Robotický tým ČZU je tvořen převážně studenty studijního programu Precizní zemědělství. Díky umístění v jednotlivých disciplínách (jedno druhé a dvě třetí místa) se našemu týmu podařilo celkově dosáhnout na vynikající druhé místo. Field Robot Event 2025 ukázal, že autonomní zemědělské roboty nejsou jen vizí budoucnosti, ale reálným nástrojem pro zvýšení efektivity, přesnosti a udržitelnosti v moderním zemědělství.
Tato akce přilákala 18 univerzitních týmů z různých zemí včetně České republiky, Německa, Itálie, Nizozemska, Norska, Polska, Tuniska, Turecka, Slovinska a Spojeného království. Soutěž FRE2025 podpořila řada významných organizací a společností jako DLG (Německá zemědělská společnost), CLAAS Stiftung, Amazone, Rauch, Krone, Allied Vision, Harting, VME Stiftung a EurAgEng. Soutěž zároveň posloužila jako platforma pro testování prototypů a inovací v oblasti autonomního zemědělství a byla propojena s veletrhem Agritechnica 2025, kde byly prezentovány nové technologie v rámci Digital Farm Centre.
TÝMY SOUTĚŽILY V PĚTI NÁROČNÝCH DISCIPLÍNÁCH
Autonomní navigace v kukuřičném poli – roboti museli samostatně projíždět zakřivenými řádky kukuřice s otočkami na souvratích.
Detekce keřů jahod – roboti měli za úkol rozpoznat jahodníky mezi kukuřicí, což vyžadovalo pokročilou počítačovou vizi.
Mapování a počítání plodů – roboti museli identifikovat a spočítat plody na rostlinách, jako jsou hrozny, jablka, citrony, pomeranče a banány.
Detekce bioluminiscenčních hub – v nočním testu roboti museli pomocí UV světla detekovat svítící houby, což prověřilo jejich schopnosti pracovat ve ztížených světelných podmínkách.
Freestyle – týmy prezentovaly vlastní inovativní řešení v oblasti zemědělské robotiky, například pokročilé metody detekce plevelů nebo inteligentní dávkování hnojiv.




Podobné články
Klíšťat v Česku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. Jak ale ukázal vědecký výzkum vedený Johanou Alaverdyan z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze, jejich počty dokážou velmi účinně snižovat velcí kopytníci.
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.