V České republice se prodávají a užívají nejrůznější typy lepicích pastí, které jsou určeny k hubení hmyzu na zahradách a v sadech. V době, kdy ovoce dozrává, mají zabránit tomu, aby se hmyz dostal do korun stromů a ničil úrodu. Vzhledem k tomu, že lepové plochy nejsou nijak zabezpečeny před jinými živočichy, stávají se pasti nebezpečné i pro obratlovce, zejména pro menší ptáky. Zvíře nalepené na past se nemůže hýbat a často se zraní při snaze o únik.
Ministerstvo zemědělství proto vydalo stanovisko, které na daný problém upozorňuje a upravuje pravidla prodeje lepicích pastí. Výrobci mají přikládat návod ke správnému použití s upozorněním na možné negativní dopady, aby si uživatel uvědomil riziko a pasti používal správným způsobem. Pokud bude past aplikovat v rozporu s návodem a způsobí utrpení zvířete, bude to považováno za týrání podle zákona na ochranu zvířat. Za týrání může právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba dostat pokutu až tři miliony korun a fyzická osoba až jeden milion korun.
S konkrétními podněty, které se týkají týrání zvířat, se mohou lidé obracet na krajskou veterinární správu.
Zdroj: eagri.cz / foto: ČSOP
Podobné články
Nové detaily o infiltraci vody do lesní půdy odhaluje článek týmu Lukáše Jačky a Romana Jurase z ČZU v Praze a týmu Martina Valtery z brněnské Mendelovy univerzity publikovaný v prestižním vědeckém časopise Catena.
V rámci Pražských primátorek proběhl v pátek 2. června 2023 dvanáctý ročník závodu univerzitních osem. Letos se skvělými výsledky lodí České zemědělské univerzity. Muži zvítězili a ženy obsadily druhé místo.