Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Riegrovy sady se ucházejí o titul Park roku 2023

Jeden z nejvyhledávanějších pražských parků je zase o něco krásnější a pro své návštěvníky atraktivnější. Jeho poslední proměnu ocení nejen ti, kteří milují zdejší výhled na panorama Hradčan a Starého Města. Na nejnovější tváři Riegrových sadů zanechal svůj rukopis krajinářský architekt docent Matouš Jebavý, který na České zemědělské univerzitě řídí Katedru zahradní a krajinné architektury. Je autorem revitalizace jižní a západní části sadů a jako takový přihlásil Riegrovy sady do soutěže PARK ROKU 2023. V anketě může hlasovat odborná i laická veřejnost. Park, který obdrží nejvíce hlasů veřejnosti, získá CENU VEŘEJNOSTI. Hlasování bude ukončeno 15. října 2023.

Riegrovy sady jsou významným historickým památkově chráněným parkem, což vyžadovalo i velmi specifický přístup k jejich revitalizaci. Docent Jebavý navrhl a provedl komplexní revitalizaci ikonické jižní a západní části tohoto vinohradského parku s hlavním výhledem na Pražský hrad. Nově revitalizovaná je i severní část, navazující na Rajskou zahradu. Oba parky jsou tak díky revitalizaci nově propojeny.

Na revitalizaci se pod vedením autora podílel široký okruh kvalifikovaných spolupracovníků – restaurátoři kamene a původních sochařských prvků, restaurátor kovů, autorizovaný inženýr vodohospodářského řešení (zasakování srážkové vody). Komplexně zrevitalizována byla jižní, západní i severní část parku, a to jak z hlediska architektonického, tak z hlediska krajinářského. Nově jsou stabilizovány a rekonstruovány okruhy cestního systému v okrové barvě povrchu, včetně „chytrého“ řešení zasakování veškeré srážkové vody v rámci revitalizovaných částí parku.

Krajinářsky je rozvinuto téma hlavního ikonického výhledu, otevírajícího se směrem na Petřín a Pražský hrad, do kompozice jsou zapojeny i ostatní výhledy na město. Vytvořeny byly nové skalní výchozy a nový pískovcový amfiteátr. Zrekonstruovány jsou romantické sochařské partie parku, zprovozněno původní torzo litinové pumpy, vydlážděny nové kamenné dlažby parku. Je provedena dosadba hlavního výhledu, rozvíjející původní kompozici parku od významného zahradního architekta první republiky Leopolda Baťka. Veškeré nové výsadby navazují na původní koncepci a posunují ji do současnosti podle stávajících potřeb města i parku. Nově jsou vysázeny veškeré mladší výsadby kompozičně umístěných stromů, nově podsázeny jsou veškeré jižní partie svahů parku směrem k Vinohradům i rámec parku. Zrekonstruována byla také historická brána Vozová. Park je po proběhlé revitalizaci hojně využíván k relaxaci na trávnících parku obyvateli Prahy a Vinohrad i četnými turisty.

Hlasovat můžete ZDE.

Foto: Jan Kolský

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content