Jedním z hlavních řečníků a nově zvoleným prezidentem Evropské agrolesnické federace (Europen Agroforestry Federation – EURAF) byl prof. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D., vedoucí katedry tropických rostlin a agrolesnictví Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Ve svém projevu zdůraznil význam agrolesnických systémů pro zlepšení klimatické odolnosti zemědělských podniků a biodiverzity v České republice. Profesor Lojka uvedl, že díky velkým zemědělským půdním blokům v České republice mohou agrolesnické prvky hrát klíčovou roli při jejich dělení, což povede k posílení klimatické odolnosti a ke zlepšení biodiverzity bez ohrožení produkce.
Vedle Bohdana Lojky tvoří nové předsednictvo EURAF Maureen Kilgore (viceprezidentka, Irské agrolesnické fórum), Manuel Bertomeu (tajemník, Univerzita v Extremaduře), Anders Lindén (místopředseda, agrolesnický farmář ze Švédska), Julia Günzel (pokladník, Německá agrolesnická asociace) a Stéphane Delogne (místopředseda, agrolesnický farmář z Belgie). Poprvé v historii EURAF představují polovinu nově zvoleného představenstva farmáři, což podtrhuje důležitost propojení vědeckého výzkumu s praktickými zkušenostmi z terénu.
Význam agrolesnictví pro budoucnost
Na konferenci se mnohé prezentace zaměřily na vědecké důkazy o přínosech agrolesnictví, které zahrnují zlepšení ekonomiky zemědělských podniků, zdraví půdy, biologické rozmanitosti a zmírňování změny klimatu. Jakub Houška, hlavní organizátor akce a předseda Českého spolku pro agrolesnictví, prohlásil kongres za úspěšný a zdůraznil, že Brno se stalo na týden mezinárodním hlavním městem agrolesnictví.
Výzvy a budoucí plány
Delegáti konference upozornili na to, že pouze devět členských států zavedlo agrolesnická opatření do svých strategických plánů SZP. Vyzvali evropské tvůrce politik, aby si uvědomili potenciál agrolesnictví a začlenili jeho podporu do národních zemědělských, environmentálních a klimatických plánů. Zdůraznili také nutnost odstranit regulační omezení bránící farmářům v zavádění účinných smíšených zemědělských systémů.
Brněnská deklarace o agrolesnictví
Účastníci konference schválili „Brněnskou deklaraci o agrolesnictví“, která zdůrazňuje klíčová opatření potřebná k urychlení rozšiřování agrolesnických systémů v celé Evropě. Deklarace se zaměřuje na dopad agrolesnictví na zemědělské podniky a na ukazatele udržitelného rozvoje podle nařízení EU o taxonomii včetně zmírňování změny klimatu, udržitelného využívání vodních zdrojů a biologické rozmanitosti. Taxonomie EU je jeden z přístupů daných evropskou regulací, podle něhož se definuje udržitelnost investic. Je zaměřena primárně na ochranu klimatu a životního prostředí a měla by posouvat evropskou ekonomiku směrem ke klimatické neutralitě.
EURAF
Evropská zemědělsko-lesnická federace (www.euraf.net) je nevládní organizace založená v roce 2012 v Paříži. Jejím cílem je „podporovat zavádění agrolesnických postupů v celé Evropě prostřednictvím rozvoje informovanosti, vzdělávání, výzkumu, tvorby politik a investic, které podporují využívání stromů v zemědělských podnicích“. Má síť 31 přidružených národních organizací ve 25 zemích s téměř 700 členy.
Osmý ročník Evropské konference o agrolesnictví se bude konat v roce 2026 ve Švýcarsku, kde se opět sejdou odborníci z celého světa, aby diskutovali o nejnovějších výzkumech a praktikách v oblasti agrolesnictví.
Zdroj: FTZ




Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly