Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Součinnostní výcvik „Výbuch“ ukázal, jak dokáže Česká zemědělská univerzita čelit krizovým situacím

Areál České zemědělské univerzity není vzhledem ke svému rozsahu pro ty, kteří mají zajistit bezpečnost studentů, zaměstnanců i jeho návštěvníků, zrovna snadný oříšek. Nepřetržitě tu funguje sofistikovaná ostraha, jejíž členové úzce spolupracují s bezpečnostními složkami ze sousedství. A co když nastane mimořádná situace?

Právě takové, i když pouze „naoko“, jsme byli svědky ve čtvrtek 13. dubna 2023. Do kampusu se na společný součinnostní výcvik sjeli příslušníci jednotek Integrovaného záchranného systému (IZS) hlavního města Prahy, aby společně likvidovali následky fiktivního výbuchu v jedné z budov, který by se v praxi s velkou pravděpodobností neobešel bez obětí. Ostraha ČZU, hasiči, záchranáři a policisté tak předváděli, jak by záchrana lidí, kteří se ocitli v epicentru výbuchu, měla vypadat v praxi. Postupovali podle scénáře Krizového plánu ČZU, který mohl vypadat jako vystřižený z akčního filmu…

Na základě neznámé příčiny dojde k výbuchu chemických látek v laboratoři MCEV II ve druhém patře. Výbuch způsobí vážná a velmi vážná zranění čtyř osob. Dvě velmi vážně zraněné osoby (popáleniny většího rozsahu, blast syndrom, selhání krevního oběhu) zůstanou v přímém epicentru. Dvě vážně zraněné osoby (popáleniny menšího rozsahu, akutní stresová reakce) uniknou do prostoru chodby. Laboratoř a přilehlé chodby budou zakouřené.

Jestli byl zásah rychlý, efektivní a všichni postupovali tak, jak bylo v dané chvíli optimální, vyhodnotili velitelé zasahujících jednotek, pověření zástupci ČZU a odborníci na krizové řízení. Přihlížející laik – a bylo jich u toho víc než dost – mohl pouze nabýt dojmu, že jde o profesionály na svém místě. A pokud by opravdu nastala krize, že se na ně můžeme spolehnout.

Vít Kluger z Odboru bezpečnosti ČZU shrnuje hlavní smysl společného cvičení. „Chtěli jsme zjistit aktuální stav krizové připravenosti jednotlivých součástí ČZU, mezi které patří Krizový štáb, preventivní požární hlídky, ostraha areálu ČZU, vedoucí zaměstnanci, zaměstnanci a studenti. Zároveň jsme se zaměřili na čas dojezdu složek IZS, příjezd k budově a přístup do zasažených prostor. V neposlední řadě šlo o to ověřit funkčnost nastavených opatření a koordinace činností ČZU se složkami IZS. Můžeme potvrdit, že v těchto či podobných činnostech budeme nadále pokračovat a snažit se, aby ČZU byla maximálně připravena na krizový stav, který by mohl nastat.“

Text: Lenka Prokopová

Foto: Petr Zmek


Společného součinnostního výcviku „Výbuch se zúčastnili:
HZS HMP – Hasičská stanice 2 Petřiny https://www.facebook.com/hzspraha
HÚOPH – Hasičský útvar ochrany Pražského hradu – https://www.facebook.com/profile.php?id=100064625594568

SDH Praha – Suchdol – https://www.facebook.com/sdh.suchdol

ZZSHMP – https://www.facebook.com/ZZSPraha

PČR – OHS Praha I – https://www.facebook.com/PolicieCZ

Urban Safety (První Pomoc info) – https://www.facebook.com/emergencykitcz


 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content