Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Stalo se před 34 lety: Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?

Studenti v tom tehdy měli jasno. Sametová revoluce, na jejímž počátku stáli právě oni, podnítila pád totalitního režimu a nasměrovala společnost na cestu demokracie. I když události předchozích měsíců naznačovaly, že změny jsou na spadnutí, tou zásadní roznětkou bylo násilné potlačení studentské manifestace v pátek 17. listopadu roku 1989. Proto je toto datum Dnem boje za svobodu a demokracii. Zároveň je i Mezinárodním dnem studentstva jako připomínka událostí roku 1939. Zde je naše nabídka oslav, akcí a shromáždění, které se v pátek 17. listopadu roku 2023 konají v Praze.

Hlávkova kolej, Albertov

Oslavy 17. listopadu budou zahájeny vzpomínkovou akcí u Hlávkovy koleje. Pietní shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali obětí nacistické perzekuce, a k připomenutí událostí z roku 1989, organizuje nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Navazuje na ně vzpomínková slavnost u památníku Jana Opletala a oslavy výročí 17. listopadu 1939 a 1989 v prostoru ulic Studničkova, Votočkova, Hlavova a na Albertově.

Korzo národní

Velkolepou oslavu opět připravuje spolek Díky, že můžem na Národní třídě. Heslem letošního, již desátého ročníku obřího happeningu Korzo národní je „Časy se mění“. Program bude opět pestrý – hudba, divadlo, workshopy, přednášky, debaty, výstavy a videomapping.

Ve 13:00 se Národní třídou rozezní státní hymna, kterou z balkonu Paláce Metro zazpívá Annamaria d’Almeida. Z téhož balkonu zazní symbolicky v 17:11 modlitba pro Martu v podání Hany Holišové, letos doprovázená videomappingem. Literární čtení v Obýváku Václava Havla bude věnováno Olze Havlové k jejím nedožitým 90. narozeninám.

Zapálením svíčky na tradičním pietním místě na Národní může každý uctít památku těch, kteří bojovali za svobodu. Kdo se tam nedostane, tady je řešení:

ZAPALTE SVÍČKU NA DÁLKU– vzkazují organizátoři oslav na Národní
Nestihnete se zastavit na Národní a zapálit svíčku? My to uděláme za vás! Slavíte z druhého konce republiky či ze zahraničí? I letos můžete položit svíčku se vzkazem přes naši dobrovolnickou službu. Navštivte náš web Korzo Národní, kde najdete formulář. My plamínek svobody za vás zapálíme a položíme ho k pamětní desce v živém přenosu. Připomeňte si památku všech, kteří se nebáli postavit komunistickému režimu, a podpořte oslavy 17. listopadu. Díky, že můžem – díky vám!

Koncert pro budoucnost

Osmý ročník Koncertu pro budoucnost se již tradičně uskuteční na Václavském náměstí. Oslavy, které probíhají od rána, vyvrcholí samotným koncertem v 16:30. Jeho tématy jsou Příroda. Člověk. Stroj.

Moderace se ujmou Jindřich Šídlo a Tereza Dočkalová a vystoupí Aneta Langerová, Dunaj, Igor Orozovič, Lipo nebo Vladimír 518 a další.

Sametové posvícení

I letos se můžeme těšit na satirický karnevalový průvod Prahou, tentokrát s mottem „Ohýbáme Komenského“. Průvod projde z Kampy přes Karlův most, Národní třídu až do Kampusu Hybernská a chce reflektovat současné společenské dění. První ze dvou hlavních skupinek oslavuje pomocí Misionářek národního uspávání letargický spánek jako lék na všechny společenské, politické a environmentální trable. Druhá skupina bude rozdávat letákové kampaně odrážející problematiky současného školského resortu.

Lenka Prokopová

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content