se nezlomí, když je ohnete. Když s ním zaklepete, nepadá z něj jehličí. Jde především o skladování. Vzhled stromku je záležitostí vkusu, ale kvalita je opravdu dána jeho biologickou kondicí.

Které stromky nejméně opadávají?

Je to ta oblíbená jedle. Neopadává, ani když uschne, podobně jako borovice. Na opadávání je naopak náchylný klasický smrk ztepilý, který je také nejlevnější. Nicméně je to krásný strom českých lesů, ale je potřeba ho umístit do bytu co nejkratší dobu před Vánocemi.

Když si někdo vánoční stromek koupí už teď, jak bych s ním měl nakládat?

V těchto dnech by nebylo dobré stromek umístit do bytu. Je potřeba, aby měl vzdušnou vlhkost, ideálně by tedy měl být skladován venku. Na zahradě ho můžeme položit do trávy. Když bude na balkoně, je dobré ho občas postříkat vodou, aby neproschl a nezačaly mu opadávat jehlice.

Mnozí už se na sociálních sítích chlubí svými nazdobenými a nasvícenými stromky, které mají doma. Vydrží takovýto strom do Tří králů?

Když ho budeme vlhčit a stříkat vodou, tak určitě vydrží.

Někdo má pocit, že pokud dá stromek do kýble s vodou, je to pro něj dobré. Ono to ale tak není, že?

Ten stromeček je uříznutý a už nevegetuje. On nevegetuje ani ten, co uříznutý není, protože je mimo vegetační období a není schopen si vodu z kyblíku nasát. Jediné, co mu pomůže, je rosení a zvlhčování jehlic.

Který stromeček je mezi Čechy úplně nejoblíbenější?

Rozhodně jedle, konkrétně jedle kavkazská, ta je oblíbená po celém světě. Je to vůbec nejpěstovanější a nejoblíbenější vánoční stromek. Má jemné jehlice a je velmi pěkná. I z toho důvodu ji pěstujeme na našich plantážích.

Jaká velikost stromečku je mezi Čechy nejoblíbenější?

Kolem dvou metrů, ale lidi kupují podle toho, kolik mají v bytě místa. My máme i třímetrové stromky, což už je specifické zboží. Nejoblíbenější stromek má do dvou metrů.

Za jaké ceny se letos stromky prodávají?

Vzhledem k inflaci jsou o 10 až 15 procent dražší než vloni. U nás je ale cenová hladina stromků nižší už jenom proto, že máme velkou část stromků z lesních prořezávek, kdy s snažíme uvolnit místo dalším stromkům v porostu, zvýšit druhovou pestrost lesa, takže těžíme smrky a necháváme tam buky a jedle. Stromek z takových prořezávek je pak velmi levný. Cena našich stromků se pohybuje od 250 korun, za což ho jinde v Praze nekoupíte. Smrčky jsou nejlevnější, borovice o něco dražší a nejdražší je jedle. Ta je nejkrásnější, ale také nejdražší.

Trendem posledních let jsou vánoční stromky s budoucností, tedy stromky v květináči. Odbydou si Vánoce a pak je můžeme zasadit zpět do přírody. Jak se o ně doma starat?

Ideální by bylo, kdyby takový stromek vůbec nepřišel do bytu a mohl strávit Vánoce třeba na balkoně. Pokud už je vevnitř, je nutné ho rosit a zvlhčovat, aby neprodělal stres suchem. Když ho necháte v bytě, bude sice pořád vypadat dobře, ale uděláte z něj vlastně takovou pokojovku.

Jaký je dnes zájem o studium lesnictví?

Musím říct, v poslední době roste, a to nejen o studium lesnictví na univerzitě, ale i na středních lesnických školách, kde současná poptávka velmi převyšuje nabídku. Tím pádem absolventi začínají být kvalitnější. A to je velmi příjemné.

Jak si to vysvětlujete?

Lidé mají větší zájem o přírodu. Zejména v posledních letech si uvědomují, že hospodaření v lesích je přínosné. A pokud chceme mít zdravé lesy, tak vězme, že lesník potřebuje jenom zdravý les. On o něj bude pečovat tak, aby byl zelený, zdravý a aby byl přínosem pro celou společnost.

Jak často jezdí studenti na praxi do lesa?

Snažíme se, aby si vyzkoušeli veškeré práce spojené s lesem. Od sázení přes péči o mladé kultury, prořezávky, těžbu vánočních stromků, těžbu dospělých stromů. Musí si vyzkoušet veškeré manuální práce a práce technického pracovníka. Studenty tady máme na pořadu každého dne.

red / Zdroj: ČT1 / Lada Kolovratová 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content