Svátek má

Jindřich
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Stříbrný úspěch robotického týmu Technické fakulty ČZU na mezinárodním poli

V italském Rodanu se v polovině června konal 22. ročník mezinárodní soutěže autonomních zemědělských robotů Field Robot Event 2025. Robotický tým České zemědělské univerzity se v evropské konkurenci umístil na stříbrné pozici. Soutěž uspořádaly AirLab z Milánské polytechniky ve spolupráci s Disaa z Univerzity v Miláně.

Robotický tým ČZU je tvořen převážně studenty studijního programu Precizní zemědělství. Díky umístění v jednotlivých disciplínách (jedno druhé a dvě třetí místa) se našemu týmu podařilo celkově dosáhnout na vynikající druhé místo. Field Robot Event 2025 ukázal, že autonomní zemědělské roboty nejsou jen vizí budoucnosti, ale reálným nástrojem pro zvýšení efektivity, přesnosti a udržitelnosti v moderním zemědělství.

Tato akce přilákala 18 univerzitních týmů z různých zemí včetně České republiky, Německa, Itálie, Nizozemska, Norska, Polska, Tuniska, Turecka, Slovinska a Spojeného království. Soutěž FRE2025 podpořila řada významných organizací a společností jako DLG (Německá zemědělská společnost), CLAAS Stiftung, Amazone, Rauch, Krone, Allied Vision, Harting, VME Stiftung a EurAgEng. Soutěž zároveň posloužila jako platforma pro testování prototypů a inovací v oblasti autonomního zemědělství a byla propojena s veletrhem Agritechnica 2025, kde byly prezentovány nové technologie v rámci Digital Farm Centre.

TÝMY SOUTĚŽILY V PĚTI NÁROČNÝCH DISCIPLÍNÁCH

Autonomní navigace v kukuřičném poli – roboti museli samostatně projíždět zakřivenými řádky kukuřice s otočkami na souvratích.

Detekce keřů jahod – roboti měli za úkol rozpoznat jahodníky mezi kukuřicí, což vyžadovalo pokročilou počítačovou vizi.

Mapování a počítání plodů – roboti museli identifikovat a spočítat plody na rostlinách, jako jsou hrozny, jablka, citrony, pomeranče a banány.

Detekce bioluminiscenčních hub – v nočním testu roboti museli pomocí UV světla detekovat svítící houby, což prověřilo jejich schopnosti pracovat ve ztížených světelných podmínkách.

Freestyle – týmy prezentovaly vlastní inovativní řešení v oblasti zemědělské robotiky, například pokročilé metody detekce plevelů nebo inteligentní dávkování hnojiv.

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content