Svátek má

Blažej
3°C
Overcast clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
3°C
Overcast clouds
Pátek
87%
06:33
Min: 1°C
992
15:59
Max: 7°C
WSW 5 m/s

Při nesprávném použití mohou lepicí pasti na hmyz zapříčinit týrání drobných obratlovců, hlavně ptáků

Lepicí pasti pro hmyz mají být použity a umístěny pouze tak, aby zabránily náhodnému přilepení obratlovců, zejména ptáků. Jinak jde o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a pachateli hrozí pokuta. Takové je stanovisko Ústřední komise pro ochranu zvířat Ministerstva zemědělství, vydané v závěru letošního července.

V České republice se prodávají a užívají nejrůznější typy lepicích pastí, které jsou určeny k hubení hmyzu na zahradách a v sadech. V době, kdy ovoce dozrává, mají zabránit tomu, aby se hmyz dostal do korun stromů a ničil úrodu. Vzhledem k tomu, že lepové plochy nejsou nijak zabezpečeny před jinými živočichy, stávají se pasti nebezpečné i pro obratlovce, zejména pro menší ptáky. Zvíře nalepené na past se nemůže hýbat a často se zraní při snaze o únik.

Ministerstvo zemědělství proto vydalo stanovisko, které na daný problém upozorňuje a upravuje pravidla prodeje lepicích pastí. Výrobci mají přikládat návod ke správnému použití s upozorněním na možné negativní dopady, aby si uživatel uvědomil riziko a pasti používal správným způsobem. Pokud bude past aplikovat v rozporu s návodem a způsobí utrpení zvířete, bude to považováno za týrání podle zákona na ochranu zvířat. Za týrání může právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba dostat pokutu až tři miliony korun a fyzická osoba až jeden milion korun.

S konkrétními podněty, které se týkají týrání zvířat, se mohou lidé obracet na krajskou veterinární správu.

Zdroj: eagri.cz / foto: ČSOP

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content