Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

„Stáž v Bruselu mi poskytla nový pohled na vědu a výzkum,“ říká doktorandka České zemědělské univerzity Barbora Černilová

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu (CZELO) podporuje účast našich institucí ve výzkumných a vzdělávacích programech EU. A také nabízí stáže mladým vědcům, kteří se tak mohou blíže seznámit s evropskými projekty a získat nové zkušenosti. Zajímavé příležitosti se chopily i Ing. Barbora Černilová a Ing. Lenka Křivánková z Technické fakulty ČZU. Barbora, která je loňskou laureátkou Ceny Josefa Hlávky pro nejlepší studenty veřejných vysokých škol, se s námi o novou zkušenost podělila.

Proč jste se rozhodla pro stáž v bruselské kanceláři CZELO, kterou vám Technická fakulta nabídla?

Viděla jsem to jako způsob získání nenahraditelných zkušeností v oblasti příprav evropských projektů a chodu kanceláře CZELO. Zvlášť mě zajímala oblast vědy a výzkumu.

Odpovídal pobyt v Bruselu vaší představě?

Dvouměsíční pobyt je dostačující pro získání základní orientace v kanceláři CZELO. Mé představy však nebyly zcela naplněny vzhledem k tematicky širokému rozsahu zadaných úkolů.

Čemu jste se věnovaly a s jakým výsledkem?

Jak již vyplývá z názvu, kancelář se věnuje jak výzkumu, tak i vzdělávání. S Lenkou jsme podle toho měly rozdělené zaměření, kdy já jsem se soustředila na vědu a výzkum a ona na vzdělávání. Mou hlavní pracovní náplní byla příprava informativních článků, pozvánek a zpráv o novinkách a událostech spjatých s evropskou vědou a výzkumem (VaV). Ty se pak umisťovaly na webové stránky kanceláře CZELO a na její sociální sítě. Dále jsem vypomáhala s organizací akcí, které kancelář pořádala.

Co byste vyzdvihla jako pozitivum a co vás zklamalo nebo nemile překvapilo?

Pozitivem rozhodně bylo zlepšení mých jazykových dovedností a pobyt v části Bruselu, kde se nachází sídla evropských institucí. Překvapila mě firemní kultura kanceláře CZELO, protože jsem se doposud nesetkala s prací v podobné instituci. V rámci kanceláře jsem dělala práci, která byla spíš obecného charakteru. Namísto toho bych ocenila úkoly, při jejichž plnění bych se dozvěděla víc o procesech podávání a schvalování projektů.

Co vám stáž dala?

Jak jsem již zmínila, mým největším očekáváním bylo získat představu o evropských projektech, kterými jsou financovány inovace a výzkum, hlavně tedy o největším evropském rámcovém programu Horizont Evropa. O tomto programu jsem zde získala základní představu. Přínosem pro mě byla možnost podívat se na VaV z hlediska politických subjektů, ne pouze očima studenta, který má optiku akademického prostředí. Řekla bych, že nyní je můj pohled na celou problematiku komplexnější.

Doporučila byste podobnou zkušenost kolegům?

V rámci stáže jsme především připravovaly prezentační a informační materiály a zároveň napomáhaly s organizací akcí pořádaných CZELO nebo jinými institucemi, což by mohlo být zajímavější spíše pro humanitně zaměřené kolegy.

Jaké jsou vaše další plány?

Nyní studuji program Procesní a informační inženýrství v agrárním sektoru na Technické fakultě, které jsem vděčná za zajímavou zkušenost. Po dokončení studia bych se chtěla dál věnovat aplikované VaV, řešení projektů, práci na katedře a své zkušenosti bych ráda předávala studentům.

Ptala se: Lenka Prokopová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content