Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Satelit ukázal, jaké rány uštědřil oheň Českému Švýcarsku

Požár v Českém Švýcarsku již přes týden ničí tamní přírodu. Dvě třetiny zasažené oblasti ale již před požárem zničil kůrovec. Satelitní snímky z databáze Planet Labs PBC, do které mají přístup vědci Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, ukazují rozsáhlé škody způsobené požárem i kůrovcem.

Požár v Českém Švýcarsku zasáhl podle hasičů přes 1000 hektarů. Nyní mají hasiči situaci pod kontrolou, je však jisté, že poškodil významnou část tamní přírody.

„Škody budou rozsáhlé. Požářiště je obrovské, takže tam budou stovky metrů čtverečních odlesněného území,“ oznámil již dva dny po vypuknutí požáru primátor Děčína Jiří Anděl. Jeho slova nyní potvrzují i satelitní fotografie z databáze Planet Labs PBC, do které mají přístup vědci z České zemědělské univerzity v Praze. Snímky ukazují, že spálená plocha je rozsáhlá.

Rozsah spáleniště je detailněji vidět na infračerveném snímku (viz fotogralerie), který vytvořili vědci z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU. Na fotografii jsou šedivou barvou označena spáleniště, tedy místa, která požár zničil. Červenou barvou jsou vyznačena zelená území, tedy jehličnaté i listnaté stromy, trávy a podobně. Peter Surový z této fakulty uvedl, že čím červenější je na snímku barva, tím zelenější místo ve skutečnosti je.

Ze satelitní fotografie je tedy zřejmé, že na ploše zasažené požárem (vyznačené žlutě) některé stromy neshořely. Podle Petera Surového se jedná převážně o listnaté stromy, které hoří hůře než smrkové dřevo, a nyní už je nepravděpodobné, že by je požár zničil.

„Buď je požár obešel, nebo hořelo jen pod nimi, například hrabanka,“ říká vědec.

Mluvčí parku České Švýcarsko Tomáš Salov pro ČTK uvedl, že přežily především ty listnaté stromy, které byly ve větší skupině. „Bohužel při požáru vzaly za své dobře se zmlazující porosty. Buky a břízy, které byly 30 metrů vysoké, zmizely.“

Správa národního parku chce obnovu lesů po požáru nechat více na přírodě, jak to udělala již v roce 2006. Po požáru v okolí Jetřichovic v Českém Švýcarsku, při kterém shořelo zhruba 20 hektarů, správci nezasahovali do obnovy lesa a nechali místo samovolně zalesnit. Nyní již nikdo nepozná, že na místě hořelo, oblast je zarostlá břízou, olší, borovicí a dalšími stromy.

 Zdroj: seznamzpravy.cz

Fotografie: Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze, z akademického přístupu do databáze Planet Labs PBC

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content