
Proč jste se rozhodla pro stáž v bruselské kanceláři CZELO, kterou vám Technická fakulta nabídla?
Viděla jsem to jako způsob získání nenahraditelných zkušeností v oblasti příprav evropských projektů a chodu kanceláře CZELO. Zvlášť mě zajímala oblast vědy a výzkumu.
Odpovídal pobyt v Bruselu vaší představě?
Dvouměsíční pobyt je dostačující pro získání základní orientace v kanceláři CZELO. Mé představy však nebyly zcela naplněny vzhledem k tematicky širokému rozsahu zadaných úkolů.
Čemu jste se věnovaly a s jakým výsledkem?
Jak již vyplývá z názvu, kancelář se věnuje jak výzkumu, tak i vzdělávání. S Lenkou jsme podle toho měly rozdělené zaměření, kdy já jsem se soustředila na vědu a výzkum a ona na vzdělávání. Mou hlavní pracovní náplní byla příprava informativních článků, pozvánek a zpráv o novinkách a událostech spjatých s evropskou vědou a výzkumem (VaV). Ty se pak umisťovaly na webové stránky kanceláře CZELO a na její sociální sítě. Dále jsem vypomáhala s organizací akcí, které kancelář pořádala.
Co byste vyzdvihla jako pozitivum a co vás zklamalo nebo nemile překvapilo?
Pozitivem rozhodně bylo zlepšení mých jazykových dovedností a pobyt v části Bruselu, kde se nachází sídla evropských institucí. Překvapila mě firemní kultura kanceláře CZELO, protože jsem se doposud nesetkala s prací v podobné instituci. V rámci kanceláře jsem dělala práci, která byla spíš obecného charakteru. Namísto toho bych ocenila úkoly, při jejichž plnění bych se dozvěděla víc o procesech podávání a schvalování projektů.
Co vám stáž dala?
Jak jsem již zmínila, mým největším očekáváním bylo získat představu o evropských projektech, kterými jsou financovány inovace a výzkum, hlavně tedy o největším evropském rámcovém programu Horizont Evropa. O tomto programu jsem zde získala základní představu. Přínosem pro mě byla možnost podívat se na VaV z hlediska politických subjektů, ne pouze očima studenta, který má optiku akademického prostředí. Řekla bych, že nyní je můj pohled na celou problematiku komplexnější.
Doporučila byste podobnou zkušenost kolegům?
V rámci stáže jsme především připravovaly prezentační a informační materiály a zároveň napomáhaly s organizací akcí pořádaných CZELO nebo jinými institucemi, což by mohlo být zajímavější spíše pro humanitně zaměřené kolegy.
Jaké jsou vaše další plány?
Nyní studuji program Procesní a informační inženýrství v agrárním sektoru na Technické fakultě, které jsem vděčná za zajímavou zkušenost. Po dokončení studia bych se chtěla dál věnovat aplikované VaV, řešení projektů, práci na katedře a své zkušenosti bych ráda předávala studentům.
Ptala se: Lenka Prokopová
Podobné články
V pondělí 5. května 2025 byla na budově Institutu vzdělávání a poradenství České zemědělské univerzity v Praze slavnostně odhalena pamětní deska Jaroslavu Kosovi, restauratérovi z Malé Chuchle, který byl na tomto místě 8. května 1945 zákeřně zastřelen při útěku před
Vítězem druhého ročníku jamkovky univerzitních smíšených týmů UNI 2025 MATCH PLAY se stal tým České zemědělské univerzity v Praze. Zatímco vloni na premiérovém ročníku triumfoval tým Univerzity Karlovy, nyní se musel spokojit až s třetím místem.