Revitalizace střešních zahrad se uskutečnila za finanční podpory EU a jejím výsledkem je reprezentativní prostředí s bohatě kvetoucími trvalkovými výsadbami. Hlavním cílem však bylo vytvořit vhodný prostor pro výuku a přímou praxi studentů v nově vzniklých předmětech a akreditovaných programech Katedry zahradní a krajinné architektury a Katedry zahradnictví. Jak potvrzuje proděkan Fakulty agrobiologie, přírodních a potravinových zdrojů profesor Roman Stupka, „realizovaný návrh esteticky i funkčně tyto podmínky zcela naplňuje a navržená opatření mají výrazný potenciál zvýšit kvalitu odborné výuky na ČZU,“
Na střešních zahradách byly vybudovány vzorové plochy s vhodnou vegetací a s různými ukázkami použití jednotlivých materiálů a způsobů kompozice. Studenti budou mít v rámci praxe příležitost naučit se o jednotlivé materiály pečovat, což bude mít pozitivní dopad na jejich budoucí uplatnění. Střešní zahrady jsou v současnosti velmi dobrou ukázkou fungování modrozelené infrastruktury městských prostor a zadržování vody v urbanizovaném prostředí. Plocha střešních záhonů je pro rostlinný materiál extrémním stanovištěm se specifickými potřebami. Praktické znalosti z fungování tohoto prostoru a práce se sortimentem patří ke klíčovým dovednostem budoucích absolventů studijních programů.
Revitalizace zahrad ČZU se uskutečnila za finanční podpory EU, v rámci projektu Zvýšení kvality prostředí na ČZU v Praze (CZ.02.2.67/0.0/0.0/18_057/0013122), pod vedením koordinátora projektu a proděkana Fakulty agrobiologie, přírodních a potravinových zdrojů (FAPPZ) prof. Romana Stupky a Ing. Aleny Fedurcové z Katedry zahradní a krajinné architektury (KZKA). Realizační práce provedla společnost LandART atelier s.r.o.
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled