Konference byla také příležitostí k panelové diskusi na témata, která se farmářů bytostně dotýkají
„Pestrá krajina je vizitkou každého dobrého hospodáře. Řeší důsledky klimatické změny, pomáhá v boji se suchem i povodněmi, ale také dobře vypadá,“ říká rektor Petr Sklenička.
Přísným kritériím hodnotitelské komise programu Pestrá krajina vyhověli hospodáři z Farmy Libora Konvalinky, z Běleckého mlýna, Ekofarmy Zelený kopec, Farmy Milošovice rodiny Cihlářových a Farmy Koňákov. K předpokladům pro zařazení do společnosti těch nejlepších patří přínos hospodářsky-krajinných konceptů farmy pro zdraví půdy, místní biodiverzitu nebo pro uchovávání vody v krajině. Prezentace farem pak má sloužit jako inspirace a impuls pro ostatní. Cílem programu Pestrá krajina je poukázat na pozitivní příklady sedláků, kteří dotvářejí okolní krajinu a smysluplně hospodaří s přírodními zdroji.
Na konferenci tradičně zaznívá mnoho silných příběhů o vztahu k půdě a krajině předávaném z generace na generaci. Jak se takový vztah vytváří, se pokusil svým českým kolegům zprostředkovat Maximilian Hardegg. Už v desáté generaci obhospodařuje rodinnou farmu v Seefeld-Kadolz v česko-rakouském pohraničí a udržitelné hospodaření je pro něho každodenní šancí. Řídí se zásadou „Čím bohatší je druhová rozmanitost, tím vyšší jistota přežití pro nás a budoucí generace.“ V to pevně věří a rodinný statek v rakouském regionu Weinviertel je důkazem, že to nejsou prázdná slova. Jak je možné, že moderně vedený zemědělský podnik a nedotčená příroda tady nejsou v protikladu? Třeba za to může historická paměť…
„Naše rodinná farma má tradici starou 550 let. Začínali jsme za císaře Maxmiliana I., který se s mým předkem utkal v turnaji. Před 300 lety začala naše rodina farmařit v blízkosti českých hranic, kde to bylo bezpečné,“ vypráví Maximilian Hardegg a vysvětluje: „Naším cílem je podporovat biodiverzitu. A vše, o čem jste tady dnes mluvili, koresponduje s naším úsilím, s tím, co jsme si vytkli za cíl. Značka Gut Hardegg se plně staví za biodiverzitu,“ zdůrazňuje.
Farma Hardeggových má 40 zaměstnanců a čtyři divize. „Klíčové je farmaření, pak lesnictví, chov prasat, a nakonec vinařství. Rozloha naší farmy je 2200 ha a farmaříme také v Čechách na 400 hektarech půdy v Zásmukách u Kutné Hory. Pak máme asi 50 hektarů lesů, asi 40 hektarů půdy kolem řeky, kterou jsem zcela ponechal přírodě, a 30 hektarů vinohradů.“
Nad zemědělskou výrobou na statku Hardegg se vznáší heslo, které si Maximilian Hardegg a jeho zaměstnanci stanovili: živá biodiverzita. „Udržitelné zemědělství potřebuje polní a zpěvné ptactvo, hmyz, drobnou zvěř, a především živou půdu,“ říká rakouský farmář, podle něhož to není ani obtížné, ani nákladné. „Je to spíše otázka uvědomění a vlastního přístupu k přírodě. Zemědělství šetrné k volně žijícím živočichům bere ohled na jejich potřeby. Mezi hodnotná stanoviště patří polní meze a květnaté pásy, speciálně vytvořená vodní jezírka, stará říční ramena, polní remízky a hmyzí oázy. Pro člověka je důležité, aby se cestou mysliveckého hospodaření o tato stanoviště staral. Protože tím se regulací vytváří rovnováha. Potřebujeme celoroční krmení, protože moderní zemědělství zanechává na poli jen velmi málo rostlinných zbytků. Musíme hledat kompromisy, ale jejich kombinace vytváří úspěch.“ uzavírá příběh svého rodinného statku s pětisetletou tradicí Maximilian Hardegg, host letošní konference programu Pestrá krajina.
Lenka Prokopová / terra.horsch.com
Foto: Petr Zmek / Tomáš Jůnek /shutterstock
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má