Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Stoletý student na Provozně ekonomické fakultě

Zažil komunistický převrat i osvobozování Brna Rudou armádou. I ve svých obdivuhodných sto letech má Zdislav Chalupa stále chuť se vzdělávat.

Univerzita třetího věku patří mezi zajímavé aktivity pro seniory, které se mimo jiné zaměřují na podporu jejich fyzické i psychické kondice a zapojení do společenského dění. Jednou z forem celoživotního vzdělávání je také Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V) organizovaná Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze. Ta nabízí vzdělávání seniorům z různých regionů, kterým vzdálenost, zdravotní stav či finanční náročnost dopravy nedovolují docházet na výuku prezenčně do sídel vysokých škol.

Důkazem toho, že vzdělávat se dá opravdu v každém věku, je i pan Zdislav Chalupa, který letos oslavil neuvěřitelné sté narozeniny.

Pan Chalupa se narodil 24. ledna 1922 v Opavě jako syn náměstka státního zástupce. Ačkoliv studoval gymnázium, na vysokou školu se již kvůli vypuknutí druhé světové války nedostal.  „Maturitu jsem složil v den, kdy Němci obsadili Paříž,” vzpomíná.

Po válce přemýšlel, co bude dělat dál. Nakonec se s kamarádem rozhodl pustit do správy zchátralé textilní továrny v Krnově, která byla po válce zabavena německým majitelům. Stali se tak národními správci. Brzy uvedli továrnu opět do provozu a zaměstnali v ní bezmála sto lidí. Pozice národního správce byla ale velmi nejistá a na místo mohl být kdykoliv dosazen někdo jiný, proto se Zdislav časem rozhodl rozjet vlastní podnikání v textilním průmyslu.

Jeho plány ale neměly dlouhého trvání. Jen rok po založení firmy převzali vládu komunisté a veškeré soukromé podnikání začali nemilosrdně likvidovat. Protože potřeboval uživit rodinu, nastoupil Zdislav Chalupa v roce 1957 jako horník do ostravského dolu. Začátky byly náročné, ale také díky tomu, že večerně vystudoval hornickou průmyslovou školu, se mu nakonec podařilo získat práci revírníka.

V dole zůstal pan Chalupa pracovat až do své penze a ani poté neztratil chuť a sílu do života. V šedesáti osmi letech se podruhé oženil a se svou o čtyřicet let mladší manželkou Mílou dokonce zplodil dva potomky. Právě jeho manželka, se kterou společně studují Virtuální Univerzitu třetího věku, ho prý ke studiu přiměla. „Výuku zvládá výborně a vše se učí sám, bez pomoci internetu,” uvedla.

Oba studují v konzultačním středisku v Ostravě-Michálkovicích, spadajícím pod Knihovnu města Ostravy, p. o., která je zřizovatelem i dalších dvou z celkem pěti ostravských konzultačních středisek Virtuální U3V.

Konzultační středisko v Ostravě-Michálkovicích se zapojilo do projektu Virtuální U3V v roce 2021 na základě iniciativy knihovnic Mgr. Martiny Dolasové a Ivany Timkové, které se starají o organizaci studia a úzce spolupracují s týmem Virtuální U3V PEF ČZU v Praze.

V současném letním semestru 2021/2022 zde studovalo celkem 15 seniorů, na výběr měli ze dvou kurzů – České dějiny a jejich souvislosti II a Lesnictví.

Pro zapojení do studia stačí pouze kontaktovat libovolné konzultační středisko ze Seznamu konzultačních středisek na webu e-senior.czu.cz, následně vyplnit obdrženou přihlášku a zaplatit poplatek pro daný kurz. Nabídka je opravdu široká a vybrat si můžete například z témat historie, přírody či zdraví. Zmiňované kurzy jsou součástí studijního programu „Svět okolo nás“ a každý z nich obsahuje šest vyučovacích videopřednášek. Po absolvování šesti kurzů a úspěšném splnění studijních povinností se také mohou absolventi v příslušném semestru zúčastnit slavnostní promoce v aule ČZU.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content