Univerzita třetího věku patří mezi zajímavé aktivity pro seniory, které se mimo jiné zaměřují na podporu jejich fyzické i psychické kondice a zapojení do společenského dění. Jednou z forem celoživotního vzdělávání je také Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V) organizovaná Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze. Ta nabízí vzdělávání seniorům z různých regionů, kterým vzdálenost, zdravotní stav či finanční náročnost dopravy nedovolují docházet na výuku prezenčně do sídel vysokých škol.
Důkazem toho, že vzdělávat se dá opravdu v každém věku, je i pan Zdislav Chalupa, který letos oslavil neuvěřitelné sté narozeniny.
Pan Chalupa se narodil 24. ledna 1922 v Opavě jako syn náměstka státního zástupce. Ačkoliv studoval gymnázium, na vysokou školu se již kvůli vypuknutí druhé světové války nedostal. „Maturitu jsem složil v den, kdy Němci obsadili Paříž,” vzpomíná.
Po válce přemýšlel, co bude dělat dál. Nakonec se s kamarádem rozhodl pustit do správy zchátralé textilní továrny v Krnově, která byla po válce zabavena německým majitelům. Stali se tak národními správci. Brzy uvedli továrnu opět do provozu a zaměstnali v ní bezmála sto lidí. Pozice národního správce byla ale velmi nejistá a na místo mohl být kdykoliv dosazen někdo jiný, proto se Zdislav časem rozhodl rozjet vlastní podnikání v textilním průmyslu.
Jeho plány ale neměly dlouhého trvání. Jen rok po založení firmy převzali vládu komunisté a veškeré soukromé podnikání začali nemilosrdně likvidovat. Protože potřeboval uživit rodinu, nastoupil Zdislav Chalupa v roce 1957 jako horník do ostravského dolu. Začátky byly náročné, ale také díky tomu, že večerně vystudoval hornickou průmyslovou školu, se mu nakonec podařilo získat práci revírníka.
V dole zůstal pan Chalupa pracovat až do své penze a ani poté neztratil chuť a sílu do života. V šedesáti osmi letech se podruhé oženil a se svou o čtyřicet let mladší manželkou Mílou dokonce zplodil dva potomky. Právě jeho manželka, se kterou společně studují Virtuální Univerzitu třetího věku, ho prý ke studiu přiměla. „Výuku zvládá výborně a vše se učí sám, bez pomoci internetu,” uvedla.
Oba studují v konzultačním středisku v Ostravě-Michálkovicích, spadajícím pod Knihovnu města Ostravy, p. o., která je zřizovatelem i dalších dvou z celkem pěti ostravských konzultačních středisek Virtuální U3V.
Konzultační středisko v Ostravě-Michálkovicích se zapojilo do projektu Virtuální U3V v roce 2021 na základě iniciativy knihovnic Mgr. Martiny Dolasové a Ivany Timkové, které se starají o organizaci studia a úzce spolupracují s týmem Virtuální U3V PEF ČZU v Praze.
V současném letním semestru 2021/2022 zde studovalo celkem 15 seniorů, na výběr měli ze dvou kurzů – České dějiny a jejich souvislosti II a Lesnictví.
Pro zapojení do studia stačí pouze kontaktovat libovolné konzultační středisko ze Seznamu konzultačních středisek na webu e-senior.czu.cz, následně vyplnit obdrženou přihlášku a zaplatit poplatek pro daný kurz. Nabídka je opravdu široká a vybrat si můžete například z témat historie, přírody či zdraví. Zmiňované kurzy jsou součástí studijního programu „Svět okolo nás“ a každý z nich obsahuje šest vyučovacích videopřednášek. Po absolvování šesti kurzů a úspěšném splnění studijních povinností se také mohou absolventi v příslušném semestru zúčastnit slavnostní promoce v aule ČZU.




Podobné články
Unie botanických zahrad v České republice letos vyhlásila první Národní sbírky rostlin. A my můžeme s radostí a hrdostí oznámit, že v Botanické zahradě ČZU, kterou spravuje Fakulta tropického zemědělství, máme oficiálně vyhlášenou Národní sbírku citrusů.
Chytrým hospodařením s vodou se dá výrazně ušetřit, v případě České zemědělské univerzity třeba až deset milionů korun ročně, zjistila škola interním propočtem. Úsporná opatření jsou rozmanitá: od těch sofistikovaných, třeba rozvodů šedé vody nebo speciální cirkulární sprchy, až po