„Tohoto mimořádného ocenění si nesmírně vážím a upřímně děkuji všem svým týmovým kolegům z ČZU i členům V4 Biochar Platformy, jejichž podpora a spolupráce byly pro dosažení tohoto úspěchu velmi zásadní,“ připomíná docent Trakal a zároveň oceňuje nepostradatelnou podporu univerzity: „Českou zemědělskou univerzitu vnímám jako centrum špičkového základního výzkumu, které zároveň umožňuje propojení základních a aplikovaných výstupů na té nejvyšší úrovni. Toto ocenění, spojené s aplikovaným výstupem v podobě evropského patentu, by totiž bez předchozího základního výzkumu nikdy nevzniklo. Velké díky patří také celé Fakultě životního prostředí za vytvoření velmi nadstandardních podmínek a poskytnutí špičkového moderního zázemí, které významně usnadňuje práci mně i mým vědeckým kolegům,“ zdůraznil laureát prestižního ocenění Česká hlava.
Lukáš Trakal je jedním z klíčových vědeckých pracovníků a průkopníků výzkumu biocharu (biouhlu) v České republice. Biochar je pevný materiál získaný termickým rozkladem biomasy v prostředí s omezeným obsahem kyslíku. Díky svým vlastnostem je významným prvkem řešení aktuálních globálních výzev, mimo jiné uzamykáním uhlíku v půdě včetně snižování emisí skleníkových plynů, a představuje tak udržitelný nástroj v boji proti klimatické změně.
„Prestižní ocenění Česká hlava je nejen uznáním výjimečné práce docenta Lukáše Trakala, ale také potvrzením, že věda na České zemědělské univerzitě přináší konkrétní řešení aktuálních výzev. Věřím, že toto ocenění bude inspirací nejen pro nastupující generace výzkumníků,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička.
Výzkumné aktivity laureáta v posledních 10 letech významně přispěly k pochopení interakcí mezi biocharem a životním prostředím. Jakkoli se primárně soustředí na fyzikálně-chemické vlastnosti biocharu a jeho efektivitu v následných aplikacích, klade hlavní důraz na reálné využití biocharu a možnosti jeho uplatnění v praxi s cílem ochrany životního prostředí. V roce 2020 inicioval vznik platformy V4 Biochar Platform (https://v4biochar.czu.cz/cs) umožňující další rozvoj výzkumu a využití biocharu v celém středoevropském regionu.
Součástí nominace na ocenění je také podaná evropská patentová přihláška, která překračuje stávající technologie v oblasti výživy rostlin. Jedná se o kultivační médium v podobě granulátu, pelet, rostoucích rohoží, květináčů či truhlíků s obsahem biocharu, rostlinných vláken, organických hnojiv, mykorrhizních hub a dalších prospěšných mikroorganismů. Tímto opatřením se zvyšuje účinnost samotné kultivace, regenerace půdy a zdraví rostlin a současně dochází k omezení využívání minerálních hnojiv i plastů a celkově ke snížení uhlíkové stopy.
K významnému životnímu úspěchu docentu Trakalovi srdečně gratulujeme!
Slavnostní předávání prestižních ocenění se odehrálo v přímém přenosu České televize.
Text a foto: Tomáš Jůnek, Ph.D.
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled