Za vedení univerzity dohodu podepsal rektor prof. Petr Sklenička, za ÚOCHB ředitel ústavu prof. Jan Konvalinka. Jejím účelem je zajistit spolupráci při uskutečňování doktorských studijních programů těchto dvou fakult. V praxi to znamená společně vytvářet podmínky pro výuku a odborný i lidský růst studentů, pro efektivní práci učitelů a užívání finančních prostředků, studijních materiálů i technického vybavení.
„Podpis memoranda považuji za velmi pozitivní zprávu, a to zejména s ohledem na věhlas tohoto ústavu,“ podotkl Petr Sklenička a připomněl, že rozhodně nejde o první vlaštovku ve vzájemných vztazích: „Na několika našich fakultách jsou už dnes lidi, kteří s ÚOCHB udržují čilé kontakty. Pokud spolupráce dostane i formálnější rámec, je to skvělé.“ Za skvělé považují nové možnosti pro své doktorandy i děkani obou fakult, prof. Vladimír Bejček (FŽP) a prof. Patrick Van Damme.
Obě fakulty již nějakou dobu s akademickou sférou spolupracují, a tak pro ně čerstvě podepsaná dohoda rozhodně není „bleskem z čistého nebe“.
Tím není ani pro renomovaného biochemika profesora Jana Konvalinku, který je na ČZU vždy vítaným hostem. Zmiňme jeho loňskou přednášku pro Centrum infekčních nemocí zvířat na téma Co jsme se naučili o HIV, se nyní hodí v boji s covidem. On sám si spolupráce s vědci ČZU váží a její formální stvrzení považuje za velkou čest i radost. „Řada našich kolegů včetně mě spolupracuje s lidmi z těchto dvou fakult v oblasti tropické medicíny, veterinární medicíny i ve věcech blízkých ekologii. Pracovat s nimi je pro nás veliká radost, protože to, co tady dělají, je vynikající. Je to takový ostrůvek svěží biologie v českém suchopáru,“ zdůraznil profesor Konvalinka.
Za největší přínos smlouvy o spolupráci lze podle něj považovat skutečnost, že se týká školení studentů. „Jestli tady někdo může něco změnit, tak to jsou vyškolení mladí lidé,“ myslí si renomovaný vědec a slibuje, že ústav poskytne doktorandům ty nejlepší podmínky, když budou ochotní a bude je zajímat práce na jednotlivých projektech.
Ústav organické chemie a biochemie se zabývá základním výzkumem, ale i transferem technologií. A právě studenti Ph.D. jsou důležitou součástí výzkumu. Pracuje zde zhruba 900 lidí a 230 z nich jsou studenti Ph.D. „Oni jsou takovým ´palivem´ naší vědy,“ říká doc. Pavlína Maloy Řezáčová, vedoucí Skupiny Strukturní biologie ÚOCHB a podotýká: „Talentovaní studenti Ph.D. jsou důležitou součástí toho, jakou vědu děláme, a proto jsme rádi za každého motivovaného studenta. Memorandum jsme podepsali se dvěma fakultami naší univerzity, a ačkoliv ani jedna z nich není speciálně chemická nebo biochemická, věříme, že obory, které tady studujete, se překryjí s tím, co se dělá u nás v ústavu. Není důležité, co doktorand přesně studuje, ale jestli má motivaci a zápal pro vědu.“
A jaký je harmonogram memorandem stvrzené spolupráce? „Určitě teď začneme více propagovat aktivity, které máme u nás v ústavu a ze kterých by studenti ČZU mohli benefitovat, například přednášky,“ naznačuje docentka Řezáčová s tím, že ústav pravidelně zve vědce z různých oborů, přednášky jsou otevřené pro veřejnost a mohou se jich zúčastnit i studenti. Ti také budou mít možnost využít stáží či navštívit Dny otevřených dveří. Každá vědecká skupina má zároveň na webu reklamy na své projekty, do kterých se studenti Ph.D. mohou přihlásit. „Také se mohou podívat, jaké vědě se u nás věnujeme, a oslovit vedoucí, i když zrovna tu pozici vypsanou nemají. Student, který přijde s jakoukoliv motivací, s jakýmkoliv nápadem, je vždycky u nás v ústavu vítán,“ uzavírá doc. Pavlína Maloy Řezáčová.
Lenka Prokopová
Foto: Petr Zmek
Podobné články
V předvečer 35. výročí sametové revoluce, 17. listopadu 2024, se na zámku v Lužanech u Přeštic předávaly Ceny Josefa Hlávky. Každoročně je udílí Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, nejstarší česká nadace založená Dr. Josefem Hlávkou v roce 1904. Cena
Proděkanka pro mezinárodní vztahy na Fakultě tropického zemědělství ČZU Ing. Petra Chaloupková, Ph.D., dr. h. c., získala prestižní ocenění ICA Excellence Award v kategorii „Networking“. Toto uznání uděluje Asociace zemědělských univerzit v Evropě (ICA) sdružující více než 70 univerzit. Dr.