Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

První dvě zubří samice míří do rezervace poblíž lipenské přehrady

Dvouletá a tříletá samice zubra evropského pocházející z obory Židlov v Libereckém kraji najdou nyní nový domov v lipenské rezervaci. Stanou se tak základem stáda, které budou tvořit zubři z několika českých chovů.

„Cílem rozsáhlé výměny a převozu zvířat je vytvořit na Lipně stádo, které bude geneticky různorodé. Proto základní skupinu vytvoří zubři z několika českých chovů. Zubři se na Lipně připojí ke stádu divokých koní, které bylo na jih Čech převezeno v loňském roce z milovické rezervace,“ říká Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou na základě memoranda z listopadu loňského roku.

„Společnost Česká krajina je pro ČZU významným partnerem. Spravuje síť rezervací s cílem podpory druhové diverzity a současně je aktivní v boji s klimatickou změnou. Podpisem memoranda jsme chtěli úspěšnou spolupráci výrazně rozšířit především v oblastech vzdělávání a výzkumu,“ uvedl rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička.

„S odborníky z České zemědělské univerzity již spolupracujeme na několika konkrétních projektech. Z ČZU je například část týmu, který se dlouhodobě věnuje výzkumu etologie koní v milovické rezervaci velkých kopytníků. Další experti ČZU jsou zapojeni do společného projektu identifikace a eliminace invazních druhů rostlin s pomocí dronů a robotů,“ zmiňuje Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Nově založené zubří stádo na Lipně by mělo mít na jaře pět členů. V příštích týdnech na Lipno přijedou dvě další samice ze Zooparku Chomutov v Ústeckém kraji a zubří býk ze středočeských Milovic. Organizace Česká krajina tam chce vytvořit novou chovnou skupinu. „Zubři byli po první světové válce ve volné přírodě zcela vyhubeni člověkem a přežili jen díky chovu v zajetí. Od 50. let 20. století se vracejí zpátky do přírody. Kromě volné přírody jsou pro jejich záchranu důležité i podobné rezervace, jako vzniká na Lipně,“ uvedl Dalibor Dostál.

Rezervace u lipenské přehrady vznikla loni na jaře na místě bývalého golfového hřiště, založila ji společnost Jihočeské ekofarmy. Rozkládá se na ploše více než 20 hektarů. Na jihu Čech se rezervace velkých kopytníků nachází ještě u Třeboně na Jindřichohradecku a další pak v Novohradských horách. Česká krajina na těchto projektech spolupracuje. Nejznámější prostor, který Česká krajina využívá, je ve středočeských Milovicích v lokalitě o rozloze více než 200 hektarů. Na pozemcích tam jsou stáda divokých koní, praturů a zubrů.

 Zdroj: ekolist.cz

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content