Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Při nesprávném použití mohou lepicí pasti na hmyz zapříčinit týrání drobných obratlovců, hlavně ptáků

Lepicí pasti pro hmyz mají být použity a umístěny pouze tak, aby zabránily náhodnému přilepení obratlovců, zejména ptáků. Jinak jde o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a pachateli hrozí pokuta. Takové je stanovisko Ústřední komise pro ochranu zvířat Ministerstva zemědělství, vydané v závěru letošního července.

V České republice se prodávají a užívají nejrůznější typy lepicích pastí, které jsou určeny k hubení hmyzu na zahradách a v sadech. V době, kdy ovoce dozrává, mají zabránit tomu, aby se hmyz dostal do korun stromů a ničil úrodu. Vzhledem k tomu, že lepové plochy nejsou nijak zabezpečeny před jinými živočichy, stávají se pasti nebezpečné i pro obratlovce, zejména pro menší ptáky. Zvíře nalepené na past se nemůže hýbat a často se zraní při snaze o únik.

Ministerstvo zemědělství proto vydalo stanovisko, které na daný problém upozorňuje a upravuje pravidla prodeje lepicích pastí. Výrobci mají přikládat návod ke správnému použití s upozorněním na možné negativní dopady, aby si uživatel uvědomil riziko a pasti používal správným způsobem. Pokud bude past aplikovat v rozporu s návodem a způsobí utrpení zvířete, bude to považováno za týrání podle zákona na ochranu zvířat. Za týrání může právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba dostat pokutu až tři miliony korun a fyzická osoba až jeden milion korun.

S konkrétními podněty, které se týkají týrání zvířat, se mohou lidé obracet na krajskou veterinární správu.

Zdroj: eagri.cz / foto: ČSOP

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content