I když se na Zemi živitelce vinařům ocenění nerozdávají, je to jedna ze skvělých příležitostí pro prezentaci vín České zemědělské univerzity. Jak úspěšná byla tato vína v letošním roce?
V soutěži Král vín jsme získali velkou zlatou medaili za Ryzlink rýnský 2019 PS. A v Národní soutěži vín oblast Čechy se nám podařilo navázat na loňský úspěch, kdy jsme vyhráli nejlepší kolekci vín.
Jak vypadala letošní vítězná kolekce?
Byla sestavena z deseti vín, jejichž průměr v hodnocení činil neuvěřitelných 88,03 bodů a obsahoval i dvě velké zlaté a pět zlatých medailí. Všechna vína byla navíc nominována do dalšího kola Národní soutěže vín. Páteř kolekce tvořily odrůdy typické pro Mělník, tedy Ryzlink rýnský, Pinot blanc, Pinot noir a Müller Thurgau, ale obsahovala i sekt a typický český Labín. Mezi růžovými víny a klarety zvítězilo víno z odrůdy Fratava, která byla vyšlechtěna v České republice.
Co tento úspěch znamená pro vás osobně?
Velice si toho vážím. Ocenění tolika vín je pro vinaře nejhodnotnějším potvrzením, že svoji práci dělá dobře. To je ta nejsilnější motivace. A je to samozřejmě radost, když člověk vidí, že v práci nepolevil a že se nám vydařil další rok, že směřujeme pořád někam dopředu.
Některé nástrahy však ani při sebevětší snaze překonat nelze.
Ano, tou největší nástrahou je počasí. Letos na jaře nám veškeré vinice pomrzly, nemáme téměř žádnou úrodu. Další problém je zatížení byrokracií, a pak také nedostatek lidí. Což v zemědělství nejspíš pociťují skoro všichni.
Je mezi studenty o tento obor zájem?
Myslím, že studenti mají zájem hlavně o enologii, o výrobu, ale o práci na vinici příliš ne. Je to těžká a usilovná dřina. Takže co se týká vína, o to zájem je, ale s těmi pracemi na vinici už je to horší.
Teď vás tedy čeká vzhledem k letošní neúrodě těžké období?
Naštěstí máme nějakou zásobu vína ve sklepě, tenhle rok nějak překleneme. Pro nás je teď nejdůležitější připravit vinici na příští rok. A doufat, že budeme mít dobrou úrodu a nezklame nás opět počasí.
Jaký je zájem o vaše vína a která jsou nejžádanější?
Zájem je rozhodně velký. A pokud jde o preference, to záleží na každém člověku. My produkujeme především suchá vína a v tomto duchu by vinaři měli zákazníky edukovat, aby pili hlavně vína suchá. Když je víno suché, ještě nemusí být kyselé.
Kde čerpá vinař inspiraci, aby vymýšlel pořád něco nového?
Já hledám inspiraci zejména na soutěžích po celé republice. Tam sleduji konkurenci a snažím se, abych svoji práci dělal co nejlépe.
Lenka Prokopová / Karla Mráčková
Podobné články
Česká zemědělská univerzita je ve dnech 9.– 13. září 2024 hostitelkou mezinárodní konference IENE 2024 na téma Biodiverzita a budoucnost dopravy. Na programu jsou plenární prezentace předních odborníků z oboru, tematické přednášky, interaktivní diskuse, prezentace posterů a exkurze za příklady
Chytrá krajina Amálie u Lán se v pátek 6. září 2024 stala místem setkání zástupců České zemědělské univerzity v Praze a společnosti T-Mobile s ministrem zemědělství Markem Výborným. Záměrem bylo prezentovat unikátní výzkumný projekt, svého druhu laboratoř pod širým nebem