Proč jste se rozhodla pro stáž v bruselské kanceláři CZELO, kterou vám Technická fakulta nabídla?
Viděla jsem to jako způsob získání nenahraditelných zkušeností v oblasti příprav evropských projektů a chodu kanceláře CZELO. Zvlášť mě zajímala oblast vědy a výzkumu.
Odpovídal pobyt v Bruselu vaší představě?
Dvouměsíční pobyt je dostačující pro získání základní orientace v kanceláři CZELO. Mé představy však nebyly zcela naplněny vzhledem k tematicky širokému rozsahu zadaných úkolů.
Čemu jste se věnovaly a s jakým výsledkem?
Jak již vyplývá z názvu, kancelář se věnuje jak výzkumu, tak i vzdělávání. S Lenkou jsme podle toho měly rozdělené zaměření, kdy já jsem se soustředila na vědu a výzkum a ona na vzdělávání. Mou hlavní pracovní náplní byla příprava informativních článků, pozvánek a zpráv o novinkách a událostech spjatých s evropskou vědou a výzkumem (VaV). Ty se pak umisťovaly na webové stránky kanceláře CZELO a na její sociální sítě. Dále jsem vypomáhala s organizací akcí, které kancelář pořádala.
Co byste vyzdvihla jako pozitivum a co vás zklamalo nebo nemile překvapilo?
Pozitivem rozhodně bylo zlepšení mých jazykových dovedností a pobyt v části Bruselu, kde se nachází sídla evropských institucí. Překvapila mě firemní kultura kanceláře CZELO, protože jsem se doposud nesetkala s prací v podobné instituci. V rámci kanceláře jsem dělala práci, která byla spíš obecného charakteru. Namísto toho bych ocenila úkoly, při jejichž plnění bych se dozvěděla víc o procesech podávání a schvalování projektů.
Co vám stáž dala?
Jak jsem již zmínila, mým největším očekáváním bylo získat představu o evropských projektech, kterými jsou financovány inovace a výzkum, hlavně tedy o největším evropském rámcovém programu Horizont Evropa. O tomto programu jsem zde získala základní představu. Přínosem pro mě byla možnost podívat se na VaV z hlediska politických subjektů, ne pouze očima studenta, který má optiku akademického prostředí. Řekla bych, že nyní je můj pohled na celou problematiku komplexnější.
Doporučila byste podobnou zkušenost kolegům?
V rámci stáže jsme především připravovaly prezentační a informační materiály a zároveň napomáhaly s organizací akcí pořádaných CZELO nebo jinými institucemi, což by mohlo být zajímavější spíše pro humanitně zaměřené kolegy.
Jaké jsou vaše další plány?
Nyní studuji program Procesní a informační inženýrství v agrárním sektoru na Technické fakultě, které jsem vděčná za zajímavou zkušenost. Po dokončení studia bych se chtěla dál věnovat aplikované VaV, řešení projektů, práci na katedře a své zkušenosti bych ráda předávala studentům.
Ptala se: Lenka Prokopová
Podobné články
Desítky míst po celé zemi se na jeden večer s datem 27. září 2024 stanou zábavnou vědeckou laboratoří. Noc vědců zavítá do všech velkých českých měst a hravým způsobem představí vědu dětem i dospělým. Letos je program této „vědecké show“
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické