„Samice pratura odkládají čerstvě narozené mládě do hustého porostu, aby ho chránily před případnými predátory. Jen jednou za několik hodin ho přijdou nakojit a poté ho opět ponechají v úkrytu. Podobnou strategii ochrany čerstvě narozených mláďat mají například srnky. Proto mohou pracovníci chovatelského dohledu určitě pohlavní mláděte až po několika dnech,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Na projektech spojených s ochranou přírody spolupracují také experti z České zemědělské univerzity v Praze.
Stádo zpětně šlechtěných praturů bylo v Milovicích prvním v celé střední a východní Evropě. Přírůstky od té doby rezervace poskytla do dalších přírodně cenných lokalit. Například na Josefovské ptačí louky, do Nýřan u Plzně, do Krnova, do Národního parku Podyjí nebo do Novohradských hor.
V souvislosti s desátým výročím založení milovické rezervace velkých kopytníků se pratuři rovněž stali námětem knihy pohádek pro děti. Pratuří pohádky, které v polovině dubna vydá Naše nakladatelství pod značkou Drobek, napsali popularizátor vědy Petr Cieslar a komunikátorka vědy Tereza Mašínová.
Díky praturům a dalším velkým kopytníkům, konkrétně zubrům a divokým koním, získala milovická rezervace několik českých, evropských i světových prvenství. Byla první a je dodnes největší rezervací velkých kopytníků v České republice. Je zároveň prvním českým projektem, který získal všechny tři nejprestižnější ekologické ceny udílené v tuzemsku, tedy Cenu Josefa Vavrouška, Cenu SDGs za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN v České republice a cenu E.ON Energy Globe. Díky milovické rezervaci zároveň vzniklo v Česku největší stádo divokých koní v Evropě mimo Velkou Británii. Stejně jako stádo zpětně šlechtěných praturů je první ve střední a východní Evropě.
Zdroj: ceska-krajina.cz
Foto: Vojtěch Lukáš
Podobné články
Aktuální výzvy digitálního věku, bezpečnost na internetu a vliv online světa na společnost byly tématem první ze série neformálních debat, kterou Česká zemědělská univerzita v Praze uspořádala v pondělí 24. března 2025 ve své aule. Se zástupci mladé generace přišli
Česká zemědělská univerzita v Praze bude ve dnech 29. a 30. května hostit 24. ročník mezinárodní konference pro doktorandy a mladé vědce BioPhys Spring 2025. Setkání, které po oba dny začíná v 9:00, pořádá ČZU společně s Agrofyzikálním institutem Polské