V dnešní době plné specializovaných odborností je stále těžší udržet si odstup a celistvý pohled na věc. Letošní konference si proto dala za cíl podívat se na aktuální problematiku stromů v urbanizovaném prostředí, pokud možno z odlišných úhlů pohledu odborníků různých profesí, pomyslně stojících na opačných stranách barikády, kterých se problematika stromů a krajiny bytostně dotýká. Když se na strom ve svých souvislostech podívá krajinářský architekt, arborista, stromolezec, památkář, správce sítě nebo policista, každý vidí tak říkajíc trochu jiný strom. Konference se proto snažila podat komplexní pohled na řešenou problematiku. Společně nad ní převzaly záštitu katedra zahradní a krajinné architektury FAPPZ a Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze.
Katedru zahradní a krajinné architektury reprezentoval svou úvodní přednáškou vedoucí této katedry doc. Matouš Jebavý, který se zabýval problematikou městského tepelného ostrova a jejím vlivem na utváření současných měst ve světě. Ve druhé části přednášky pak představil účastníkům konference urbanistické a krajinářské řešení areálu ČZU v Praze, které je mistrovským dílem architekta a urbanisty prof. Jana Čejky a krajinářského architekta prof. Jiřího Marečka a které svým charakterem v maximální míře eliminuje vliv tepelného ostrova města. V dnešní době, kdy jsme svědky toho, jak globální oteplování planety postupuje velmi rychlým tempem, krajinářské řešení areálu naší univerzity poskytuje nám všem příjemné prostředí pro výuku, kterou na univerzitě zajišťujeme.
Fakultu lesnickou a dřevařskou reprezentovali přednáškami v části arboristické i stromolezecké doc. Ivana Tomášková se dvěma fyziologickými přednáškami na téma Vliv fytohormonů na růst a vývoj stromů ve městech a Ořez stromu v jarním období a transpirační proud, dr. Václav Bažant, který se zaměřil na vyzdvižení významu dendrologických sbírek, a dr. Vladimír Janeček se svým zamyšlením nad tenkou hranicí mezi obvodovou redukcí koruny a sesazením stromu. Je potěšující, že na konferenci dostali prostor i čerství absolventi studijního programu Systémová arboristika, kteří prezentovali výsledky svých obhájených bakalářských prací. Pěknou přednášku o reakcích vybraných druhů dřevin na mechanická poškození kmene přednesl Štěpán Pochman. Bouřlivou diskusi mezi stromolezci pak vyvolal Filip Žďárský s přednáškou o praktickém testování vertikálních vazeb.
Konferenci před aulou ozdobily vzrostlé stromy a keře, které dodala významná německá školka Lorberg. Její majitel Dipl. Ing. Stefan Heinrich Lorberg vystoupil na konferenci rovněž s přednáškou a na závěr věnoval jím dovezených cca 35 vzrostlých stromů a keřů naší univerzitě. Stromy jsou nyní kompozičně umísťovány a vysazovány v rámci areálu ČZU v Praze-Suchdol, a také v arboretu v Kostelci nad Černými lesy. Stanou se tak trvalou součástí kompozic obou zmíněných krajinářských areálů.
Velké díky Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu za perfektní spolupráci při organizaci konference, kterou lze zhodnotit jako mimořádně povedenu. Vysoká účast všech dotčených profesí naznačuje, že akce splnila svůj cíl, a sice nalézt společnou cestu při řešení problémů spojených se stromy.
Doc. Ing. Matouš Jebavý, Ph.D. a Ing. Václav Bažant, Ph.D.
Podobné články
Aktuální výzvy digitálního věku, bezpečnost na internetu a vliv online světa na společnost byly tématem první ze série neformálních debat, kterou Česká zemědělská univerzita v Praze uspořádala v pondělí 24. března 2025 ve své aule. Se zástupci mladé generace přišli
Česká zemědělská univerzita v Praze bude ve dnech 29. a 30. května hostit 24. ročník mezinárodní konference pro doktorandy a mladé vědce BioPhys Spring 2025. Setkání, které po oba dny začíná v 9:00, pořádá ČZU společně s Agrofyzikálním institutem Polské