Svátek má

Taťána
1°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
1°C
Broken clouds
Středa
72%
04:46
Min: -1°C
995
17:29
Max: 10°C
S 2 m/s

„Stáž v Bruselu mi poskytla nový pohled na vědu a výzkum,“ říká doktorandka České zemědělské univerzity Barbora Černilová

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu (CZELO) podporuje účast našich institucí ve výzkumných a vzdělávacích programech EU. A také nabízí stáže mladým vědcům, kteří se tak mohou blíže seznámit s evropskými projekty a získat nové zkušenosti. Zajímavé příležitosti se chopily i Ing. Barbora Černilová a Ing. Lenka Křivánková z Technické fakulty ČZU. Barbora, která je loňskou laureátkou Ceny Josefa Hlávky pro nejlepší studenty veřejných vysokých škol, se s námi o novou zkušenost podělila.

Proč jste se rozhodla pro stáž v bruselské kanceláři CZELO, kterou vám Technická fakulta nabídla?

Viděla jsem to jako způsob získání nenahraditelných zkušeností v oblasti příprav evropských projektů a chodu kanceláře CZELO. Zvlášť mě zajímala oblast vědy a výzkumu.

Odpovídal pobyt v Bruselu vaší představě?

Dvouměsíční pobyt je dostačující pro získání základní orientace v kanceláři CZELO. Mé představy však nebyly zcela naplněny vzhledem k tematicky širokému rozsahu zadaných úkolů.

Čemu jste se věnovaly a s jakým výsledkem?

Jak již vyplývá z názvu, kancelář se věnuje jak výzkumu, tak i vzdělávání. S Lenkou jsme podle toho měly rozdělené zaměření, kdy já jsem se soustředila na vědu a výzkum a ona na vzdělávání. Mou hlavní pracovní náplní byla příprava informativních článků, pozvánek a zpráv o novinkách a událostech spjatých s evropskou vědou a výzkumem (VaV). Ty se pak umisťovaly na webové stránky kanceláře CZELO a na její sociální sítě. Dále jsem vypomáhala s organizací akcí, které kancelář pořádala.

Co byste vyzdvihla jako pozitivum a co vás zklamalo nebo nemile překvapilo?

Pozitivem rozhodně bylo zlepšení mých jazykových dovedností a pobyt v části Bruselu, kde se nachází sídla evropských institucí. Překvapila mě firemní kultura kanceláře CZELO, protože jsem se doposud nesetkala s prací v podobné instituci. V rámci kanceláře jsem dělala práci, která byla spíš obecného charakteru. Namísto toho bych ocenila úkoly, při jejichž plnění bych se dozvěděla víc o procesech podávání a schvalování projektů.

Co vám stáž dala?

Jak jsem již zmínila, mým největším očekáváním bylo získat představu o evropských projektech, kterými jsou financovány inovace a výzkum, hlavně tedy o největším evropském rámcovém programu Horizont Evropa. O tomto programu jsem zde získala základní představu. Přínosem pro mě byla možnost podívat se na VaV z hlediska politických subjektů, ne pouze očima studenta, který má optiku akademického prostředí. Řekla bych, že nyní je můj pohled na celou problematiku komplexnější.

Doporučila byste podobnou zkušenost kolegům?

V rámci stáže jsme především připravovaly prezentační a informační materiály a zároveň napomáhaly s organizací akcí pořádaných CZELO nebo jinými institucemi, což by mohlo být zajímavější spíše pro humanitně zaměřené kolegy.

Jaké jsou vaše další plány?

Nyní studuji program Procesní a informační inženýrství v agrárním sektoru na Technické fakultě, které jsem vděčná za zajímavou zkušenost. Po dokončení studia bych se chtěla dál věnovat aplikované VaV, řešení projektů, práci na katedře a své zkušenosti bych ráda předávala studentům.

Ptala se: Lenka Prokopová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content